Okrasné trávy promění vaši zahradu

Dokážou svým jedinečným habitem zpestřit většinu trvalkových záhonů a kompozic tak, že naprosto změní jejich vzhled. Pro některá místa na zahradě mají naprosto stěžejní význam. Jejich sortiment je v současnosti tak bohatý, že nabízí až stovky druhů a odrůd. Výběr je tedy víc než široký, a tak stačí jen zvolit ten správný druh vhodný pro dané stanoviště.

Okrasné trávy promění vaši zahradu
Okrasné trávy promění vaši zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Člověk začal využívat okrasné trávy ve svých zahradách proto, že jsou to rostliny významné pro mnohá přírodní společenství a vždy člověka vše, co s přírodou bezprostředně souviselo zároveň i přitahovalo.

Většina trav miluje slunná stanoviště a obvykle i dobře snášejí nejrůznější půdní podmínky, toto však nelze naprosto zevšeobecnit, jelikož se jedná o opravdu rozsáhlý sortiment.  Snad pouze příliš těžké a jílovité půdy je dobré před výsadbou trav vylepšit přidáním kompostu a písku.

Abychom dokázali správně zakomponovat trávy do našich okrasných zahrad, potřebujeme znát jejich růstové vlastnosti: výšku, dobu kvetení a maximální možnou růstovou výšku.

Příkladem evropského tj. domácího druhu trav jsou kostřavy (Festuca). Jsou to známé obvykle suchomilné trávy nízkého vzrůstu. Jejich atraktivitu spatřujeme především v namodralém až modrošedém zabarvení. Mezi tyto druhy patří hlavně kultivary F. glauca, F. valesiana, F. pallens. Dle kultivarů jsou to trsnaté druhy dosahující výšky mezi 15 a 30 cm. Jemná vosková vrstvička způsobuje jejich modrošedé zabarvení listů a zároveň je chrání před vysokým výparem vody na slunných a sušších stanovištích.  Bohatě obrůstají již počátkem léta po jarním sestřihu. Kvetou nejčastěji koncem května a počátkem června.  Do pozdního podzimu pak zdobí každou zahradu ještě dlouho svými kompaktními trsy.

Pro pozdní léto jsou typickým představitelem okrasných trav kavyly (Stipa). Jsou to zástupci euroasijských druhů trav, které je u nás možné zahlédnout i ve volné přírodě, a to na Pálavě. Patří mezi přísně chráněné druhy.  Kavyly jsou nápadné svým jemně vzdušným habitem. Jejich jemná květenství se ladně pohybují i za toho nejlehčího vánku.  Na přelomu května a června obvykle nakvétají.

Nízkou trávou vhodnou pro slunná stanoviště je velmi hezký paličkovec šedavý (Corynephorus canescens). Je to nenáročný druh, jeho listy se na podzim zbarvují do červeného odstínu. Nejhezčí jsou prvním rokem po napěstování z výsevu, starší trsy bohužel odumírají, což je jejich jedinou nevýhodou. Podobně jako kostřavy, je můžeme využít do společných výsadeb s vřesy.

Výčet okrasných trav by jistě ještě dlouho nebyl úplný, ale nesmíme zapomenout na velmi významnou skupinu okrasných a velmi oblíbených ozdobnic čínských (Miscanthus sinensis). Tyto druhy jsou robustního vzrůstu a maximální okrasný efekt do zahrady přinášejí až v plném létě a na začátku podzimu.  Hodí se jako dominanty do trávníků a taktéž jako společníci do záhonů vyšších trvalek.

Pokud při pěstování trav dodržíme podmínky jednotlivých druhů na jejich nároky na stanoviště a půdu, odmění se nám svými jedinečnými estetickými vlastnostmi.

Nejste-li fanoušky okrasných trav ani trávníku, zkuste se inspirovat v našem článku Umělý dekorační trávník do vaší zahrady

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!