Vybíráme motorovou pilu

V dnešní době se opět vracíme k topení tuhými palivy, zvláště oblíbené je třeba tradiční dřevo. Jak vybrat vhodnou pilu, aby nám s ní práce šla lépe od ruky a nebolely nás ruce a záda? Obchodníci se při výrobě pil stále předhánějí a na pultech v obchodech tak můžete vidět všechny možné velikosti a druhy pohonů. Je proto vhodné před samotným nákupem zvážit několik různých aspektů a posléze navštívit specializovaný obchod.

Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu (Zdroj: archiv redakce)

Před nákupem

Nejdříve si ujasněte, kolik dřeva s pilou plánujete ročně pořezat a v jakém časovém intervalu. Pokud budete potřebovat pořezat 30 metrů dřeva a máte v plánu si práci rozdělit do několika měsíců, určitě budete kupovat jiný typ pily, než když se budete snažit stejné množství zpracovat za víkend.

Dále je nutné zvážit, jak tvrdým dřevem hodláte v zimě topit. Opět je rozdíl v řezání 30 metrů tvrdého dřeva a stejného množství dřeva měkkého.

Hobby nebo profi?

Motorové pily lze rozdělit do tří kategorií, které nám říkají nejen, jak kvalitně a z jakých materiálů by měly být pily zpracovány, ale také pro jakou práci jsou určeny.

První kategorii představují hobby pily. Ty jsou určené k občasnému řezání měkkých dřevin o malém průměru či k prořezávání náletů nebo vyvětvování. Jejich objem se pohybuje kolem 40 ccm a délku řetězu mají do 35 cm. Motorové pily z této kategorie nejsou vhodné pro dlouhotrvající práci, jsou totiž vyrobeny z méně kvalitních materiálů. Klikové skříně jsou z drtivé většiny v plastovém provedení. Při delším pracovním běhu se tak skříň může zdeformovat vlivem vysokých a dlouhotrvajících teplot, což vede k nasávání falešného vzduchu a k dalším problémům.

Druhá kategorie se mnohdy nazývá farmářská a je určena pro poměrně širší skupinu uživatelů, kam kromě chalupářů a drobných zahrádkářů spadají i uživatelé, kteří potřebují dřevem primárně topit a potřebují ho tak poměrně mnoho. Objem těchto pil se pohybuje kolem 45–55 ccm s délkou řetězu maximálně 45 cm. Vyšší třídy této kategorie jsou vyrobeny z odolnějších materiálů a obstojí tak i ve ztížených podmínkách. Poradí si dobře s měkkým i tvrdým dřevem. S těmito pilami zvládnete pořezat dobře palivové dřevo na zimu i pokácet v lese nějaký ten strom. Ovšem ani tyto pily nejsou stavěné na dlouhodobou práci.

Na dlouhodobou práci jsou tu pily z profesionální kategorie. Jejich objem se pohybuje od 55 ccm s délkami lišt od 45 cm. Lepší třídy této kategorie mají motor odlit z hořčíku, který odvádí teplo mnohem lépe než jiné motory odlité z lehkých slitin. Tyto pily nejenže zvládnou všechno, co pily z nižších tříd, ale hodí se i na dlouhotrvající práci a hravě zvládnou pracovat i v těžkých podmínkách.

Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu
Vybíráme motorovou pilu

Další nezbytnosti

Kromě výše zmíněného dělení si u pil všímejte startování. Dnes už se mnohdy setkáte s dekompresním ventilem, který výrazně ulehčuje studený start tím, že se při startování vypustí část stlačené směsi z válce. To vede ke snížení tažné síly potřebné na nastartování pily lankem.

Zajímejte se i o odpružení. U některých nižších tříd farmářských a pil v hobby kategorii najdete odpružení pružinové. Vyšší třídy farmářské kategorie a profesionální pily mají odpružení silentblokové. U tohoto odpružení máte jistější řez a pila „neplave“ jako v případě použití pružin.

Dále si všímejte provedení řetězky, která nese řetěz. U vyšších tříd farmářských a profesionálních pil je namísto zubů použit kroužek, do kterého spodní část řetězu zapadne. Výhoda spočívá hlavně v její výměně, kde se vymění pouze kroužek namísto celého mechanismu hvězdicového provedení.

Další vylepšení, která zlepšují obsluhu pily

Při výběru pily se zajímejte také o to, kde jsou uloženy šrouby pro napínání řetězu. Nejvhodnější je napínání z boku. Jedná se o rychlejší a snazší způsob napínání, který oceníte hlavně při častějším používání pily. U vzduchového filtru je vhodné, aby šel vyměnit nebo vyčistit bez pomoci nářadí. Čím méně nářadí na údržbu pily potřebujete, tím lépe.

Váha pily je také základ

Snažte se nekupovat zbytečně těžkou pilu, mnohdy je lepší dát přednost vyšší třídě kvůli výdrži, ale i tak je vhodné vzít hmotnost v potaz. Jiné je to v obchodě, kde pilu držíte několik málo minut, než v terénu, kde s ní pracujete i několik hodin.

Pohony motorových pil

Elektrické pily
+ nízká hmotnost
+ snadná údržba
– malý výkon
– přívodný elektrický kabel nebo drahý akumulátor

Benzinové pily
+ velký výkon
+ není potřeba elektrický kabel
– náročnější na údržbu
– větší hmotnost

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 30.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jakou motorovou pilu koupit

Jak správně vybrat pilu a zásady bezpečnosti práce s pilou

ČTĚTE DÁLE

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!