Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby

Pokud vlastníte pozemek a jste ve fázi, že se rozhodujete, jakému zahradnímu stylu dáte přednost, možná jste před rozhodnutím, zda dáte přednost zahradě náročné na údržbu nebo takové, která bude udržitelná i v případě vašeho pracovního vytížení. V současné době se ve všech pádech skloňují hlavně ekologické, přírodní či permakulturní zahrady, které jsou v první řadě hlavně praktické, ale zároveň nevyžadují až tak častou péči, protože jsou více či méně samostatné.

Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby (Zdroj: archiv redakce)

Žádná zahrada samozřejmě bez péče nebude fungovat zcela stoprocentně, přesto lze u některých zahradních stylů očekávat, že jsou schopny do jisté míry fungovat samostatně.

Ačkoliv byste se dřív jen těžko setkali v českém prostředí s cíleně založenou přírodní zahradou, která může pro některé zvláště pečlivé zahrádkáře spíše znamenat „divoký nepořádek“, dnes je toto téma opravdu aktuální. Některé dříve pečlivě udržované okrasné zahrady jejich majitelé dokonce postupně přetvářejí v přírodní zahradu, protože na pravidelnou údržbu buď časově či finančně nestačí nebo se vzhlédli v trvale udržitelném zahradničení, které jde ruku v ruce právě s přírodními zahradami.

Důvodů, proč se pro tento zahradní styl rozhodnout je totiž celá řada. Nejen že se zcela obejdete bez synteticky vyráběných hnojiv a látek určených na ochranu rostlin, ale vše krásné je zde zároveň i užitečné. Jedná se tedy o velice efektivní zahradničení, které není ohleduplné nejen k půdě a rostlinám, ale také k užitečným živočichům, kteří nám mohou pomoci s nastolením rovnováhy.

Každá přírodní zahrada je originál

Přírodní zahradničení pro každého znamená něco trochu jiného. Někteří zahrádkáři si pod ním vybaví zaplevelený pozemek s neuspořádanými záhony a všudypřítomným chaosem, ale rozhodně to tak nemusí být. Vždyť i přírodní zahrada může mít zcela originální koncept. Vodní prvky, trvalkové záhony, bylinkoviště, zeleninové záhony a mnoho dalších prvků tuto zahradu perfektně doplní stejně jako jiné zahradní styly.

Jediné, co se opravdu liší od intenzivně udržovaných zahrad je spíše absence chemických přípravků, které spolu se škodlivými škůdci hubí i ty organismy, které nám mohou naopak pomoci. Na hnojení zeleninových záhonů se upřednostňuje zdravý kompost vyrobený v kompostéru, který se vejde na každou, i zcela malou, zahradu, v případě dobré dostupnosti lze využít i stájová hnojiva od místního chovatele hospodářských zvířat nebo si vyrobte bylinnou jíchu. Možná vás překvapí, jak je snadné nahradit běžně používaná hnojiva i postřiky.

Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby

Diverzita na prvním místě

Stavebním kamenem každé přírodní zahrady je druhová diverzita. Právě pestrost přináší větší stabilitu. Pokud budete pěstovat zeleninu v druhově bohatých kulturách, nevyčerpáte si tak rychle půdu. Vedle sebe totiž porostou druhy s odlišnými požadavky na živiny, které se navíc liší i délkou a typem kořenového systému. Tyto kořínky tak zasahují do zcela jiné hloubky a absorbují trošku jiné poměry živin, takže se půda tak rychle nevyčerpá.

Nebojte se vedle klasických druhů zeleniny pěstovat i bylinky či užitečné druhy letniček, které odpuzují choroby a škůdce. Lichořeřišnice odpudí mšice, křen nesedne mandelince bramborové, jednoletý aksamitník odpuzuje půdní háďátka a bodově vysetý kopr zase působí proti běláskovi zelnému.

Druhové pestrosti se nebraňte ani v trvalkových záhonech, do kterých vysaďte pestrý sortiment medonosných druhů. Ty nalákají užitečné čmeláky, včely a další užitečné opylovače, kteří se usadí na pozemku a pomohou s likvidací některých obtížných škůdců.

Trávník nebo raději louku?

Často diskutovaným tématem je trávník, který má v přírodní zahradě stejně jako v zahradě okrasné své místo. Ale přesto je zde obrovský rozdíl!

Zatímco v okrasné zahradě dbáme na jeho perfektní vzhled, kterého ovšem dosáhneme pouze časově i finančně náročnou péčí, která je náročná na zálivku, hnojení i postřiky, v přírodní zahradě má zcela jiný charakter.

Někdy se můžete setkat s nepřesností, že do přírodní zahrady sečený trávník vůbec nepatří, ale není tomu úplně tak. Sice tento trávník zřejmě nebudete sekat třeba týden, protože by jinak bez pravidelné zálivky během horkých letních dnů zcela uschnul, ale přesto je možné ho do přírodní zahrady zařadit. Při jeho údržbě se ovšem budete spíše zaměřovat na méně pravidelnou seč a hnojení a postřiky zde nemají své místo. Trávník se tak spíše změní v květnatý typ, kde ovšem nebudou smetanky lékařské a sedmikrásky chudobky na škodu, ba naopak, tyto jedlé druhy nejen, že zvýší odolnost trávníku vůči sešlapu a suchu, ale zároveň je můžete využít na zpestření svého jídelníčku.

Poměrně zajímavým vegetačním prvkem jsou zvláště v posledních letech neuvěřitelně stabilní a také krásné květnaté louky. Do našich zeměpisných šířek patří od pradávna a přírodní zahrady jsou jednou z možností jejich obnovy. Květnatou louku můžete založit výsevem speciální směsi nebo na ni postupně přeměnit květnatý trávník. Velkou výhodou louky jsou její minimální požadavky na péči. Seč se provádí dvakrát nebo třikrát ročně.

Porost nevyžaduje hnojení, vysoký obsah živin v půdě působí naopak kontraproduktivně, protože snižuje druhovou diverzitu. Některé druhy si totiž s živinami příliš nerozumí a vyhledávají spíše chudší stanoviště. Květnatá louka navíc umožňuje pastvu pro opylovače a je lákavá i pro další skupiny živočichů, kteří zde hledají úkryt i obživu.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 31.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Panoramatická zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to panoramatická zahrada?

Jak vysadit louku

Jak vysadit kvetoucí louku plnou kvítí

Jak pěstovat vistárie

Reportáž o pěstování vistárie, jak o ní pečovat, aby krásně kvetla, rozdíl mezi vistárii čínskou a vistárii květnatou.

Úprava trávníku

Jak na jaře upravovat trávník?

Znáte rozdíly mezi přírodní a tradiční zahradou?

Jaký je rozdíl mezi tradiční a přírodní zahradou.

Traviny v zahradách

Traviny jsou stálou součástí nejedné zahrady, do které nahlédnete. A není se čemu divit. I jejich krása je na zahradě žádaná.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.