Vonné rostliny – přírodní rostlinné parfémy

Není nad přírodu a vše přirozené, co z ní pochází, takže i přírodní vůně šířící se v našem okolí nás vždy nejvíce potěší a osvěží naši unavenou mysl. Vydejme se tedy nyní na objevnou pouť po aromatických pokojových rostlinách. Věříme, že většina z vás vůni květin opravdu oceňuje, a tak nyní nahlédneme do široké škály možností, které se nám v tomto směru nabízejí.

Vonné rostliny – přírodní rostlinné parfémy
Vonné rostliny – přírodní rostlinné parfémy (Zdroj: shutterstock.com)

Vonné rostliny můžeme rozdělit do dvou skupin: na rostliny s vonnými květy a na rostliny s vonícími listy.  Mezi nejčastěji pěstované aromatické rostliny patří citrusy, frézie (Freesia), gardénie (Gardenia), hořkolist (Exacum), hyacint (Hyacintus), jasmín (Jasminum), lilie (Lilium), narcis (Narcissus), voskovka (Hoya) a věncovec (Stephanotis). Vonné květy jsou uchvacující, ale vonné listy mají ještě další přednost navíc, protože jejich vůně osvěžuje vzduch na rozdíl od květů celoročně.

Mezi rostliny s vonnými listy řadíme několik druhů pelargonií například ty s eukalyptovou nebo citronovou vůní. Doporučováno je však různé vůně nemíchat. Chcete-li z nich mít potěšení, umístěte je jednotlivě. Ve směsi různých vůní v téže místnosti jejich specifická vůně nevynikne.

Velmi vonnou rostlinou, která je často vysazována do truhlíků, aby odpuzovala škodlivý hmyz, je molice (Plectranthus).  Dalšími vonnými rostlinami jsou například myrta (Myrthus) nebo vavřín (Laurus).

Rostliny s jemnou vůní květů ucítíte jen zblízka. Patří k nim hořkolist (Exacum) – postavte je tam, kde si k nim můžete zblízka přivonět, naklonit se a jejich jemnou vůni si vychutnat. Například střed jídelního stolu nebo stojan ve vstupní hale by mohly být těmi pravými místy.

Některé rostliny například gardénie, hyacinty anebo lilie dokážou provonět celou místnost, takže je vlastně úplně jedno, kam je umístíte.

Rostliny, které naopak zavoní pouze, když se jich dotknete, postavte na místo, kudy se často prochází,  například do výklenku u schodiště, ke dveřím na balkon či terasu, případně do vstupní haly. Svou vůni uvolňují zejména, mnete-li jejich listy mezi prsty.

Ať už si tedy pro vůni ve vašem bytě vyberete třeba hyacint, cibulovinu, která se snadno rychlí, omamně vonící gardénii anebo věncovec, jehož květy jsou velmi často používány také do svatebních kytic, jistě obohatí váš domov o další rozměr – nezaměnitelnou vůni z přírody.

Pokud máte rádi voňavé rostliny, pak se vám určitě bude líbit článek Šeřík – vůně měsíce května

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!