Vybíráme motorovou pilu

V dnešní době se opět vracíme k topení tuhými palivy, zvláště oblíbené je třeba tradiční dřevo. Jak vybrat vhodnou pilu, aby nám s ní práce šla lépe od ruky a nebolely nás ruce a záda? Obchodníci se při výrobě pil stále předhánějí a na pultech v obchodech tak můžete vidět všechny možné velikosti a druhy pohonů. Je proto vhodné před samotným nákupem zvážit několik různých aspektů a posléze navštívit specializovaný obchod.

Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu (Zdroj: archiv redakce)

Před nákupem

Nejdříve si ujasněte, kolik dřeva s pilou plánujete ročně pořezat a v jakém časovém intervalu. Pokud budete potřebovat pořezat 30 metrů dřeva a máte v plánu si práci rozdělit do několika měsíců, určitě budete kupovat jiný typ pily, než když se budete snažit stejné množství zpracovat za víkend.

Dále je nutné zvážit, jak tvrdým dřevem hodláte v zimě topit. Opět je rozdíl v řezání 30 metrů tvrdého dřeva a stejného množství dřeva měkkého.

Hobby nebo profi?

Motorové pily lze rozdělit do tří kategorií, které nám říkají nejen, jak kvalitně a z jakých materiálů by měly být pily zpracovány, ale také pro jakou práci jsou určeny.

První kategorii představují hobby pily. Ty jsou určené k občasnému řezání měkkých dřevin o malém průměru či k prořezávání náletů nebo vyvětvování. Jejich objem se pohybuje kolem 40 ccm a délku řetězu mají do 35 cm. Motorové pily z této kategorie nejsou vhodné pro dlouhotrvající práci, jsou totiž vyrobeny z méně kvalitních materiálů. Klikové skříně jsou z drtivé většiny v plastovém provedení. Při delším pracovním běhu se tak skříň může zdeformovat vlivem vysokých a dlouhotrvajících teplot, což vede k nasávání falešného vzduchu a k dalším problémům.

Druhá kategorie se mnohdy nazývá farmářská a je určena pro poměrně širší skupinu uživatelů, kam kromě chalupářů a drobných zahrádkářů spadají i uživatelé, kteří potřebují dřevem primárně topit a potřebují ho tak poměrně mnoho. Objem těchto pil se pohybuje kolem 45–55 ccm s délkou řetězu maximálně 45 cm. Vyšší třídy této kategorie jsou vyrobeny z odolnějších materiálů a obstojí tak i ve ztížených podmínkách. Poradí si dobře s měkkým i tvrdým dřevem. S těmito pilami zvládnete pořezat dobře palivové dřevo na zimu i pokácet v lese nějaký ten strom. Ovšem ani tyto pily nejsou stavěné na dlouhodobou práci.

Na dlouhodobou práci jsou tu pily z profesionální kategorie. Jejich objem se pohybuje od 55 ccm s délkami lišt od 45 cm. Lepší třídy této kategorie mají motor odlit z hořčíku, který odvádí teplo mnohem lépe než jiné motory odlité z lehkých slitin. Tyto pily nejenže zvládnou všechno, co pily z nižších tříd, ale hodí se i na dlouhotrvající práci a hravě zvládnou pracovat i v těžkých podmínkách.

Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu

Další nezbytnosti

Kromě výše zmíněného dělení si u pil všímejte startování. Dnes už se mnohdy setkáte s dekompresním ventilem, který výrazně ulehčuje studený start tím, že se při startování vypustí část stlačené směsi z válce. To vede ke snížení tažné síly potřebné na nastartování pily lankem.

Zajímejte se i o odpružení. U některých nižších tříd farmářských a pil v hobby kategorii najdete odpružení pružinové. Vyšší třídy farmářské kategorie a profesionální pily mají odpružení silentblokové. U tohoto odpružení máte jistější řez a pila „neplave“ jako v případě použití pružin.

Dále si všímejte provedení řetězky, která nese řetěz. U vyšších tříd farmářských a profesionálních pil je namísto zubů použit kroužek, do kterého spodní část řetězu zapadne. Výhoda spočívá hlavně v její výměně, kde se vymění pouze kroužek namísto celého mechanismu hvězdicového provedení.

Další vylepšení, která zlepšují obsluhu pily

Při výběru pily se zajímejte také o to, kde jsou uloženy šrouby pro napínání řetězu. Nejvhodnější je napínání z boku. Jedná se o rychlejší a snazší způsob napínání, který oceníte hlavně při častějším používání pily. U vzduchového filtru je vhodné, aby šel vyměnit nebo vyčistit bez pomoci nářadí. Čím méně nářadí na údržbu pily potřebujete, tím lépe.

Váha pily je také základ

Snažte se nekupovat zbytečně těžkou pilu, mnohdy je lepší dát přednost vyšší třídě kvůli výdrži, ale i tak je vhodné vzít hmotnost v potaz. Jiné je to v obchodě, kde pilu držíte několik málo minut, než v terénu, kde s ní pracujete i několik hodin.

Pohony motorových pil

Elektrické pily
+ nízká hmotnost
+ snadná údržba
– malý výkon
– přívodný elektrický kabel nebo drahý akumulátor

Benzinové pily
+ velký výkon
+ není potřeba elektrický kabel
– náročnější na údržbu
– větší hmotnost

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 30.01.2019, Autor: 23.8.2017 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.