Rady do zahrady: Nevhodné rostlinné kombinace

Každému zahradníkovi je známo, že nejhorší, co můžeme na zahradě udělat, je vysadit na právě vyčištěné místo stejnou rostlinu, jako byla ta předchozí. Nejhorším společníkem může být rostlina stejného druhu, budou totiž spolu bojovat o přesně tytéž zdroje své stravy.

Rady do zahrady: Nevhodné rostlinné kombinace
Rady do zahrady: Nevhodné rostlinné kombinace (Zdroj: shutterstock.com)

Až na některé výjimky spolu téměř všechny rostliny soupeří o vzduch, vodu, světlo a živiny. Zcela teoreticky by se jim tedy mělo dařit na opuštěných místech, každé rostlině zvlášť.  A skutečně existují rostliny, které spolu nevycházejí. Nedaří se jim ve vzájemné blízkosti.  Důvodem jsou pravděpodobně výměšky z kořenů a listů, případně i květů, plynné výpary, které jedna rostlina vylučuje, jsou nepřátelské k rostlině druhé, nebo k její symbioticky žijící kořenové houbě.  Vždyť i my lidé, si přece velmi dobře uvědomujeme, že je nám v životě mnohem lépe, pokud žijeme ve společnosti partnera, který nám voní.  Ale o vůni až někdy příště.  Nyní se zaměříme na vzájemné soužití rostlin.

Podívejme se například na zcela obyčejné pampelišky (smetanka lékařská): vylučují totiž etylen, který brání semenům ve vyklíčení a modifikuje jejich růst a dozrávání.  Dá se jich sice využít i ku prospěchu, protože listí pampelišek anebo zrající banány popřípadě jejich slupky mohou pomoci dozrát váhavým rajčatům.

Mnoho rostlin například vylučuje herbicidní sloučeniny, které jim zajistí ochranu před plevelem. Toto se týká zejména borovice, stálezelených rostlin s lesklými listy a aromatických bylin či vřesu. Bohužel všechny tyto rostliny mohou být velmi špatnými společníky pro cokoli dalšího, co zasadíme v jejich těsné blízkosti. Z toho tedy vyplývá, že ačkoli se tyto rostliny dají v zeleninové zahrádce použít třeba jako živý plot, nesmíme je pěstovat přímo v zeleninovém záhonku, protože výše zmíněné látky negativně ovlivní klíčení semen a s největší pravděpodobností budou mít i negativní dopad na úrodu.

Možní jste si už sami všimli, že v rámci jednoho záhonu se nesnesou cibule s fazolí, dále se nesnesou ředkvičky s paprikami, a tak musíme tyto nepřátele držet od sebe v patřičné vzdálenosti.

Některé plevele, jako je například pýr plazivý můžeme samozřejmě odstraňovat ze záhonů mechanicky, ale jeho výskyt lze potlačit i pěstováním rajčat, řepky olejky a aksamitníku Tagetes minuta.  Routa vonná je považována za špatného společníka mnoha rostlin a totéž platí i o pelyňku pravém.

Některé květiny, pro příklad můžeme uvést třeba kopretinu velkokvětou, když ji uřízneme a dáme do vázy k ostatním květinám, způsobí uhynutí těch druhých květin. Například borovice jsou považovány za špatné sousedy kompostu, zatímco bříza a černý rybíz mu prospívají, právě proto, že napomáhají procesům, které v kompostu probíhají.

Je pochopitelné, že v zahradách nerostou rostliny tak, jak by tomu bylo ve volné přírodě.  Tam by si jistě samy nevybraly místo anebo sousedy, kteří by jim nesvědčili. Nenuťme proto naše rostliny v zahrádce k soužití s rostlinami, které by s nimi soupeřily anebo je negativně ovlivňovaly. A tak jim pomáhejme a vytvořme jim prostředí, ve kterém se budou cítit dobře. Stejně tak to přece máme rádi i my lidé.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.