Jedlý trávník a jak na něj

Ekologické zahrady se skloňují ve všech pádech. Kromě jedlého lesa, bylinkových a zeleninových záhonů jsou pro tento styl typické také specifické travní porosty, které se obejdou bez zálivky, hnojiv i postřiků. Pokud vám není cizí tento přírodní přístup, můžete si založit jedlý trávník, ve kterém porostou léčivé bylinky. Ty nejen že zvyšují odolnost trávníku vůči vnějším vlivům, ale stejně tak mohou doplnit i váš jídelníček.

Jedlý trávník a jak na něj
Jedlý trávník a jak na něj (Zdroj: archiv redakce)

Jedlý trávník lze považovat také za bylinný, protože jedlými rostlinami v trávníku bývají nejčastěji léčivé druhy vytrvalých rostlin. S jedlým trávníkem nemá ten okrasný, udržovaný syntetickými hnojivy a postřiky, nic společného.

Okrasný trávník, který známe z většiny okrasných zahrad, se skládá pouze z kulturních druhů trav a je udržovaný v bezplevelném stavu. Za plevel v tomto případě totiž považujeme nekulturní druhy trav a další dvouděložné rostliny, mezi které patří právě i bylinky, které jinak najdete v květnatém trávníku nebo na louce. Mezi okrasným a jedlým trávníkem není rozdíl pouze ve způsobu péče, ale také v jejich odolnosti.

Dvouděložné rostliny totiž výrazně zvyšují odolnost trávníku vůči sešlapu a suchu, zatímco okrasný trávník potřebuje doslova hýčkat. Jeho styčnými body jsou hnojiva, postřiky proti plevelům, které likvidují konkurenci v porostu bojující nejen o světlo a vodu, ale také o prostor a živiny, a nízká seč. Jakmile některý bod údržby selže, během chvíle se to ukáže na stavu trávníku. Květnatý nebo jedlý trávník nepotřebuje prakticky nic z výše zmíněných oblastí údržby. Seč se sice provádí, ale rozhodně ne každý týden. U květnatých luk sečeme porost dvakrát ročně. Jedlé trávníky bývají udržovány nižší, aby byly více pochozí, sečou se ovšem pouze tehdy, když více přerostou.

Péče o jedlý trávník

Jak již bylo naznačeno, jedlý trávník je skvělou variantou pro líné zahradníky. Nepotřebuje téměř nic, co jeho okrasný příbuzný. Rozhodně zde neprovádějte ani vertikutaci. Ta snižuje druhovou diverzitu, což je v tomto případě absolutně nežádoucí.

Pokud řešíte, jak do trávníku dostat své oblíbené druhy bylinek, pak máte několik možností. Buď do něj můžete dosadit již vzrostlé předpěstované sazenice bylinek, nebo zkuste místa v trávníku narušit vertiktačními hráběmi a provést dosev. Tento způsob je ovšem často neúspěšný. Nesnažte se nic uspěchat, do trávníku se během let nastěhují různé druhy bylin z okolí.

Jedlý trávník a jak na něj
Jedlý trávník a jak na něj
Jedlý trávník a jak na něj
Jedlý trávník a jak na něj
Jedlý trávník a jak na něj
Jedlý trávník a jak na něj

Běžné druhy bylin z jedlého trávníku

řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) – druh běžný v sušších květnatých loukách, používá se ve formě nálevu, koupelí a obkladů

řebříček obecný (Achillea millefolium) – druh suchých strání a květnatých luk, kvetoucí nať silně hořké chuti má dezinfekční účinky

kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) – kvetoucí nať pomáhá při různých ženských obtížích

sedmikráska obecná (Bellis perennis) – bylinka pro široké léčebné využití, pomáhá při žaludečních obtížích, je močopudná, má skvělé čistící účinky, které se využívají třeba před redukční dietou, sušené květy mají příjemnou květinovou vůni. Květy se používají do zeleninových salátů nebo jako ozdoba polévek či sladkých dezertů. Je to jedna z nejvšestrannějších bylinek jedlého trávníku, navíc se dá sklízet prakticky během celého roku, pokud příliš nemrzne nebo trávník nepokrývá sněhová pokrývka.

pýr plazivý (Elytrigia repens) – výběžkatý druh trávy, léčivé látky jsou obsaženy hlavně v podzemních výběžcích, v menším množství pak v celé kvetoucí nati, pýr se užívá ve formě nálevu nebo jako alkoholová tinktura

popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea) – kvetoucí nať pomáhá při kašli a příznivě působí na trávicí soustavu, užití nejčastěji ve formě alkoholové tinktury nebo v nálevu s dalšími bylinami

třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – druh suchých luk a strání, po užití nálevu by se nemělo několik hodin chodit na slunce, tato bylinka interaguje s léčivy, proto je její užití třeba konzultovat s lékařem, zlepšuje náladu

hluchavka bílá (Lamium album) – druh běžně používaný na ženské obtíže, léčí menstruační potíže, posiluje dělohu, u mužů příznivě ovlivňuje prostatu, nálev se používá také při nespavosti, bílé květy mají díky nektaru sladkou chuť kvůli obsahu cukrů, skvěle ozdobí a dochutí sladké dezerty

jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) – mladé listy se využívají při léčbě kašle, léčí rány a popáleniny, má výborné čistící účinky, v nálevech se často kombinuje s květem sedmikrásky a kořenem pampelišky. Z listů si můžete vyrobit léčivý sirup metodou za studena.

violka vonná (Viola odorata) – tuto vonnou květinu máme v oblibě hlavně kvůli tomu, že se z květů dají vyrobit skvělé bonbony, stačí je jen potřít vodou s cukrem a nakonec je ještě v cukru obalit. Dále pak poslouží jako součást zeleninových salátů a jako ozdoba sladkých moučníků.

pampeliška lékařská (Taraxacum officinale) – kořen má silné čistící účinky, snižuje krevní tlak, povzbuzuje organismus, listy se přidávají do zeleninových salátů, ale je třeba je sklízet po rozvinutí, kdy jsou ještě lesklé, jedině v té době nejsou hořké. Listovou růžici lze bělit přiklopením misky na dva až tři dny, ne déle, protože listy snadno zahnívají.

mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) – kvetoucí nať se používá jako koření v kuchyni, ale má i antiseptické a protizánětlivé účinky, které se využívají při léčbě zánětů a kašle, působí pozitivně na trávení, navozuje příjemný spánek. Kvetoucí nať se dává do polštářků na dobré spaní. Mateřídouška poslouží na výrobu bylinných sirupů, ale v menším množství doplní i zeleninový salát, jen ji je třeba nadrobno nasekat.

prvosenka jarní (Primula veris) – květy mají na jaře v oblibě hlavně včely, protože se jedná o jeden z prvních zdrojů jejich potravy. Květy lze přidat do zeleninových salátů nebo jako ozdobu na dorty a moučníky.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 31.01.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!