Co umí „Smart Garden“ neboli chytrá zahrada?

Zahradu můžeme používat k pasivnímu odpočinku, zábavě nebo tvůrčí práci. I aktivní zahradník však občas potřebuje záskok – například kvůli zalévání květin, pokud musí na několik dní odjet. Takzvaná „Smart Garden“ se obsluhuje sama, ale přitom zůstává pod kontrolou svého majitele.

Co umí „Smart Garden“ neboli chytrá zahrada?
Co umí „Smart Garden“ neboli chytrá zahrada? (Zdroj: archiv redakce)

Dominantami měst jsou stavby a technologie, a proto aspoň občas hledáme oázu klidu a odpočinek tam, kde naopak převažují rostliny a živočichové. Zaznívají dokonce hlasy, že bychom měli přírodu vnímat pozorněji – třeba kvůli klimatu. „Brambory jsou letos výrazně dražší, protože panuje mimořádné sucho, a v brzké době se stejná dynamika dotkne i masa, mléka a dalších potravinářských produktů,“ píše filozof a sociolog Karel Dolejší. „Neexistuje žádná úroveň elektronizace a digitalizace, která by pohnula statistikami teplot a průměrných srážek,“ poznamenává.

Na opačném konci názorového spektra najdeme optimisty, kteří tvoří „chytré domy a zahrady“. V těchto místech můžeme zapomenout na rutinní činnosti a relaxovat, nebo dělat kreativní práci, kterou stroje nezvládnou. „Povětrnostní podmínky takhle sice nezměníme, ale díky domácí automatizaci hospodárněji využijeme srážky. Jde taky o bezpečnost a pohodlí. Nové technologie nám nejenom ulehčí život, ale můžou být nápomocné například rodinám s malými dětmi, seniorům nebo tělesně postiženým,“ říká Lukáš Matěna, vývojář společnosti Smarteon Systems, která chytré systémy programuje.

Automatizace pod kontrolou

„Smart Garden“ neboli chytrá zahrada leccos zvládne sama. Může mít podobu interiérového truhlíku nebo skleníku, který se autonomně hnojí a zalévá. Větší potenciál však skýtají venkovní prostory – trávníky, záhony, altány nebo bazény. I tady může fungovat automatizace, jednotlivé funkce ovšem pohodlně přenastavíte pomocí mobilní aplikace, prostřednictvím které taky odkudkoli zkontrolujete aktuální stav (zavlažování, osvětlení apod.).

Komunikace probíhá i obráceně. Pokud na pozemku hrozí nebezpečí (například neplánovaně začne hořet oheň), chytrá domácnost vám může poslat varovnou zprávu. Eventuálně informuje také hasiče, policii apod.

Hospodaření s vodou a světlem

Když ochoříme nebo musíme na dlouhou dobu odjet pryč během vegetačního období, potřebujeme na zahradě záskok. I nejochotnější přítel však může špatně odhadnout situaci a štědře zalít květiny krátce předtím, než mohutně zaprší.

Chytrá zahrada se zavlažuje automaticky a přitom bere v potaz předpověď počasí. Takže šetří vodou, pokud podle meteorologů připlouvají dešťové mraky. Srážky potom zachycuje do retenčních nádrží, čímž vytváří zásoby. Při průtrži mračen tak zároveň zabraňuje lokálním povodním a chrání květinovou výzdobu. A co když se meteorologové mýlí a navzdory jejich předpovědi nezaprší vůbec nebo sprchne pouze málo? Zahrada se sama zalije později.

Přírodu vnímá také chytré osvětlení. Zapíná se postupně, tak aby během soumraku plynule nahradilo sluneční záření, což oceníte například při zahradní oslavě. Můžete nerušeně diskutovat, žertovat a rozjímat s přáteli, aniž byste náhle seděli ve tmě, anebo plýtvali elektřinou kvůli předčasnému osvětlení.

Údržba trávníku a bazénu

Chcete-li zkrátit zelený pažit, ale nemáte čas nebo chuť, pošlete na zahradu automatickou sekačku. Chytrý robot odvede svoji práci a přitom dává pozor, aby někoho neohrozil. Takže jakmile kolem sebe zaznamená pohyb zvířete nebo dítěte, změní směr, případně se zastaví.

Na bezpečnost může dbát i chytrý bazén. Pohybová čidla kolem nádrže vás upozorní, že příliš blízko vodní hladiny skotačí dítě, které by se mohlo utopit. „Smart Garden“ vás nebo odpovědnou čisticí firmu také zavčas informuje, kdy bude vhodná další údržba bazénu – například doplnění chloru. Nebo automaticky spustí bazénový vysavač v době, kdy se uvnitř nikdo nekoupe a je zapotřebí vysát nečistoty.

Text: Petr Woff
Foto: Archiv redakce

Publikováno: 27.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

19. díl: František Kaňka - letecký mechanik - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Budoucnost mého řemesla je relativně veliká, ať už v aeroliniích, nebo v malém letectví. Lidé budou létat pořád a letecký mechanik se uplatní jak v Čechách, tak i v cizině. Letecké mechaniky není jednoduché nahradit automatizací.

Jak funguje bezdotyková domácnost?

Bezdotyková domácnost

Bazénové robotické vysavače

Bazénové vysavače jsou skvělí pomocníci pro čištění větších bazénů.

Víte jak funguje chytrá elektroinstalace

Pan Boris Kamenický představuje systém chytré elektroinstalace, který šetří Váš čas i peníze.

Ochrana proti okurkové plísni

Ochrana proti okurkové plísni

Chováme kozy

Jak se chovají kozy?

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.