Co umí „Smart Garden“ neboli chytrá zahrada?

Zahradu můžeme používat k pasivnímu odpočinku, zábavě nebo tvůrčí práci. I aktivní zahradník však občas potřebuje záskok – například kvůli zalévání květin, pokud musí na několik dní odjet. Takzvaná „Smart Garden“ se obsluhuje sama, ale přitom zůstává pod kontrolou svého majitele.

Co umí „Smart Garden“ neboli chytrá zahrada?
Co umí „Smart Garden“ neboli chytrá zahrada? (Zdroj: archiv redakce)

Dominantami měst jsou stavby a technologie, a proto aspoň občas hledáme oázu klidu a odpočinek tam, kde naopak převažují rostliny a živočichové. Zaznívají dokonce hlasy, že bychom měli přírodu vnímat pozorněji – třeba kvůli klimatu. „Brambory jsou letos výrazně dražší, protože panuje mimořádné sucho, a v brzké době se stejná dynamika dotkne i masa, mléka a dalších potravinářských produktů,“ píše filozof a sociolog Karel Dolejší. „Neexistuje žádná úroveň elektronizace a digitalizace, která by pohnula statistikami teplot a průměrných srážek,“ poznamenává.

Na opačném konci názorového spektra najdeme optimisty, kteří tvoří „chytré domy a zahrady“. V těchto místech můžeme zapomenout na rutinní činnosti a relaxovat, nebo dělat kreativní práci, kterou stroje nezvládnou. „Povětrnostní podmínky takhle sice nezměníme, ale díky domácí automatizaci hospodárněji využijeme srážky. Jde taky o bezpečnost a pohodlí. Nové technologie nám nejenom ulehčí život, ale můžou být nápomocné například rodinám s malými dětmi, seniorům nebo tělesně postiženým,“ říká Lukáš Matěna, vývojář společnosti Smarteon Systems, která chytré systémy programuje.

Automatizace pod kontrolou

„Smart Garden“ neboli chytrá zahrada leccos zvládne sama. Může mít podobu interiérového truhlíku nebo skleníku, který se autonomně hnojí a zalévá. Větší potenciál však skýtají venkovní prostory – trávníky, záhony, altány nebo bazény. I tady může fungovat automatizace, jednotlivé funkce ovšem pohodlně přenastavíte pomocí mobilní aplikace, prostřednictvím které taky odkudkoli zkontrolujete aktuální stav (zavlažování, osvětlení apod.).

Komunikace probíhá i obráceně. Pokud na pozemku hrozí nebezpečí (například neplánovaně začne hořet oheň), chytrá domácnost vám může poslat varovnou zprávu. Eventuálně informuje také hasiče, policii apod.

Hospodaření s vodou a světlem

Když ochoříme nebo musíme na dlouhou dobu odjet pryč během vegetačního období, potřebujeme na zahradě záskok. I nejochotnější přítel však může špatně odhadnout situaci a štědře zalít květiny krátce předtím, než mohutně zaprší.

Chytrá zahrada se zavlažuje automaticky a přitom bere v potaz předpověď počasí. Takže šetří vodou, pokud podle meteorologů připlouvají dešťové mraky. Srážky potom zachycuje do retenčních nádrží, čímž vytváří zásoby. Při průtrži mračen tak zároveň zabraňuje lokálním povodním a chrání květinovou výzdobu. A co když se meteorologové mýlí a navzdory jejich předpovědi nezaprší vůbec nebo sprchne pouze málo? Zahrada se sama zalije později.

Přírodu vnímá také chytré osvětlení. Zapíná se postupně, tak aby během soumraku plynule nahradilo sluneční záření, což oceníte například při zahradní oslavě. Můžete nerušeně diskutovat, žertovat a rozjímat s přáteli, aniž byste náhle seděli ve tmě, anebo plýtvali elektřinou kvůli předčasnému osvětlení.

Údržba trávníku a bazénu

Chcete-li zkrátit zelený pažit, ale nemáte čas nebo chuť, pošlete na zahradu automatickou sekačku. Chytrý robot odvede svoji práci a přitom dává pozor, aby někoho neohrozil. Takže jakmile kolem sebe zaznamená pohyb zvířete nebo dítěte, změní směr, případně se zastaví.

Na bezpečnost může dbát i chytrý bazén. Pohybová čidla kolem nádrže vás upozorní, že příliš blízko vodní hladiny skotačí dítě, které by se mohlo utopit. „Smart Garden“ vás nebo odpovědnou čisticí firmu také zavčas informuje, kdy bude vhodná další údržba bazénu – například doplnění chloru. Nebo automaticky spustí bazénový vysavač v době, kdy se uvnitř nikdo nekoupe a je zapotřebí vysát nečistoty.

Text: Petr Woff
Foto: Archiv redakce

Publikováno: 27.01.2019

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!