Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách

Zimní období je pro pokojové rostliny obvykle nebezpečné v tom, že jsou rostliny oslabené nedostatkem denního světla, často jsou v přetopených místnostech, což jim také nesvědčí, a navíc se jim zálivky nedostává dostatek, anebo jsou naopak přelité. Všechny tyto faktory podporují náchylnost rostlin k napadení škůdci a nemocemi. Dnes se zaměříme na příčiny napadení červci a puklicemi a na boj s nimi.

Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách
Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách (Zdroj: archiv redakce)

Obávaní škůdci pokojových rostlin v zimním období

Podřád hmyzu červci (Coccoidea) zahrnuje kromě červců v užším slova smyslu i štítenky a puklice. V našich podmínkách jsou obávanými škůdci pokojových rostlin, a to především v zimním období. Jejich vývoj totiž urychluje teplé a suché prostředí. Především škodí na dřevinách, a to jak na ovocných, tak na těch volně rostoucích. Napadají jak listnaté, tak jehličnaté stromy. Z pokojových rostlin jsou jimi nejčastěji napadány fíkusy, asparágusy, oleandry, orchideje, kaktusy a palmy. Jen u nás je známo na 250 druhů tohoto hmyzu.

Jak červce správně rozlišit

Červci jsou celý život pohybliví. Jejich těla jsou pokryta voskovými výpotky. Někdy jsou označování za vlnaté červce, ale nesmíme je proto ještě zaměňovat s vlnatkami.

Puklice mají těla pokryta voskovým štítkem. Ten je pevně srostlý s jejich tělem, zatímco u štítenek se dá čárkovitý nebo okrouhlý štítek snadno odloupnout.

Všechny druhy červců škodí na rostlinách vysáváním pletiv, přenosem viróz, fytotoxickým účinkem svých slin a tvorbou medovic. Na medovicích druhotně rostou saprofytické černě. Ty snižují asimilační schopnosti rostlin. Některé druhy červců škodí i na kořenech.

Ochrana a mechanická likvida červců

Ochránit rostliny proti napadení červci není nic snadného. Pochopitelně nejlepší je vždy prevence, v jejímž rámci se vyplatí pravidelně a důkladně prohlížet rostliny a již při prvních příznacích škůdce likvidovat. Malé množství snadno zlikvidujeme ručně. Buďto je rozmáčkneme prsty anebo je setřeme vlhkým hadříkem. Jednotlivce, případně menší kolonie můžeme potírat jedlým olejem anebo na ně vyzkoušet 50% líh. Aplikaci provádíme tenkým štětečkem. Nejprve doporučujeme využít vždy tyto vůči rostlinám šetrnější metody.

Zásah komerčně vyráběnými prostředky

Applaud 25 WP – kontaktní insekticid ve formě dispergovatelného (rozpustného) prášku. Po aplikaci dochází ke sterilizaci škůdců. Dlouhodobě účinkuje na nymfy. Nelze aplikovat v obývaných místnostech.

Frutapon 7 E – emulgovatelný přípravek na bázi parafínového oleje. Látka má insekticidní účinek. Je vhodná i k předjarnímu ošetření ovocných stromů. Lze aplikovat v obývaných místnostech.

Biool – účinkuje na takřka všechny škůdce. Jedná se o kapalinu, kterou je nutno aplikovat tak dlouho, dokud nezačne stékat. Není škodlivý pro většinu užitečného hmyzu ani pro včely. Je možné používat jej v obývaných místnostech.

Perfekt Plant Insecticide – likviduje savé škůdce. Vhodný na pokojové rostliny, avšak nelze jej aplikovat v obývaných místnostech. Jedná se o kontaktní přípravek, který se aplikuje bez zředění.

Sumithion Super – postřikový systémově působící insekticid. Lze jej použít i na brukvovitou zeleninu. Přípravek má formu emulgovatelného koncentrátu. Nelze jej aplikovat v obývaných místnostech.

Z biologických způsobů ochrany se doporučuje použití dravého slunéčka (Cryptoleamus montrouzieri) anebo chalcidky (Leptomastix dactylopi).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Škůdce na stálezelených dřevinách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Škůdce na stálezelených dřevinách

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Poradna Václava Větvičky

Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Znáte škůdce orchidejí a víte, jak se jich zbavit?

Stejně jako ostatní pokojovky, i orchideje jsou často napadány škůdci. Které prostředky jsou proti nim nejúčinnější?

Hydnophytum

Dnes nás Tomáš Procházka seznámí s rostlinou hydnophytum, která má zvláštní vzhled.

Jak na škůdce na pokojových rostlinách v zimě

Jak na škůdce na pokojových rostlinách v zimě

ČTĚTE DÁLE

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?