Podlehněte kouzlu anglických zahrad

Anglická zahrada tvoří svébytný zahradní styl, pro který je typická celá řada prvků. Ačkoli jsou v Anglii přeci jenom trochu odlišné klimatické podmínky, věřte, že i v České republice může vzniknout zajímavá zahrada v anglickém stylu. Pojďte se inspirovat některými zahradními prvky, které by v této zelené oáze rozhodně neměly chybět!

Podlehněte kouzlu anglických zahrad
Podlehněte kouzlu anglických zahrad (Zdroj: archiv redakce)

Pokud chcete pochopit styl anglických zahrad, bude asi nejlepší se vydat přímo do Anglie na návštěvu některých z historických i moderních zahrad. Pravda je, že Angličané mají zahradničení tak nějak v krvi, nehledě na to, že jim do karet hrají klimatické podmínky. Mírná zima a celoročně poměrně vysoká vlhkost vzduchu jsou skvělým předpokladem pro úspěch v zahradničení.

V České republice jsou ovšem podmínky zcela jiné. Zimy máme poměrně tuhé, nehledě na časté holomrazy. Léto máme poměrně horké a hlavně suché, což bujné vegetaci příliš nesvědčí. Přesto lze i v našich podmínkách vytvořit zahradu inspirovanou anglickým stylem.

Nejde nám o kopírování

Při tvorbě zahrad rozhodně nechceme nabádat, abychom nutně kopírovali krásu pravých anglických zahrad, v našich podmínkách to totiž ani do nejmenších detailů nepůjde, přesto se můžeme tímto svébytným stylem inspirovat.

Než se vydáte za zahradním architektem, který vám bude pomáhat s přetvořením vaší zahrady, ujasněte si, v čem pro vás tento styl spočívá. Žádná anglická zahrada není stejná, každá je originál a tak by to mělo i zůstat.

Inspiraci je vždy nejlepší hledat samozřejmě přímo u zdroje, to znamená přímo v Anglii. Pokud tam ale nemáte cestu, doporučujeme studium některých knih přímo od anglických autorů, kteří se zabývají zahradním designem. Stejně jako japonské nebo čínské zahrady mají i ty anglické svérázný styl, který se musí nejdřív perfektně pochopit, aby výsledná zahrada nepůsobila spíše jako karikatura originálu.

Anglická zahrada v českých podmínkách?

Při návštěvě některé z anglických zahrad na vás dýchne nevšední kouzlo přírodního stylu kombinovaného s perfektním zahradním uměním. Angličané mají doslova zelené prsty, co vysadí, to jim roste pod rukama.

Typickým znakem těchto zahradních děl je také citlivá práce s ohraničením prostoru. U některých zahrad ani neexistují ploty, které by pozemky nějak opticky zmenšovaly nebo bránily pohledům do zahrady nebo naopak z nich do volné krajiny nebo do města. Právě ploty totiž mnohdy stojí na vině, proč i sebelepší česká zahrada ve finále příliš nevynikne.

Na anglických zahradách pak samozřejmě každého překvapí perfektní trávník, tomu totiž mírná zima a časté deště v Anglii perfektně sedí. V České republice budete s perfektním trávníkem poněkud bojovat. S letním suchem a vysokými teplotami si tento vegetační prvek příliš nerozumí.

V Anglii se daří i méně mrazuvzdorným druhům, se kterými v našich podmínkách neuspějeme, a právě i v tomto směru nelze anglickou zahradu zcela kopírovat, pouze se jí můžeme inspirovat. S čím ovšem nebude naopak žádný problém, jsou bujně rostoucí květinové záhony, které se dají snadno přizpůsobit každým podmínkám.

Angličané jsou mistři v řezu

Úspěch anglických zahrad spočívá v perfektně propracovaném zahradním konceptu a hlavně v citu, s jakým jsou vytvářeny mnohdy po desítky i stovky let.

V téměř každé anglické zahradě najdete tvarované živé ploty, mohutné stěny nebo dokonce figury, které vyžadují pravidelnou péči. Angličané si na tvarovací řez doslova potrpí a je nutno dodat, že právě tyto dřeviny dodávají poměrně přírodnímu stylu anglických zahrad formální podtext, který jim ovšem sedí.

Na tvorbu živých plotů i figur se zde nejčastěji používají tisy červené (Taxus baccata) nebo pomalu rostoucí zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens), které nejčastěji plní funkci zelené „hranice“ ohraničující okraj květinových a mnohdy i zeleninových záhonů.

Kouzlo anglických zahrad

Každý zahradní styl má typické prvky, podle nichž ho spolehlivě poznáme. V anglické zahradě jich najdete nespočet, pojďme se společně podívat na jejich přehled.

  • absence vysokých plotů – mnohdy jsou nahrazeny pouze živým plotem, v historických zahradách se setkáte s ha-ha příkopy umožňujícími nerušené výhledy do volné krajiny
  • pozvolné terénní úpravy co nejvíce napodobující volnou přírodu
  • tvarované dřeviny
  • trvalkové výsadby s celoročním efektem
  • květnaté louky s vysokým stupněm autoregulace
  • různé typy vodních prvků – časté jsou fontány různých stylů

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 03.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Poradna Václava Větvičky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Tradiční poradna Václava Větvičky.

Anglické a italské zahrady

V tomto videu se s panem Ivanem Otrubou podíváme na typy zahrad. Třeba Vás pro některou nadchne.

Zámek Štiřín

Dnes se podíváme na zámek Štiřín. Provede nás zámecký zahradník Václav Větvička.

Trávník s prvky louky

Pan Jeřábek vypráví, jaké luční rostliny by se hodily i do našich zahrad.

Co jsou to travnaté biotopy?

Trávníky jsou součástí našich zahrad. Jak fungují travnaté biotopy?

Zámek Nové Hrady-zahrada

Již jsme nahlédli do obytné části Nových Hradů. V následující reportáži se podíváme do zahrady

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.