Představujeme jedlý trávník

Jestliže patříte mezi příznivce zahradničení bez chemie a rádi při vaření používáte různé bylinky, určitě vás zaujme také jedlý trávník. Jedná se o druhově bohatý porost, kde se vedle druhů kulturních trav vyskytují i různé druhy bylin, mezi kterými objevíte i léčivé skvosty. Takový trávník může představovat zdroj rostlin, které doplní jídelníček a navíc nahradí i kulturní druhy zeleniny.

Představujeme jedlý trávník
Představujeme jedlý trávník (Zdroj: archiv redakce)

Aby byl trávník opravdu jedlý, nesmí být v žádném případě ošetřován pomocí syntetických přípravků. Chemické látky určené na likvidaci plevelů, tedy právě oněch rostlin, mezi nimiž jsou i jedlé byliny, a různá trávníková hnojiva, rozhodně nepatří do potravního řetězce. Jedlý trávník by pokud možno neměl ani obsahovat rezidua těchto pro lidský organismus škodlivých látek.

Přeměna běžného okrasného trávníku na ten jedlý může trvat i několik let. Nejen že bude chvilku trvat, než se v okrasném trávníku objeví dvouděložné druhy (poznámka autorky: druhy trav jsou jednoděložné), ale nějakou dobu se také budou odbourávat chemická rezidua.

Péče o jedlý trávník

Podstata jedlého trávníku spočívá ve výskytu různých druhů rostlin, mezi kterými se objevují různé druhy léčivek a bylinek. Aby tento trávník fungoval, musí být dodrženo několik důležitých aspektů.

Při péči o tento porost se budete zaměřovat pouze na seč, se kterou to ale příliš nepřehánějte. Rozhodně by neměla být příliš častá ani příliš nízká, protože by docházelo k opakovaného poškozování listových růžic rostlin. Druhy by také měly mít možnost vykvést, zaplodit a vytvořit semena, pomocí kterých se rozšíří a zajistí si tak další generace mladých rostlin.

Zcela zapomeňte na postřiky selektivním herbicidem, který by potlačoval druhovou diverzitu a jak již bylo zmíněno, tyto látky se nesmí dostat ani do našeho potravního řetězce.

Stejně tak hnojení tohoto trávníku nepřipadá v úvahu. Nejen že bychom se těmito látkami neměli živit, ale přebytky živin stejně jako herbicidy snižují druhovou pestrost trávníku. Z porostu by tak v první řadě vymizely druhy nenáročné na živiny.

Stejně tak vertikutace je výsadou pouze okrasných trávníků, nože totiž poškozují listové růžice rostlin.

Velkou výhodou takového trávníku je jeho suchovzdornost. Byliny si totiž v porovnání s kulturními trávami, které jinak tvoří okrasný trávník, poradí mnohem lépe i s dlouhodobým suchem, takže nepotřebují žádnou pravidelnou zálivku.

Představujeme jedlý trávník
Představujeme jedlý trávník
Představujeme jedlý trávník
Představujeme jedlý trávník
Představujeme jedlý trávník
Představujeme jedlý trávník

Jak sklízet

V trávníku se jistě kromě jedlých druhů objeví i druhy nejedlé nebo dokonce jedovaté. Proto je dobré, abyste se se všemi rostlinami a s jejich vlastnostmi detailně seznámili, abyste předešli případným komplikacím v podobě nevolnosti nebo otravy.

Některé jedlé druhy jsou nejchutnější na jaře, kdy jsou jejich listy čerstvě narašené. Tento případ se týká například bršlice kozí nohy (Aegopodium podagraria), jejíž listy sklízíme ve chvíli, kdy se čerstvě rozvinuly a mají ještě lesklý povrch. Podobně tomu je také v případě smetanky lékařské (Taraxacum officinale), starší listy mají nahořklou a nepříjemnou chuť.

Jedlé druhy v trávníku

U každého druhu si ještě před sběrem nastudujte vhodnou dobu sklizně, a jaká část se k tomuto účelu nejlépe hodí. Zatímco u některých rostlin sklízíme pouze mladé listy, u jiných lze konzumovat celé rostliny včetně kořenů.

  • Achillea millefolium – řebříček obecný
  • Ajuga reptans – zběhovec plazivý
  • Alchemilla vulgaris – kontryhel obecný
  • Bellis perennis – sedmikráska obecná
  • Plantago lanceolata – jitrocel kopinatý
  • Prunella vulgaris – černohlávek obecný
  • Sanguisorba minor – krvavec menší
  • Trifolium repens – jetel plazivý
  • Tussilago farfara – podběl lékařský

 Foto a text: Lucie Peukertová

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.