Lisujeme ovocné mošty a víno

Velká úroda ovoce je vždy radost. Ovšem ani ovoce, ani jeho vitaminy nevydrží věčně a je třeba je nějakým způsobem zpracovat. Často si proto vyrábíme z přebytku jablek, hrušek, hroznového vína velmi chutné mošty anebo domácí vína. Podívejme se tedy podrobněji na to, jak a čím ovoce zpracovávat.

Lisujeme ovocné mošty a víno
Lisujeme ovocné mošty a víno (Zdroj: archiv redakce)

Už naše babičky tvrdily, že jablečné víno se svou kvalitou zdaleka nevyrovná kvalitě jablečného moštu. Ovšem dědečkové by pravděpodobně s tímto názorem nesouhlasili. Nicméně máme-li děti, pravděpodobně budeme chtít vyrobit z jablek nasbíraných v sadu spíše mošt.

Vyrábíme mošt

Menší množství jablek nejprve řádně omyjeme v kádi. Na mošt využijeme pouze ovoce zdravé, případně vykrájené kusy. Následně se ovoce nadrtí na ovocném mlýnku. Použít můžeme také struhadlo. Poněvadž ale ovoce obsahuje velké množství ostrých kyselin, jako jsou kyselina jablečná, citronová a jiné, které reagují s kovy, využijeme plastová struhadla. Při použití mlýnku by neměly být válce uvnitř železné, ale kamenné.

V ovocném mlýnku nám vznikne melivo, které můžeme okamžitě lisovat. Kdežto řezanou nebo drcenou jablečnou hmotu bychom měli ponechat na vzduchu asi 2–3 hodiny zavadnout. Zavadnutí drti se doporučuje proto, aby se se jednotlivé buňky staly povolnější a vydaly větší množství šťávy. Takto získaná drť se následně lisuje v ovocných lisech, jichž je v současnosti na výběr opravdu velké množství. Šťávu z vylisovaného ovoce, které bylo dostatečně vyzrálé, není třeba dochucovat, může se okamžitě pít. Málo vyzrálé ovoce bude kyselé, a tak se může přicukrovat.

Mošt ponechaný několik dnů ve studeném prostředí přirozeně vysráží bílkoviny a stane se z něj čirá tekutina. Tou pak plníme čisté láhve a v průběhu dalších 24 hodin by se měly zapařit na 75 °C. Jakmile dosáhnou této teploty, ihned je uzavřeme. Při plnění lahví chladným moštem není potřeba ponechávat v lahvích velký prostor na vzduch, ovšem při plnění teplým moštem ano. Jakmile se lahve s teplým moštem zazátkují, je třeba je okamžitě převrátit dnem vzhůru.

Vyrábíme víno

Jablečné víno získáváme z oloupaných zralých šťavnatých jablek. Ty se rozmačkají v mlýnku nebo nastrouhají na struhadle. Poté se na chvíli uloží do chladné komory. Následně se šťáva vylisuje přes pláténko a slije se do soudků. Přidá se pár upečených jablek a všechno se uloží do sklepa. Po třech dnech začne směs kvasit. Kvašení probíhá přibližně 14 dnů. Poté se víno slije do zcela čistého a dostatečně vysířeného soudku a ten se zazátkuje. Po 14 dnech je potřeba víno přetočit opět do dalšího soudku, zazátkuje se a uloží zpět do sklepa. Přibližně po měsíci je možné víno již pít.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba domácího moštu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké jsou vhodné odrůdy jablek a hrušek pro výrobu moštu, jak jej vyrobit, prodloužení životnosti moštu.

Jak vyrobit domácí cider

Jiří Klepač a Ondřej Heřman ukazují, jak si doma vyrábějí jablečný cider.

Navštivte s Láďou úžasnou sbírku starých mlýnků

Krásnou sbírku starých mlýnku najdete u pana Edi v historickém mlýně.

Podomácku vyrobený mlýnek na zdravou mouku

Podomácku vyrobený mlýnek na zdravou mouku

Sbírka starožitných mlýnků na kávu

Reportáž o sbírce starožitných mlýnků na kafe pana Přemysla Kuklíka a ukázka nejzajímavějších exponátů

Postřik jádrovin proti obaleči jablečnému

Jak se zbavit obaleče jablečného?

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.