Malá zahrada – využijte každou její píď!

Máte zahradu jen o několika desítkách metrů čtverečních a zoufáte si, že se vám do ní nic nevejde? Stačí ji jen dobře naplánovat a i do prostoru, kam by se na první pohled nemohl vejít ani jeden vzrostlejší strom, vměstnáte posezení i se záhonem rajčat. Inspirujte se a uvidíte sami.

Malá zahrada – využijte každou její píď!
Malá zahrada – využijte každou její píď! (Zdroj: shutterstock.com)

Začněte systematicky a nápady si hned kreslete na papír. Neobejdete se bez posezení, ale zahradního jezírka se rádi vzdáte? Nebo naopak jezírko s rybkami je přesně to, o co se chcete starat, zato nepotřebujete záhon plný brambor nebo cibule? Máte-li za domem menší prostor než byste si představovali, musíte být vybíraví a hlavně soudní. Do zahrádky pět krát pět metrů opravdu bazén nevměstnáte. Na druhou stranu se nesnažte vytvořit rustikální zahradu s lavičkami po babičce, pokud před ní stojí moderní jednoduchý dům.

Malá zahrada nejdřív na papíře

Proberte svoje nápady s rodinou. Vašemu oku sice může lahodit fakt, že na každou barvu květin vyšel jiný řádek, který navíc ladí i s květy okolních keřů, ale máte-li menší děti, můžete se s kytičkami rovnou rozloučit, pokud jim nenecháte dostatečný prostor na hraní. ​Neopomíjejte světové strany. Květiny, které hodláte zasadit, totiž možná na té severní dobře neporostou. Posezení, na které bude přes celé léto prát slunce, taky příliš obdivu nesklidí. Myslete i na drobnosti, které se při plánování často opomíjejí, a ve výsledku vás nemůže nic překvapit.

Malá zahrada: soulad a detaily

Nezapomínejte na soulad – příliš dlážděné plochy zahradu doslova „ubije“, naopak přílišná zeleň a křoví, mezi kterým se budete prodírat na úzkých chodníčcích, taky není to pravé. Vyčleňte si prostor na židle se stolem, popřípadě i s lehátky, a toho se držte. Více dlážděné plochy už nebude třeba, maximálně menší chodníček nebo stezka. Všímejte si detailů. V malé zahradě vyniknou mnohem více než v rozlehlém sadu, navíc dobře umístěná a například v noci nasvícená rostlina dokáže dodat prostoru na zajímavosti. Nebojte se používat přírodní materiály. Využijte například dřevěné paravány, kterými zacloníte nepříjemný výhled, nebo uchráníte posezení od studeného větru.

Malá zahrada: nezapomínejte ani nepříliš oblíbené prvky

Prvky, které sice nepůsobí příliš esteticky, a navíc o nich mnohdy v plánování nepadne ani zmínka, vám budou po čase chybět. Kompost, kontejner na odpad nebo úschovna nářadí by měly být v plánku zakresleny od samého počátku. Když se budete snažit kompost vměstnat do již ucelené zahradní plochy, bude pozdě. Před prvním kopnutím do země přeneste plánek přímo na zahradní plochu. Využijte kolíky, špalíky nebo zahradní hadici, abyste přesně věděli, kam bude který prvek zasahovat. Na papíře všechno působí „placatě“, proto je dobré vědět, jak bude například právě kompost nebo úschovna nářadí působit ve skutečné velikosti.

Nesnažte se do zahrádky nasázet rostliny ze všech koutů světa. Vaše malá zahrada je jen jedním ze všech těch koutů, proto ji nemusí všechny typy rostlin dobře snášet. Zjistěte si, jak kyselou nebo zásaditou máte půdu, kam bude zasahovat stín nebo jak silný vítr se budou zahrádkou prohánět, a podle toho vybírejte.

Text: Martina Tlachová

Publikováno: 04.02.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!