Péče o zahradu během ledna

Během zimy práce na zahradě nelze zrovna moc uspěchat, i když třeba zrovna nemrzne nebo nepadá sníh, dá se toho dělat poměrně málo. Na druhou stranu se můžete už teď zaměřit na péči o skleník a ovocné stromy, stejně tak můžete prořezat celou zahradu a udělat si tak náskok na jarní období. Při silných mrazech pak dopřejte ptactvu příkrmy.

Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna (Zdroj: archiv redakce)

Jen málokterý zahrádkář vydrží sedět doma se založenýma rukama a čekat jen tak na příchod jara. I během zimy lze na zahradě pracovat, budete ovšem mnohem více závislí na počasí. Zima má ovšem i jistá omezení, která spočívají třeba v tom, že sice v tomto období můžeme prořezávat jádroviny a některé skupiny okrasných keřů, ale nůžky do ruky bychom rozhodně neměli brát tehdy, pokud teplota klesne výrazně pod bod mrazu. Už při teplotě –5 °C se totiž výrazně mění fyzikální vlastnosti dřeva. Nůžky i pilky po sobě nezanechávají zrovna čistou ránu, která se pak déle hojí.

Opatrní buďte také při pohybu po okrasném trávníku. Ve vlhku zde snadno vyšlapete ve vlhké zemině dolíky a celkově ji zhutníte. Při námraze by se zase na trávník nemělo vstupovat z toho důvodu, že se listy trav přitisknou k půdnímu povrchu. Kvůli omezenému přístupu vzduchu se pak na trávníku mohou rozvinout houbové choroby. Ať chceme, nebo ne, zima je pro zahradu vždy velkou zkouškou a je tedy třeba sledovat průběh počasí a některé práce v případě nutnosti odložit na dny s příznivějším počasím.

Příprava skleníku

Na jaře většinou nevíme, kam dřív skočit, takže skleník si můžete připravit už nyní. V silných mrazech to opět moc nepůjde, proto počkejte na teploty nad bodem mrazu.

Už teď můžete vydezinfikovat stěny skleníku a nahnojit půdu. Na povrch zeminy lze pak nasypat sníh, který se bude pozvolna rozpouštět a doplní tak půdu o potřebnou vláhu.

Pokud se ptáte, jakému hnojivu letos dáte přednost, pak máte na výběr z mnoha možností. Skvělou volbou je vlastní kompost, ale některým plodinám připravíte nejlepší podmínky kravským nebo koňským hnojem. Všeobecně nejkvalitnější je hnůj, který je co nejméně vodnatý, právě proto stojí na špičce kvality hnůj koňský a teprve za ním ten kravský. Syntetická hnojiva jsou samozřejmě také možným řešením, ale půdu během let zasolí a navíc neobsahují organickou hmotu, která je tolik důležitá pro fungování půdy jako celku.

Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna
Péče o zahradu během ledna

Péče o ovocné stromy

V lednu je vhodná doba na prořez ovocných stromů. Dokonce se můžete pustit i do radikálního zmlazení starých dřevin. V této roční době si s řezem poradí jádroviny, tedy hrušně a jabloně, s řezem ostatních skupin ovocných stromů počkejte na jaro.

Při řezu je vždy třeba respektovat daný pěstební tvar, zcela jinak postupujeme v případě zákrsku, čtvrtkmenu, polokmenu, vysokokmenu nebo štíhlých vřeten a špalírů. Při řezu vždy přednostně odstraňujeme větve a výhony napadené chorobami a škůdci, větve kolmé, křížící se nebo mechanicky poškozené.

Zimní termín je pro jádroviny vhodný především díky tomu, že se rostliny nacházejí v klidovém období, nehrozí u nich mízotok jako u peckovin a navíc je v tomto období i nejnižší aktivita chorob a škůdců. Problémy ovšem mohou nastat s příchodem silných mrazů, během nichž řez neprovádějte, rány by zbytečně vysychaly a dřevo by se více třepilo.

Nabídněte ptactvu přirozenou potravu, přikrmujte až v silných mrazech

Pokud se staráte také o užitečné opeřence, měli byste jim vždy v první řadě nabídnout hlavně přirozené zdroje potravy. Ptáci ocení především plody na okrasných a ovocných dřevinách, ale také semena v suchých semenících rostlin. V trvalkových záhonech tedy klidně ponechte suchou hmotu rostlin, ptáci už si potravu sami vyberou.

Lojové příkrmy se semeníky na stromy rozvěšte až ve chvíli, kdy se krajina zahalí do sněhových závějí a teploty trvale klesnou pod bod mrazu. Právě v této době totiž mají ptáci problém s vyhledáním potravy. S tučnými příkrmy skončete hned, jakmile se oteplí, ptáci by si na ně zvykli a nesnažili by se vyhledávat potravu přirozeného charakteru.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 27.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstujete jádroviny? Znáte správnou techniku udržovacího řezu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně provádět udržovací řez u jádrovin a ovocných stromů

Proč v létě řezat ovocné stromy?

Tzv. letní řez u jádrovin se provádí pro podporu kvetení v příštím roce, zatímco u peckovin se provádí zcela běžně. Jak na něj?

Obaleč jablečný

Jak likvidovat obaleče jablečného.

Očkování rostlin

Očkování rostlin

Myslivost v létě

Myslivec Oldřich Tripes vypráví o své práci. Během letních měsíců musí připravit dostatek zásob krmiva na zimu

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.