Jaké jsou možnosti likvidace organického materiálu na zahradě?

Spolu s podzimem a blížící se zimou nás čeká zazimování zahrady. I přestože se nejedná o nic těžkého, stále mnoho zahradníků řeší problém s velkým množstvím různého organického materiálu, jako jsou větve, listí či zbytky zeleniny z užitkové zahrady. Jaké jsou možnosti zpracování organického materiálu ze zahrady a lze ho i vhodně na zahradě opět zužitkovat?

Jaké jsou možnosti likvidace organického materiálu na zahradě?
Jaké jsou možnosti likvidace organického materiálu na zahradě? (Zdroj: archiv redakce)

Jaké jsou možnosti zpracování větví?

Pokud se chystáte zakládat kompost na příští rok, můžete menší větve použít jako dobrý základ. Stačí je pouze nalámat na krátké například 1–1,5metrové pruty a ty uložit v tenké vrstvě na dno kompostéru. Na tyto větve lze dále ukládat další organický materiál, který bude díky dřevní hmotě lépe dýchat. Hromada nesmí být ale moc vysoká. Mnoho užitečných živočichů, kteří napomáhají rozkládat a provzdušňovat materiál se totiž nachází v zemi a při příliš vysoké vrstvě větví hrozí, že budou mít problémy se do kompostu dostat.

Větve můžeme také dobře zpracovat pomocí štěpkovače či drtiče. Štěpku lze následně dobře použít na topení v kamnech. Oproti tomu drť lze dobře použít na mulčování záhonů či na kompost, kam se hodí hlavně materiály drobné struktury, aby nedocházelo k tlení hmoty, které je pro správné kompostování nežádoucí.

Buďte kreativní!

Mnohé větve můžete také využít na různé okrasné nebo haťové plůtky. Stačí, když si pruty o větším průměru ukotvíte do země a dáte tak budoucímu plůtku tvar. Následně jimi propletete ještě v syrovém stavu pevné dlouhé pruty.

Dlouhé pruty si můžete také ponechat a příští rok z nich vytvořit oporu pro rajčata, papriky a či jinou zeleninu. Můžete je také využít na stavbu opěrné konstrukce na fazole nebo hrášek. Fantazii se meze nekladou.

Co dělat se spadaným listím?

Mnoho zahrádkářů dává velké množství spadaného listí na kompost nebo ho pálí. V obou případech se jedná o nevhodné zpracování. Pokud chcete listí dávat na kompost, musíte ho před tím rozsekat na drobné části a narušit tím tak jeho strukturu.

Dobře vám tak poslouží zahradní vysavač s integrovaným drtičem. Ten nejen listí, ale také drobné větvičky a jiný materiál najemno nadrtí a vy tak můžete tuto hmotu lépe kompostovat. Určitě je vhodné zakoupit model, který obsahuje injektor. Ten zabrání drobným živočichům, aby se dostali do drticího ústrojí. Automaticky je „pošle“ do sběrného vaku mimo drticí nože.

Listí lze také dobře použít na mulčování okrasných záhonů nebo na přikrytí okrasných rostlin a keřů proti mrazu.

Lze dobře kompostovat tak velké množství syrového materiálu?

Při podzimním úklidu zahrady je většinou nutné zpracovat velké množství syrového materiálu. Jak moc je to možné či nikoliv, záleží hlavně na velikosti vašeho kompostu a také na tom, jestli máte nějaká hospodářská zvířata, která by vám se zpracováním mohla dobře pomoci.

Při kompostování je nutné držet se mnohých zásad, aby vše probíhalo správně a nedocházelo k nežádoucímu procesu tlení.

Je třeba si také uvědomit, že v zimě se proces kompostování velmi zpomalí, až zastaví, a tak není možné kompostovat organickou hmotu stejně jako v teplejších obdobích. Určitě pomůže listí a jiné organické části nadrtit na malé kousky, čímž mnohé procesy výrazně urychlíte. Hmotu se také snažte co nejvíce rozprostřít po celém kompostu, zlepšíte tak jeho vzdušnost, která povede k rychlejšímu rozkladu organického materiálu.

Text: Jan Vrbata

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!