Nářadí, bez kterého se právě teď neobejdete

Jaro je v plném proudu, sluneční paprsky krásně hřejí a lákají nás z domova do přírody a zahrádkáři se s nadšením každý den vrhají na práci na své zahrádce. Pokud patříte mezi ně, pak vězte, že při jarní výsadbě a vůbec práci na zahradě budete potřebovat celou řadu důležitých pomocníků.

Nářadí, bez kterého se právě teď neobejdete
Nářadí, bez kterého se právě teď neobejdete (Zdroj: shutterstock.com)

Tatam jsou doby, kdy jste si vystačili s jednou lopatkou a rýčem. V dnešní moderní době mít na každou práci správný nástroj je snad zahrádkářská povinnost. Pojďte se spolu s námi podívat na nářadí, bez nějž se na jaře neobejdete.

Pro prvotní úpravu hlíny a podzimní rytí budete vždy potřebovat kvalitní rýč. I kdyby jiné nářadí ve vašem zahradním domku nebylo, tak s rýčem si vystačíte. Už proto by měl být skutečně kvalitní, vyroben z pevného a odolného materiálu a měl by vám dokonale padnout do ruky, jinak se vám s ním bude špatně pracovat. Při jeho koupi si vyzkoušejte také jeho váhu, pro ženy jsou určené speciální rýče odpovídající právě hmotností.

Pro osázení truhlíků na balkoně budete potřebovat nerozlučnou trojici ve složení lopatka, motyčkaplečka. Lopatku využijete k přípravě hlíny do truhlíků, plečku a motyčku pak oceníte především při pletí nebo kypření půdy. Jako skvělý pomocník při výsadbě se nám osvědčil sázecí kolík s nímž jednoduše připravíte prostor pro sazenici. Máte rádi design? Pak sáhněte i po designovém nářadí. Vybírat si můžete ze zajímavých barev nebo dokonce květinových dekorací. K nářadí si můžete pořídit ve stejném dekoru také rukavice a klobouk, abyste i při práci na zahradě byli styloví.

Nářadí vybírejte nejlépe z nerezové oceli, která je pevná a odolná, poněkud méně odolnější variantou jsou výrobky z tvrzeného plastu, které vám ale pro balkónové zahradničení úplně bohatě postačí.

Na zahradě však budete potřebovat podstatně více věcí, především máte-li ji bujně porostlou vegetací oceníte docela jistě kvalitní zahradnické nůžky. Pro běžné užití si vystačíte s jednoruční variantou, na živé ploty si však pořiďte raději nůžky elektrické.
Potřebovat budete také hrábě, ať už na jarní či podzimní úklid nebo na prohrabávání starého trávníku. Na tolik nenáviděné pletí použijte klekátko, které zabrání bolavým zádům nebo sáhněte po speciálních odplevelovačích, u nichž se k rostlině nemusíte ani ohnout. Při jarní inventuře nezapomeňte ani na kolečkokoště. A docela jistě nezapomeňte ani na pořádné rukavice, které vaše ruce ochrání před mozoly, oděrkami a hlínou za nehty. Oceníte také nejrůznější sadbovače a košíky.

Pokud máte výbavu dávno nakoupenou, tak nezbývá, než se pustit do půlroční dřiny, kterou mají mnozí z nás jako skvělý koníček. Patříte také mezi nadšené zahrádkáře? A co ve vašem zahradním domku rozhodně nesmí na jaře chybět?

Pokud jste udělali všechno a zahrada přesto nevypadá tak, jak byste chtěli, možná že něco děláte špatně. Co to může být, se dozvíte v našem článku 5 nejčastějších zahradnických chyb – děláte je také?

Text: Petra Martišková

 

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!