VIDEONÁVOD: Jak si udělat vertikální zahradu z PET lahví

Obliba vertikálních zahrad jde ruku v ruce se znovuobjeveným kouzlem vlastnoručně vypěstované zeleniny a ovoce. Už dávno není pravda, že k zahrádkaření potřebujete zahradu, stačí balkon či terasa. A právě tam se uplatní vertikální záhony. My si ukážeme výrobu levných a jednoduchých záhonů z PET lahví.

VIDEONÁVOD: Jak si udělat vertikální zahradu z PET lahví
VIDEONÁVOD: Jak si udělat vertikální zahradu z PET lahví (Zdroj: archiv redakce)

Na vertikálních záhonech není nic složitého, s oblibou se dělají z palet, barelů, kari sítí nebo sebou zavěšených truhlíků. Sofistikovanější profesionální systémy využívají například kapsy ze speciálních textilií nebo systémy pro hydroponické pěstování. Ať zapojíte do výroby vertikální zahrady kutilský um nebo si nějaký zakoupíte, připojíte se do skupiny osvícených lidí, kteří si uvědomují, že nejchutnější je vlastnoručně vypěstované rajče a že každým takovýmto výpěstkem přispíváte k trvale udržitelnému způsobu života a šetříte planetu.

Kromě užitého rozměru stojí za zmínku estetický efekt zeleného balkonu či terasy, na kterém je mnohem příjemněji než na neosázeném, protože zeleň – ať okrasná nebo užitková, má jedinečnou schopnost ochlazovat a osvěžovat bezprostřední okolí.

Systém z PET lahví, jehož podrobný návod na výrobu najdete na videích níže, je mimo jiné jedinečný tím, že při zalévání se spotřebuje jen velmi málo vody.  Proto se hodí do měst, kde se platí za každou kapku vody.

V lahvích sice nevypěstujete žádné velké rostliny jako třeba rajčata, ani s kořenovou zeleninou byste neuspěli, ale je vhodná na zasazení různých druhů salátů, špenátu nebo bylinek. Také jahodám se v nich bude dobře dařit. Další její využití najdete v pěstování menších květin, například drobnější letničky budou to pravé.

VIDEO:  Vertikální zahrada z PET lahví

VIDEO:  jak si udělat vertikální zahradu z PETek krok za krokem

Přečtěte si také: Stavíte terasu? Jaký materiál vybrat?

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: repro

Publikováno: 11.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Vanilkové rohlíčky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Všichni známe vanilkové rohlíčky, které se připravují na Vánoce. My si vyzkoušíme vanilkové rohlíčky z listového těsta.

Jak pěstovat květiny na stěně

Pan Martin Matouš ukazuje, jak pěstovat pokojové rostliny jako tzv. vertikální zahradu, tedy na kolmé stěně.

Co přináší servis plynových kotlů

Jak servisovat plynový kotel?

Matesy z cukety

Dnes nám naše divačka připraví rodinný recept. Ukáže nám cuketové matesy s cibulí.

Nakládané houby

V následující reportáži si připravíme nakládané houby. Pan Karel Thér nám vysvětlí, které houby jsou nejlepší.

Ošetření dřevěné terasy

Ukážeme Vám, jak dřevěnou terasu vyčistit pomocí tlakové myčky, následně jak natřít barvou, kterou rozmícháme spirálovým míchadlem a natřeme štětcem, nebo válečkem.

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.