Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?

V dnešní uspěchané době si zvláště ceníme chvilek, kdy se můžeme v klidu posadit na pohodlnou lavičku nebo do houpací sítě pod korunami stromů na vlastní zahradě. Ovšem i tvorba těchto odpočinkových zahrad má svá pravidla. Věděli jste, že i lavičku je třeba umístit správným způsobem, abyste se na ní cítili pohodlně a bezpečně?

Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?
Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to? (Zdroj: archiv redakce)

Odpočinek pro každého představuje trochu něco jiného. Zatímco pro mnohé je lákavá představa relaxu u bazénu, druzí si odpočinou při hrách s dětmi. V každém případě by i vaše zahrada měla nějaký ten odpočinek poskytovat. Tvorba odpočinkových míst má ovšem svá pravidla, jedině při jejich splnění se budete na své zahradě cítit příjemně.

Aktivní odpočinek

Pro ty, co mají „sedavé“ zaměstnání, bývá odpočinek na zahradě spojen většinou s některou z aktivit, které zelená oáza nabízí.

Pokud si rádi zasportujete s míčem se svými dětmi, pak pro vás bude hlavním centrem dění sportovní trávník. Ten by měl být pokud možno co největší a neměl by být ohraničen trnitými keři nebo silnými alergeny. Dejte raději přednost trávníku sportovnímu, který se skládá z druhů trav odolných sešlapu.

Aktivní odpočinek ovšem umožňují i zeleninové záhony, ve kterých si odpočinete při běžné rutinní údržbě. Nemusíte to rozhodně přehánět s jejich velikostí nebo množstvím, relax a dobrý pocit z vlastní sklizně přinesou i záhony o velikosti několika málo metrů čtverečních.

Odpočinek v klidu a soukromí

Klid a soukromí jsou pojmy, které bývají poněkud cizí v městském prostředí. Stále se zvyšující ceny pozemků totiž automaticky regulují plochy parcel, které už tak vychází cenově velice nepřijatelně.

Na malém pozemku je ovšem mnohem těžší dosáhnout jakéhokoli klidu nebo soukromí, zvláště pokud jsou okolní parcely podobně malé. Pokud si chcete odpočinout v soukromí, umístěte posezení na co nejklidnější místo na zahradě. Soukromí lze dosáhnout výsadbou živého plotu nebo širokokorunného stromu, který vám bude v létě navíc příjemně stínit.

Pokud budete odpočívat na lavičce, berte v úvahu, že každé posezení by mělo mít „krytá záda“, abyste se zde cítili dobře. Dosáhnete toho tak, že budete posezení orientovat zadní částí ke stěně nebo k výsadbě rostlin, takže budete mít i pěkný výhled do zahrady.

Relax u vody

Voda do zahrady jednoznačně patří. Zvlhčuje vzduch, dodává zahradě příjemnou atmosféru a navíc umožňuje i příjemný odpočinek nebo aktivní pohyb.

V posledních letech jsou stále více oblíbená koupací jezírka, která umožňují koupání v chemicky neupravené vodě. O čistotu vody se zde většinou stará jezírková technologie, která se skládá z několikastupňové filtrace. Stejně tak by zde měly být vysazeny i rostliny, které jezírko ozelení a svými kořeny odčerpají přebytečné živiny z vody. Jezírko by mělo být na slunném stanovišti, abyste si ho užili co nejdelší dobu.

Pokud vlastníte klasický zahradní bazén, máte možnost vodu čistit pomocí klasické bazénové chemie nebo můžete využít i ekologicky nezávadné prostředky, které jsou vhodné i pro alergiky.

Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?
Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?
Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?
Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?
Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?
Chcete si na zahradě odpočinout? Jak na to?

Hra barev

Na kvalitu odpočinku na zahradě mají nemalý vliv také barvy. Ty vnímají zvláště citliví jedinci. Zatímco teplé barvy v podání červené, oranžové a žluté působí optimisticky a hravě, barvy studené mohou vyvolat nostalgii a pocit smutku. Přesto právě studené barvy umožňují mnohem kvalitnější odpočinek, protože uklidňují oči.

Odpočinku naopak příliš nesvědčí barevné kontrasty v podobě žluté a červené, které působí poměrně chaoticky.

Odpočinek plný vůně

Bylo dokázáno, že vůně plní v životě člověka důležitou funkci. Zvláště při odpočinku mohou vyvolat různé nálady a ve finále se také podepisují na jeho kvalitě. Takovou přírodní aromaterapii si můžete vytvořit na své zahradě i vy sami.

Skvěle si odpočinete třeba na drnové lavičce osázené bylinkami. Mnohdy stačí na stůl postavit i jediný květináč s bylinkami a máte o příjemný zážitek postaráno.

Velmi příjemné pocity vyvolává také vůně růží. S levandulí to ovšem příliš nepřehánějte. V malém množství je levandulová vůně velmi příjemná, ale ve velkém může zvláště u citlivých jedinců vyvolat pocit nevolnosti či bolest hlavy.

Prožitek vůně záleží na každém z nás, a co je příjemné pro jednoho, bude možná nepřijatelné pro druhé. Vyvarujte se v blízkosti posezení výrazných vůní, které se navzájem ovlivňují, mnohdy postačí i jediný aromatický druh rostliny, není třeba do záhonu vysazovat pouze vonné druhy, navzájem by se vůně ovlivňovaly.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 24.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Stavba pergoly

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Při stavbě pergoly se dopouštíme mnohých chyb. Například při výběru nevhodného místa pro usazení pergoly.

Na návštěvě u Miriam Kantorkové

Herečka Miriam Kantorková pozve diváky na svoji chalupu a ukáže jak pečuje o zahradu

Výroba vkusné kočičí toalety

Kočička potřebuje mít svůj vlastní záchod a je možné ho vyrobit také z dřevěné bedýnky.

Vánoční vůně - difuzér

Jak si vyrobit vánoční vůni?

Receptář navštívil herce a kaskadéra Jaroslava v Tomsu

Kde si Jaroslav Tomsa udržuje svou kondici a jak jeho manželka zazimuje květiny?

Jak udržovat přirozený živý plot

Jak na úpravu a údržbu živého plotu

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.