Příprava zahrady na zimu

Dny se krátí, světla ubývá a teplota rychle klesá. Právě nyní je potřeba už dopředu myslet na to, jak zazimovat svou zahradu, abyste minimalizovali případné škody. Ještě před prvními mrazy naplánujte vypuštění závlahového systému, vyčistěte okrasné jezírko a zazimujte technologii, připravte skrýše pro užitečné živočichy a zazimujte nádoby s vysazenými rostlinami.

Příprava zahrady na zimu
Příprava zahrady na zimu (Zdroj: archiv redakce)

Ačkoliv je podzim ve znamení sklizně a sluneční paprsky o sobě ještě sem tam dávají vědět, stále mějte na mysli, že se i práce na zahradě rychle schylují ke konci.

Jakmile začne opadávat listí, je nutné dohlížet na jeho pravidelný úklid zvláště z cestiček a okrasného trávníku, kde může být opravdu na škodu. Přesto na tento přírodní materiál určitě nezanevřete, hodí se jako perfektní doplněk dalších materiálů v kompostéru, vyrobíte z něj skvělou listovka nebo z něj připravíte výsadbový záhon pro brambory na další sezonu. I na podzim je totiž dobré myslet na příští rok.

Péče o záhony

Během října a listopadu se sklidí poslední druhy zeleniny. Vzhledem k předešlým mírným zimám můžete na záhonech ponechat třeba růžičkovou kapustu, mangold nebo špenát. Tyto druhy zeleniny bez problémů můžete sklízet i během zimy, pokud tedy nepřijdou nízké teploty a silná sněhová pokrývka. Špenát a mangold ponechejte na záhonech až do jara, kdy je třeba záhony uvolnit čerstvé sadbě.

Pokud jste v září vyseli zelené hnojení na sklizené záhony, je právě nyní ten správný čas na jeho povrchové zarytí rycími vidlemi. Rostliny rozhodně nezarývejte na hloubku rýče, ve větší hloubce se k této zelené hmotě nedostane vzduch a díky tomu potřebné rozkladné procesy nahradí spíše procesy hnití, které už nejsou žádoucí. Povrchově zapravené zelené hnojení se rychle rozloží a hmota na povrchu záhon zamulčuje, takže půda nepromrzne do hloubky, což ocení hlavně fauna v půdě.

Ovocné stromy

Během října, a pokud to počasí ještě dovolí tak i v první polovině listopadu, je ještě možné vysadit založené prostokořenné ovocné stromy a keře. Vysazené rostliny ale pečlivě zalijte, aby se ke kořenům dostala voda a živiny. Do řezu jádrovin se ale ještě moc nežeňte, raději počkejte na zimu, která je pro tyto práce mnohem vhodnější.

Pozor na vodu

Nízké teploty ani v nejmenším nesvědčí automatickému závlahovému systému, který během října a listopadu vypusťte a zazimujte i závlahové čidlo, ke kterému by se v zimě neměl dostat sníh ani dešťová voda. Systém profoukněte pomocí výkonného kompresoru, který z hadic a postřikovačů odstraní většinu vody.

Úklid – ano i ne

Podzim je pro většinu z nás obdobím, kdy chceme zahradu pěkně vyčistit a uklidit a tím si ji připravit na jaro. Ale vše má své hranice a příliš pečlivý úklid může být mnohdy spíše na škodu.

Zvažte například péči o trvalky. Odumřelé listy sice na záhonech nepůsobí příliš esteticky, ale právě ony dokáží před stále častějšími holomrazy ochránit pupeny rostlin skryté těsně pod půdním povrchem.

Řez okrasných trav nechte až na předjaří, kdy rostliny začínají opět rašit. Suchá květenství dokáží během zimy vykouzlit krásnou podívanou, která stojí za to. Při úklidu zahrady také trochu myslete na užitečné živočichy. Jim určitě věnujte klidný kout zahrady, kde ježkům vytvořte z hromady dřeva prosypaného listím skrýše na zimu. Suché semeníky trvalek ponechte na záhonech zase pro ptáky, kteří si sem zalétnou v méně přívětivém období pro potravu.

Péče o rostliny v nádobách

Na nízké teploty jsou zvláště citlivé hlavně rostliny vysazené v nádobách, kde je kořenový systém mnohem více citlivý na pokles teploty než u rostlin rostoucích ve volné půdě. Pokud nejsou nádoby vybaveny polystyrénovým obložením na vnitřní straně, je nutné toto zazimování provést z vnější strany. Nádoby zazimujete tak, že je po obvodu obložíte silným polystyrénem, který pak ještě můžete zabalit jutou.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 07.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování okrasné kapusty

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Paní Krulichová představuje okrasné zeleniny - konkrétně okrasnou kapustu, která se hodí jak do zahrady, tak do podzimní dekorace.

Jak se po zimě postarat o bylinkové záhony

Víte, jak se po zimě starat o bylinkové záhony a co nezanedbat?

Využití záhonů v zimě

V této reportáži si ukážeme, jak můžeme využít záhony i v zimním období.

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Je možné vysévat mrkev před zimou?

Jak vysít mrkev, petržel nebo pastinák těsně před zimou?

Zelené hnojení

Zelené hnojení

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.