Okrasné trávy promění vaši zahradu

Dokážou svým jedinečným habitem zpestřit většinu trvalkových záhonů a kompozic tak, že naprosto změní jejich vzhled. Pro některá místa na zahradě mají naprosto stěžejní význam. Jejich sortiment je v současnosti tak bohatý, že nabízí až stovky druhů a odrůd. Výběr je tedy víc než široký, a tak stačí jen zvolit ten správný druh vhodný pro dané stanoviště.

Okrasné trávy promění vaši zahradu
Okrasné trávy promění vaši zahradu (Zdroj: shutterstock.com)

Člověk začal využívat okrasné trávy ve svých zahradách proto, že jsou to rostliny významné pro mnohá přírodní společenství a vždy člověka vše, co s přírodou bezprostředně souviselo zároveň i přitahovalo.

Většina trav miluje slunná stanoviště a obvykle i dobře snášejí nejrůznější půdní podmínky, toto však nelze naprosto zevšeobecnit, jelikož se jedná o opravdu rozsáhlý sortiment.  Snad pouze příliš těžké a jílovité půdy je dobré před výsadbou trav vylepšit přidáním kompostu a písku.

Abychom dokázali správně zakomponovat trávy do našich okrasných zahrad, potřebujeme znát jejich růstové vlastnosti: výšku, dobu kvetení a maximální možnou růstovou výšku.

Příkladem evropského tj. domácího druhu trav jsou kostřavy (Festuca). Jsou to známé obvykle suchomilné trávy nízkého vzrůstu. Jejich atraktivitu spatřujeme především v namodralém až modrošedém zabarvení. Mezi tyto druhy patří hlavně kultivary F. glauca, F. valesiana, F. pallens. Dle kultivarů jsou to trsnaté druhy dosahující výšky mezi 15 a 30 cm. Jemná vosková vrstvička způsobuje jejich modrošedé zabarvení listů a zároveň je chrání před vysokým výparem vody na slunných a sušších stanovištích.  Bohatě obrůstají již počátkem léta po jarním sestřihu. Kvetou nejčastěji koncem května a počátkem června.  Do pozdního podzimu pak zdobí každou zahradu ještě dlouho svými kompaktními trsy.

Pro pozdní léto jsou typickým představitelem okrasných trav kavyly (Stipa). Jsou to zástupci euroasijských druhů trav, které je u nás možné zahlédnout i ve volné přírodě, a to na Pálavě. Patří mezi přísně chráněné druhy.  Kavyly jsou nápadné svým jemně vzdušným habitem. Jejich jemná květenství se ladně pohybují i za toho nejlehčího vánku.  Na přelomu května a června obvykle nakvétají.

Nízkou trávou vhodnou pro slunná stanoviště je velmi hezký paličkovec šedavý (Corynephorus canescens). Je to nenáročný druh, jeho listy se na podzim zbarvují do červeného odstínu. Nejhezčí jsou prvním rokem po napěstování z výsevu, starší trsy bohužel odumírají, což je jejich jedinou nevýhodou. Podobně jako kostřavy, je můžeme využít do společných výsadeb s vřesy.

Výčet okrasných trav by jistě ještě dlouho nebyl úplný, ale nesmíme zapomenout na velmi významnou skupinu okrasných a velmi oblíbených ozdobnic čínských (Miscanthus sinensis). Tyto druhy jsou robustního vzrůstu a maximální okrasný efekt do zahrady přinášejí až v plném létě a na začátku podzimu.  Hodí se jako dominanty do trávníků a taktéž jako společníci do záhonů vyšších trvalek.

Pokud při pěstování trav dodržíme podmínky jednotlivých druhů na jejich nároky na stanoviště a půdu, odmění se nám svými jedinečnými estetickými vlastnostmi.

Nejste-li fanoušky okrasných trav ani trávníku, zkuste se inspirovat v našem článku Umělý dekorační trávník do vaší zahrady

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 10.03.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Okrasné trávy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

O okrasných travinách a jejich pěstování v reportáži popovídá Radovan Hájek

Pěstování okrasných trav

Pěstování okrasných trav

Jak opravit praskliny v betonu?

Jak opravit praskliny v betonu, betonových schodech nebo výtluku?

Péče o trávník na podzim

Péče o trávník na podzim

Pěstování trav a bambusů

Pěstování bambusů na zahradě a povídání s Janem Kocourkem o jejich nešvarech i výhodách.

Věnec z podzimního kvítí

Vyzkoušejte si výrobu věnce z podzimního kvítí.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.