Rady do zahrady: Nevhodné rostlinné kombinace

Každému zahradníkovi je známo, že nejhorší, co můžeme na zahradě udělat, je vysadit na právě vyčištěné místo stejnou rostlinu, jako byla ta předchozí. Nejhorším společníkem může být rostlina stejného druhu, budou totiž spolu bojovat o přesně tytéž zdroje své stravy.

Rady do zahrady: Nevhodné rostlinné kombinace
Rady do zahrady: Nevhodné rostlinné kombinace (Zdroj: shutterstock.com)

Až na některé výjimky spolu téměř všechny rostliny soupeří o vzduch, vodu, světlo a živiny. Zcela teoreticky by se jim tedy mělo dařit na opuštěných místech, každé rostlině zvlášť.  A skutečně existují rostliny, které spolu nevycházejí. Nedaří se jim ve vzájemné blízkosti.  Důvodem jsou pravděpodobně výměšky z kořenů a listů, případně i květů, plynné výpary, které jedna rostlina vylučuje, jsou nepřátelské k rostlině druhé, nebo k její symbioticky žijící kořenové houbě.  Vždyť i my lidé, si přece velmi dobře uvědomujeme, že je nám v životě mnohem lépe, pokud žijeme ve společnosti partnera, který nám voní.  Ale o vůni až někdy příště.  Nyní se zaměříme na vzájemné soužití rostlin.

Podívejme se například na zcela obyčejné pampelišky (smetanka lékařská): vylučují totiž etylen, který brání semenům ve vyklíčení a modifikuje jejich růst a dozrávání.  Dá se jich sice využít i ku prospěchu, protože listí pampelišek anebo zrající banány popřípadě jejich slupky mohou pomoci dozrát váhavým rajčatům.

Mnoho rostlin například vylučuje herbicidní sloučeniny, které jim zajistí ochranu před plevelem. Toto se týká zejména borovice, stálezelených rostlin s lesklými listy a aromatických bylin či vřesu. Bohužel všechny tyto rostliny mohou být velmi špatnými společníky pro cokoli dalšího, co zasadíme v jejich těsné blízkosti. Z toho tedy vyplývá, že ačkoli se tyto rostliny dají v zeleninové zahrádce použít třeba jako živý plot, nesmíme je pěstovat přímo v zeleninovém záhonku, protože výše zmíněné látky negativně ovlivní klíčení semen a s největší pravděpodobností budou mít i negativní dopad na úrodu.

Možní jste si už sami všimli, že v rámci jednoho záhonu se nesnesou cibule s fazolí, dále se nesnesou ředkvičky s paprikami, a tak musíme tyto nepřátele držet od sebe v patřičné vzdálenosti.

Některé plevele, jako je například pýr plazivý můžeme samozřejmě odstraňovat ze záhonů mechanicky, ale jeho výskyt lze potlačit i pěstováním rajčat, řepky olejky a aksamitníku Tagetes minuta.  Routa vonná je považována za špatného společníka mnoha rostlin a totéž platí i o pelyňku pravém.

Některé květiny, pro příklad můžeme uvést třeba kopretinu velkokvětou, když ji uřízneme a dáme do vázy k ostatním květinám, způsobí uhynutí těch druhých květin. Například borovice jsou považovány za špatné sousedy kompostu, zatímco bříza a černý rybíz mu prospívají, právě proto, že napomáhají procesům, které v kompostu probíhají.

Je pochopitelné, že v zahradách nerostou rostliny tak, jak by tomu bylo ve volné přírodě.  Tam by si jistě samy nevybraly místo anebo sousedy, kteří by jim nesvědčili. Nenuťme proto naše rostliny v zahrádce k soužití s rostlinami, které by s nimi soupeřily anebo je negativně ovlivňovaly. A tak jim pomáhejme a vytvořme jim prostředí, ve kterém se budou cítit dobře. Stejně tak to přece máme rádi i my lidé.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin je velmi užitečné. Zjistíte, jaké možnosti existují, jaké jsou jejich výhody a jak funguje technika řízkování.

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.