Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby

Pokud vlastníte pozemek a jste ve fázi, že se rozhodujete, jakému zahradnímu stylu dáte přednost, možná jste před rozhodnutím, zda dáte přednost zahradě náročné na údržbu nebo takové, která bude udržitelná i v případě vašeho pracovního vytížení. V současné době se ve všech pádech skloňují hlavně ekologické, přírodní či permakulturní zahrady, které jsou v první řadě hlavně praktické, ale zároveň nevyžadují až tak častou péči, protože jsou více či méně samostatné.

Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby (Zdroj: archiv redakce)

Žádná zahrada samozřejmě bez péče nebude fungovat zcela stoprocentně, přesto lze u některých zahradních stylů očekávat, že jsou schopny do jisté míry fungovat samostatně.

Ačkoliv byste se dřív jen těžko setkali v českém prostředí s cíleně založenou přírodní zahradou, která může pro některé zvláště pečlivé zahrádkáře spíše znamenat „divoký nepořádek“, dnes je toto téma opravdu aktuální. Některé dříve pečlivě udržované okrasné zahrady jejich majitelé dokonce postupně přetvářejí v přírodní zahradu, protože na pravidelnou údržbu buď časově či finančně nestačí nebo se vzhlédli v trvale udržitelném zahradničení, které jde ruku v ruce právě s přírodními zahradami.

Důvodů, proč se pro tento zahradní styl rozhodnout je totiž celá řada. Nejen že se zcela obejdete bez synteticky vyráběných hnojiv a látek určených na ochranu rostlin, ale vše krásné je zde zároveň i užitečné. Jedná se tedy o velice efektivní zahradničení, které není ohleduplné nejen k půdě a rostlinám, ale také k užitečným živočichům, kteří nám mohou pomoci s nastolením rovnováhy.

Každá přírodní zahrada je originál

Přírodní zahradničení pro každého znamená něco trochu jiného. Někteří zahrádkáři si pod ním vybaví zaplevelený pozemek s neuspořádanými záhony a všudypřítomným chaosem, ale rozhodně to tak nemusí být. Vždyť i přírodní zahrada může mít zcela originální koncept. Vodní prvky, trvalkové záhony, bylinkoviště, zeleninové záhony a mnoho dalších prvků tuto zahradu perfektně doplní stejně jako jiné zahradní styly.

Jediné, co se opravdu liší od intenzivně udržovaných zahrad je spíše absence chemických přípravků, které spolu se škodlivými škůdci hubí i ty organismy, které nám mohou naopak pomoci. Na hnojení zeleninových záhonů se upřednostňuje zdravý kompost vyrobený v kompostéru, který se vejde na každou, i zcela malou, zahradu, v případě dobré dostupnosti lze využít i stájová hnojiva od místního chovatele hospodářských zvířat nebo si vyrobte bylinnou jíchu. Možná vás překvapí, jak je snadné nahradit běžně používaná hnojiva i postřiky.

Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby
Ekologická zahrada jako fenomén dnešní doby

Diverzita na prvním místě

Stavebním kamenem každé přírodní zahrady je druhová diverzita. Právě pestrost přináší větší stabilitu. Pokud budete pěstovat zeleninu v druhově bohatých kulturách, nevyčerpáte si tak rychle půdu. Vedle sebe totiž porostou druhy s odlišnými požadavky na živiny, které se navíc liší i délkou a typem kořenového systému. Tyto kořínky tak zasahují do zcela jiné hloubky a absorbují trošku jiné poměry živin, takže se půda tak rychle nevyčerpá.

Nebojte se vedle klasických druhů zeleniny pěstovat i bylinky či užitečné druhy letniček, které odpuzují choroby a škůdce. Lichořeřišnice odpudí mšice, křen nesedne mandelince bramborové, jednoletý aksamitník odpuzuje půdní háďátka a bodově vysetý kopr zase působí proti běláskovi zelnému.

Druhové pestrosti se nebraňte ani v trvalkových záhonech, do kterých vysaďte pestrý sortiment medonosných druhů. Ty nalákají užitečné čmeláky, včely a další užitečné opylovače, kteří se usadí na pozemku a pomohou s likvidací některých obtížných škůdců.

Trávník nebo raději louku?

Často diskutovaným tématem je trávník, který má v přírodní zahradě stejně jako v zahradě okrasné své místo. Ale přesto je zde obrovský rozdíl!

Zatímco v okrasné zahradě dbáme na jeho perfektní vzhled, kterého ovšem dosáhneme pouze časově i finančně náročnou péčí, která je náročná na zálivku, hnojení i postřiky, v přírodní zahradě má zcela jiný charakter.

Někdy se můžete setkat s nepřesností, že do přírodní zahrady sečený trávník vůbec nepatří, ale není tomu úplně tak. Sice tento trávník zřejmě nebudete sekat třeba týden, protože by jinak bez pravidelné zálivky během horkých letních dnů zcela uschnul, ale přesto je možné ho do přírodní zahrady zařadit. Při jeho údržbě se ovšem budete spíše zaměřovat na méně pravidelnou seč a hnojení a postřiky zde nemají své místo. Trávník se tak spíše změní v květnatý typ, kde ovšem nebudou smetanky lékařské a sedmikrásky chudobky na škodu, ba naopak, tyto jedlé druhy nejen, že zvýší odolnost trávníku vůči sešlapu a suchu, ale zároveň je můžete využít na zpestření svého jídelníčku.

Poměrně zajímavým vegetačním prvkem jsou zvláště v posledních letech neuvěřitelně stabilní a také krásné květnaté louky. Do našich zeměpisných šířek patří od pradávna a přírodní zahrady jsou jednou z možností jejich obnovy. Květnatou louku můžete založit výsevem speciální směsi nebo na ni postupně přeměnit květnatý trávník. Velkou výhodou louky jsou její minimální požadavky na péči. Seč se provádí dvakrát nebo třikrát ročně.

Porost nevyžaduje hnojení, vysoký obsah živin v půdě působí naopak kontraproduktivně, protože snižuje druhovou diverzitu. Některé druhy si totiž s živinami příliš nerozumí a vyhledávají spíše chudší stanoviště. Květnatá louka navíc umožňuje pastvu pro opylovače a je lákavá i pro další skupiny živočichů, kteří zde hledají úkryt i obživu.

Text a foto: Lucie Peukertová

Publikováno: 31.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Panoramatická zahrada

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co je to panoramatická zahrada?

Jak vysadit louku

Jak vysadit kvetoucí louku plnou kvítí

Jak pěstovat vistárie

Reportáž o pěstování vistárie, jak o ní pečovat, aby krásně kvetla, rozdíl mezi vistárii čínskou a vistárii květnatou.

Úprava trávníku

Jak na jaře upravovat trávník?

Znáte rozdíly mezi přírodní a tradiční zahradou?

Jaký je rozdíl mezi tradiční a přírodní zahradou.

Traviny v zahradách

Traviny jsou stálou součástí nejedné zahrady, do které nahlédnete. A není se čemu divit. I jejich krása je na zahradě žádaná.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.