Letničky vám zkrášlí zahradu

Tolik rozmanitých variant barev, tvarů, výšek a vůní nám nemůže nabídnout žádná jiná skupina květin než letničky. Ty se totiž dokážou seřadit do záhonu, stejně tak jako volně viset přes zídku, šplhat po opoře anebo vytvořit přísné ornamenty. Přitom dokážou ještě krásně vonět, vytvářet semena a případně jimi ještě ochránit rostlinu, která to potřebuje.

Letničky vám zkrášlí zahradu
Letničky vám zkrášlí zahradu (Zdroj: Shutterstock:)

Dvouletky bývají také často přiřazovány k letničkám, protože mají podobné vlastnosti. Ve své domovině bývají trvalkami, ale člověk dokázal využít jejich schopnosti za jediný rok vyrůst, rozkvést i vytvořit kvalitní semena. V našich podmínkách je pěstujeme pouze krátkodobě. Zimu by zde totiž nepřežily. Takovéto jejich pěstování má i výhody, dává nám totiž možnost zakrýt jinak holý pozemek, vytvořit různé vysoké skupiny rostlin, případně zdůraznit tvarové detaily anebo zakrýt, co má zůstat skryto. S jejich pomocí můžeme i několikrát za sezonu změnit tvář našich zahrad.

S letničkami začíná sezona poněkud dříve než s jinými rostlinami. Již koncem zimy totiž musíme vybrat s ohledem na naše požadavky i požadavky rostlin druhy, které nám odvedou tuto milou službu. Vše začíná výběrem semen. Mnohé letničky můžeme vysít přímo na záhon, a to obvykle v průběhu dubna. Většina letniček – spíše těch na dojem efektnějších bude ale vyžadovat výsev do teplého pařeniště anebo do skleníku, aby se tak stihla připravit na květnovou výsadbu.

Některá semena lze vysévat na záhony již na podzim. Takové rostlinky pak bývají mohutnější a kvetou vydatněji než ty z jarního výsevu. Využijí ke svému prospěchu zimní sněhovou přikrývku i bohatou jarní vláhu než se probudí v celé své kráse. Takto můžeme vysít například černuchu, letní ostrožky, některé máky anebo měsíček zahradní.
Letničky nám mohou přinést radost ze své krásy ale i v zimě. Do okruhu těch, které mají tuto dlouhověkost téměř v popisu práce, jsou rostliny vhodné k sušení.

Jmenujme alespoň některé druhy letniček vhodných k sušení: statice (Limonum sinatum), oblíbené slaměnky (Helichrysum nebo smilek (Helipterum). Dále je možné také sušit laskavec (Amaranthus) s dlouhými převislými klasy kvítků, semeníku černuchy (Nigella).
Je jisté, že nikdo z milovníků pestré květinové krásy si nedokáže představit například okenní truhlík, závěsný koš, balkonové nádoby atp. bez své oblíbené barvy. A tak je možno vybírat z pestré škály doslova karnevalových barev jako je oranžová – slunečnice roční (Helianthus annus), venidium (Veniodium fastuosum), jehož poupata se otáčejí za sluncem, rozvitý květ už nikoli, krásenka (Cosmios sulphurens), kalifornský máček (Eschscholtzia californica). Dále pak krásná červená, kterou můžeme vidět na monardě (zavinutka hřebenová) nebo litoška (Tithonia rotundifolia).

Zahrada je pro nás takové tiché pohlazení na duši i oku, a letničky jsou květiny, které nám mohou pomoci tento obraz krásy dotvořit k naší spokojenosti.

Zajímáte se o letničky? Pak si určitě přečtěte náš článek Nejoblíbenější letnička našich zahrad – hledík

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Méně známé letničky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Představení méně známých letniček pro balkony i ozdobení krajů záhonů

Brachycome a diascia

Brachycome a diascia jsou dvě méně známé letničky, kterými se dá oživit zahrada či balkón.

Tabák

Prima Nápady - Tabák

Jak vybrat rostliny do nádob

Jak vybrat vhodně rostliny do nádob? Květiny jsou často náročné a je nutné hledět na různé vlastnosti.

Novinky v oblasti letniček a balkonových rostlin

Pěstitel Ing. Josef Černý představuje novinky v oblasti balkonových rostlin a letniček.

Pěstování koriandru

O pěstování koriandru a jemu podobných bylinkách.

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?