Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách

Zimní období je pro pokojové rostliny obvykle nebezpečné v tom, že jsou rostliny oslabené nedostatkem denního světla, často jsou v přetopených místnostech, což jim také nesvědčí, a navíc se jim zálivky nedostává dostatek, anebo jsou naopak přelité. Všechny tyto faktory podporují náchylnost rostlin k napadení škůdci a nemocemi. Dnes se zaměříme na příčiny napadení červci a puklicemi a na boj s nimi.

Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách
Červci, puklice a štítenky na okrasných rostlinách (Zdroj: archiv redakce)

Obávaní škůdci pokojových rostlin v zimním období

Podřád hmyzu červci (Coccoidea) zahrnuje kromě červců v užším slova smyslu i štítenky a puklice. V našich podmínkách jsou obávanými škůdci pokojových rostlin, a to především v zimním období. Jejich vývoj totiž urychluje teplé a suché prostředí. Především škodí na dřevinách, a to jak na ovocných, tak na těch volně rostoucích. Napadají jak listnaté, tak jehličnaté stromy. Z pokojových rostlin jsou jimi nejčastěji napadány fíkusy, asparágusy, oleandry, orchideje, kaktusy a palmy. Jen u nás je známo na 250 druhů tohoto hmyzu.

Jak červce správně rozlišit

Červci jsou celý život pohybliví. Jejich těla jsou pokryta voskovými výpotky. Někdy jsou označování za vlnaté červce, ale nesmíme je proto ještě zaměňovat s vlnatkami.

Puklice mají těla pokryta voskovým štítkem. Ten je pevně srostlý s jejich tělem, zatímco u štítenek se dá čárkovitý nebo okrouhlý štítek snadno odloupnout.

Všechny druhy červců škodí na rostlinách vysáváním pletiv, přenosem viróz, fytotoxickým účinkem svých slin a tvorbou medovic. Na medovicích druhotně rostou saprofytické černě. Ty snižují asimilační schopnosti rostlin. Některé druhy červců škodí i na kořenech.

Ochrana a mechanická likvida červců

Ochránit rostliny proti napadení červci není nic snadného. Pochopitelně nejlepší je vždy prevence, v jejímž rámci se vyplatí pravidelně a důkladně prohlížet rostliny a již při prvních příznacích škůdce likvidovat. Malé množství snadno zlikvidujeme ručně. Buďto je rozmáčkneme prsty anebo je setřeme vlhkým hadříkem. Jednotlivce, případně menší kolonie můžeme potírat jedlým olejem anebo na ně vyzkoušet 50% líh. Aplikaci provádíme tenkým štětečkem. Nejprve doporučujeme využít vždy tyto vůči rostlinám šetrnější metody.

Zásah komerčně vyráběnými prostředky

Applaud 25 WP – kontaktní insekticid ve formě dispergovatelného (rozpustného) prášku. Po aplikaci dochází ke sterilizaci škůdců. Dlouhodobě účinkuje na nymfy. Nelze aplikovat v obývaných místnostech.

Frutapon 7 E – emulgovatelný přípravek na bázi parafínového oleje. Látka má insekticidní účinek. Je vhodná i k předjarnímu ošetření ovocných stromů. Lze aplikovat v obývaných místnostech.

Biool – účinkuje na takřka všechny škůdce. Jedná se o kapalinu, kterou je nutno aplikovat tak dlouho, dokud nezačne stékat. Není škodlivý pro většinu užitečného hmyzu ani pro včely. Je možné používat jej v obývaných místnostech.

Perfekt Plant Insecticide – likviduje savé škůdce. Vhodný na pokojové rostliny, avšak nelze jej aplikovat v obývaných místnostech. Jedná se o kontaktní přípravek, který se aplikuje bez zředění.

Sumithion Super – postřikový systémově působící insekticid. Lze jej použít i na brukvovitou zeleninu. Přípravek má formu emulgovatelného koncentrátu. Nelze jej aplikovat v obývaných místnostech.

Z biologických způsobů ochrany se doporučuje použití dravého slunéčka (Cryptoleamus montrouzieri) anebo chalcidky (Leptomastix dactylopi).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!