Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?

U některých českých zahrad bychom vyhraněný zahradní styl jen těžko hledali, protože jsou mnohdy směsicí hned několika stylů. Pokud tedy zahradu plánujete, zasvěťte ji pouze jedinému zahradnímu stylu, který bude mít určující slovo ve výběru materiálu i rostlin. Do městského i venkovského prostředí se hodí zcela odlišné styly, a právě prostředí, v němž se zahrada nachází, mnozí zahrádkáři nerespektují, což je chyba číslo 1.

Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?
Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu? (Zdroj: archiv redakce)

Zahradním stylem rozumíme jakýsi výrazový prostředek celého zahradního díla, je to jeho podstata i určující cesta, po které se vydá zahradní architekt, pokud si na tvorbu projektu pozvete odborníka. Ne zcela správně provedené zahrady toto tvarosloví nerespektují, proto se můžeme i na jediné zahradě setkat s prvky asijské, městské, přírodní i anglické zahrady. Výsledné dílo může působit poměrně chaoticky, bez ladu a jakéhokoli řádu.

Na vině mohou být různá přání majitelů zahrady, kteří se nedokáží shodnout na jediném stylu. V zahradě se pak kombinují prvky, které se majitelům líbí samy o sobě, ale v kontextu celé zahrady působí velmi nevhodně. Kombinací různých stylů si navíc přiděláváme dost práce a výsledek nikdy nebude kvalitní.

Městské prvky nechte zahradám ve městech

Především na konci minulého století jsme byli svědky „pozoruhodného“ vývoje českých venkovských zahrad. Tyto zahrady ovšem nelze hodnotit pouze kladně, jednalo se totiž o znak klasického odcizení se danému prostředí. Rozhodně tedy nebylo výjimkou, že majitelé venkovské zahrady u tradičního selského stavení vykáceli krásný ovocný sad, který založily generace jejich prapředků a vyměnili je za intenzivně sečený trávník, tújový živý plot nebo výsadby rostlin, které představovaly plejádu pestrolistých kultivarů. Vše bylo naskládáno vedle sebe bez ladu a skladu, o žádné kompozici nemohla být řeč.

Majitelé venkovských zahrad se tehdy chtěli více přiblížit městským zahradám nebo dokonce zahraničí. Výběr zahradního stylu bychom ovšem měli podřídit z velké části také prostředí, ve kterém se zahradní dílo nachází. Zahradu totiž není dobré považovat za samostatný mikrokosmos, ale za součást okolní přírody a krajiny. Městská zahrada s převahou stálezelených dřevin a pravidelně tvarovaných živých plotů bude na venkově s tradiční architekturou vždy působit jako nezvaný host.

Na čem výběr stylu záleží

Každý zahradní styl má své typické znaky, které se promítají do charakteru kompozice i do použitých materiálů či rostlin. Jak už bylo nastíněno v předchozím textu, výběr v první řadě ovlivňuje především prostředí, tím to ale rozhodně nekončí. Do velké míry zde hraje roli také vaše osobnost, koníčky a také představa o náročnosti budoucí údržby.

Někdy je třeba dokonce udělat kompromis. Třeba v případě anglické zahrady je vhodné opět přihlížet k prostředí. Pokud se tedy anglická zahrada nachází na venkově, pak k tomuto faktu přihlédněte a zvolte pro venkov typické uspořádání i rostlinný sortiment. Ve městě pak lze zakomponovat do zahrady mnohem více tvarovaných prvků, jako jsou živé stěny či ploty.

Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?
Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?
Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?
Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?
Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?
Jaký zahradní styl se hodí pro vaši zahradu?

Užitková zahrada je na rozmezí stylů

Užitková zahrada se mnohdy považuje za samostatný zahradní styl, přesto si dovolíme tvrdit, že se jedná spíše o část jakékoli zahrady, která primárně slouží pro pěstování jedlých rostlin. S užitkovou zahradou se tedy můžeme setkat v zahradě přírodní, venkovské, formální, městské i třeba asijské. Je třeba ji ovšem vhodně do zahrady zakomponovat, aby styl svým pojetím nenarušovala a aby samozřejmě plnila svou funkci co nejlépe.

Ideální řešení pro venkov

Venkovské prostředí je jak stvořené především pro tradiční venkovskou zahradu, která respektuje historické uspořádání, ve kterém bylo místo pro užitkovou zahradu, zatravněný sad a květinové záhony.

Stejně tak se sem ale hodí zahrada přírodní nebo permakulturní. Divokost a stagnace precizní údržby zde většinou nebývají předmětem sousedských sporů, ale i zde existují výjimky. Na venkově si také můžete s klidem založit zahradu květinovou nebo anglickou.

Město přeje netradičnímu řešení

V městském prostředí se nemusíte bát experimentovat, vždy ovšem berte v úvahu, že pozemky zde nemívají takovou rozlohu, jak tomu bývá na vesnici, proto bychom měli brát ohledy také na sousedy, kteří se nacházejí jen pár metrů od našeho domu.

Častým problémem tak bývají zahrady přírodní nebo dokonce permakulturní, které na nějaký ten plevel v záhonech zrovna nehledí. Sousedé by mohli mít problém se stavem vaší zahrady i s tím, že se na jejich pozemek od vás šíří plevely z neošetřovaných záhonů. Přírodní i permakulturní zahrada nemusí být rozhodně o nepořádku, v praxi se na to ale často zapomíná.

Městské prostředí zvláště přeje modernímu pojetí kompozice, proto zde najdou uplatnění především zahrady městského typu nebo zahrady minimalistické.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 08.01.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Toskánský dům na Slovensku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

I na Slovensku lze postavit dům v toskánském stylu tak, aby byl opravdu reprezentativní.

Údržba městských zahrádek

Jak udržovat městské zahrádky?

Venkovské zahrady

Jak může vypadat venkovská zahrada.

Kdoulovec a jeho druhy

Pěstování keře kdoulovce není vůbec náročné. O tom se můžete přesvědčit sami.

Péče o růže na podzim

Václav Větvička radí, jak připravit růže na zimu a jak pěstovat plané růže.

Chov holubů

Návod na chov holubů.

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.