Plánujeme okrasnou zahradu aneb Na co si dát pozor

Využijte zimní období k plánování vlastní zahrady. Pokud jste se rozhodli, že na svém pozemku vytvoříte okrasnou zahradu, ve které budete odpočívat a kochat se okolní vegetací, přinášíme vám několik užitečných rad. Stejně tak vám poradíme, jak některé prvky typické pro tento zahradní styl založit, abyste na zahradě při údržbě nenechali ruce.

Plánujeme okrasnou zahradu aneb Na co si dát pozor
Plánujeme okrasnou zahradu aneb Na co si dát pozor (Zdroj: archiv redakce)

Při plánování zahrady dochází k často opakovaným chybám, které jsou mnohdy vykoupeny vyššími finančními náklady a hlavně ztíženou údržbou, která nás stojí drahý čas.

Mnozí zahrádkáři se snaží ušetřit co nejvíce peněz tím, že si svou zahradu naplánují sami, nebo lépe řečeno vlastně ani nedochází k žádnému plánování, ale zahrada vzniká poněkud za chodu. Výsledkem bývá roztříštěná kompozice s minimální estetickou hodnotou.

Ačkoli se situace za posledních několik let značně zlepšila, čím dál tím více z nás kvůli projekci zahrady osloví odborníka, stejně se velká část zahrádkářů do zahradní tvorby pustí sama.

Poraďte se s odborníkem

Plánování okrasné zahrady svépomocí není zrovna nic snadného. Zahradní architekti přeci jenom tvorbu zahrad studují mnoho let a laik jejich znalosti ani zkušenosti nedohoní během několika měsíců.

Každý z nás samozřejmě může absolvovat několika denní kurzy, které nám mohou tvorbu zahrad trochu více přiblížit, ale odborníkem se nikdo během několika dnů rozhodně nestane.

Zahradní architekti vám ovšem ve výsledku mohou ušetřit nemalé peníze. Chyby totiž něco stojí, tak proč se jim rovnou nevyvarovat?

Krása, která je ovšem náročná

Každá okrasná zahrada plní především estetickou funkci, ale to rozhodně neznamená, že zde nemůže vzniknout užitková část, která poslouží k pěstování zeleniny nebo ovocných stromů.

Přesto bývá většina zahrady provedena s ohledem na estetickou působnost během celého roku. Aby ovšem bylo vše perfektní, je třeba tomu věnovat náležitou péči, která bývá v případě okrasných zahrad náročná na čas, dovednosti a mnohdy i finance.

Časová náročnost údržby může ovlivnit i plánování zahrady

Pravidelnou péči vyžaduje hlavně okrasný trávník, vodní prvky, květinové výsadby nebo třeba tvarované živé ploty či stěny. Pokud jste tedy teprve ve fázi plánování zahradních úprav, vypracujte si časový plán, který jasně ukáže, kolik času můžete své zahradě týdně nebo měsíčně věnovat.

Jen pro představu uvádíme četnost, s jakou je třeba se starat o zmíněné prvky. Je ovšem třeba podotknout, že se jedná o optimální stav, kdy se nestane žádná neočekávaná událost.

  • Okrasný trávník je třeba sekat jednou nebo dvakrát týdně samozřejmě s ohledem na roční období. Na jaře a na podzim se provádí vertikutace s hnojením. V některých případech je třeba provést jednou ročně i pískování a dosev osiva. Hnojení se dále pak provádí i v létě a postřik proti dvouděložným plevelům vás bude čekat přibližně dvakrát za rok, ale záleží na vás, zda vám budou plevele v trávníku vadit.
  • Tvarovací řez dřevin se provádí s ohledem na použitý druh dřevin, nejčastěji to ovšem bývá dvakrát za sezonu. Na jaře se tyto vegetační prvky hnojí.
  • Vodní prvky je třeba pravidelně čistit. Na jaře se spouští jezírková technologie a čistí se všechny komponenty, na podzim se pak musí technologie zazimovat a pokud ve vodě pěstujete rostliny, měly by se odstranit všechny jejich odumřelé části, které by jinak znečistily vodu během zimy.

Jak je vidět, prvky, které utváří charakter okrasné zahrady, bývají většinou i náročné na péči, což by mohlo do značné míry ovlivnit vaše rozhodování. Nesnažte se do okrasné zahrady zakomponovat vše, co se vám líbí. Mnohem působivější a ve finále i praktičtější bude citlivá střídmost.

Čeho se v okrasné zahradě vyvarovat

Aby se pro vás pravidelná údržba zahrady nestala noční můrou, je vhodné se již ve fázi plánování vyvarovat některých často opakovaných chyb. Snažte se používat hlavně materiály, které nevyžadují příliš častou údržbu, ať se jedná o povrchy na zahradní cesty nebo na stavbu zahradních staveb.

Trávník by měl být pokud možno co nejvíce kompaktní. Netříštěte ho bodovými výsadbami solitérních dřevin, ty vysazujte optimálně do větších výsadeb, které zamulčujte. Na pokrytí povrchů záhonů používejte mulč v potřebné mocnosti, která zabrání nadměrnému výparu vody během léta a zaplevelení. Pokud nejste příliš zdatní zahradníci, nepřehánějte to s rostlinami náročnými na odborný řez.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 03.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Nejčastější chyby při plánování zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nejčastější chyby při plánování zahrady

Jak probarvit zahradu na podzim

Jak probarvit zahradu na podzim

Okrasné trávy

O okrasných travinách a jejich pěstování v reportáži popovídá Radovan Hájek

Okrasné traviny pro zahradu

Okrasné traviny pro zahradu

Jak založit okrasnou zahradu

Pod pojmem okrasná zahrada si představme záhony nebo skalku, kde se dají vysazovat trvalky i letničky. Je potřeba se ale zaměřit na světové strany, stín, slunce a skladbu rostlin.

Využití kamenů na zahradě

Využití kamenů na zahradě

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.