Na jaké rostliny vsadit?
Jakmile dřeviny zmohutní, rozrostou se do výšky i do šířky a celkově v zahradě zhoustne olistění, přinesou do jednotlivých zahradních partií více stínu. Důsledkem je to, že se na těchto stanovištích již nebude dařit letničkám a ani mnohým trvalkám. Na které rostliny tedy vsadit? Nejlepší budou trvalky, které si poradí s polostínem i plným stínem. Nebude třeba je každoročně obměňovat a navíc se dokážou předvést v plné kráse i na nehostinných místech.
Malá znalost vhodného sortimentu nikoho neomlouvá
Nepříznivý stav, kdy rostliny musí vystačit se špatnými světelnými podmínkami a často i komplikovanými půdními podmínkami se na jejich vzhledu může pochopitelně neblaze projevit. Nebývá tomu tak, pokud budeme vybírat vhodné rostlinné druhy a zajistíme tak těmto stanovištím různorodost a zároveň i oživení.



I hluboce zastíněná místa lze zazelenit
Nechceme-li vykácet stromy, které nám poskytují příjemný stín a konečně dosáhly kýženého vzhledu, máme možnost osadit plochy pod nimi menšími skupinami okrasných dřevin nebo plochy barevně oživit kvetoucími trvalkami. Sáhnout můžeme i po některých druzích popínavých nebo ovíjivých rostlin. Ideální jsou takové rostliny, které ve stínu zůstanou nízké a budou se dobře rozrůstat. Taková výsadba zajistí pokrytí větších ploch, a to i při minimální nebo vůbec žádné péči.
Důležité pro správný výběr rostlin je znát stupeň zastínění takového stanoviště a celé takové partie. Od lehkého, řídkého polostínu se stupeň zastínění může změnit až na silnější zastínění nebo dokonce na hluboký trvalý stín. Ten vytvoří nejen budovy a zdi, často také masivní ploty. Výběr rostlin je ovlivňován stupněm zastínění nejen v průběhu dne, ale i v průběhu roku. Dalším činitelem pro výběr rostlin jsou kromě polohy také půdní a vláhové podmínky a nejblíže rostoucí sousedé.
Snaha rostlin dosáhnout světla
Téměř všechny, tedy i stínomilné rostliny se snaží dostat za světlem. I velmi dobře známý břečťan se vždy bude snažit vyšplhat nahoru za světlem. Rostlina tak změní tvar. Může dokonce ukázat své květy. A stejně tak se potáhnou za slunečním světlem všechny popínavé rostliny včetně těch stínomilných.
Rostliny pro lehký polostín
- Dianthus – péřitý karafiát
- Aster – hvězdnice
- Campanula – zvonky
- Convallaria – konvalinka
- Asperula – mařinka vonná
- Vinca – brčál barvínek
- Asarum – kopytník
- Waldsteinia – mochnička
- Ajuga – zběhovec
- Corydalis – dymnivka
- Pachysandra – tlustonitník
- Lamium – hluchavka – okrasné druhy
- Anemone – sasanka
- Polypodiophyta – kapradiny
Rostliny snášející dobře trvalé zastínění
- Cardamine – řeřišnice
- Hacquetia – hvězdnatec
- Polygonatum – kokořík
- Hedera – břečťan
- Tiarella cordifolia – jinochlup
- Epimedium – škornice
- Hepatica – jaterník
- Hosta – bohyška
- Primula – prvosenky
- Sedum spurinum – rozchodník nepravý
- Saxifraga umbrosa – lomikámen stinný
- Geranium – kakost
- Helleborus – čemeřice
Vyšší trvalky vhodné do stínu nebo polostínu
- Digitalis – náprstník
- Rodgersia – rodgersie
- Cimicifuga – ploštičník
- Aruncus – udatna
- Dictamnus – třemdava
- Aconitum – oměj
- Campanula latifolia – zvonek širolistý
- Campanula persicifolia – zvonek broskvolistý
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com