Šikovné mulče, díky kterým vaše zahrada prokoukne

Mulčovací materiály jsou dnes již běžnou součástí téměř každé zahrady. Máte na výběr z organických nebo minerálních mulčů. Každý typ se ovšem hodí pro trošku jiné využití i do jiného zahradního stylu. Ovšem aby i mulč splňoval naše očekávání, je třeba ho ve výsadbách rozložit ve vyhovující vrstvě. Pokud vás zajímá, jaký typ mulče se hodí na vaši zahradu, kde ho sehnat a v jaké vrstvě je třeba ho do výsadeb rozprostřít, jste na správném místě.

Šikovné mulče, díky kterým vaše zahrada prokoukne
Šikovné mulče, díky kterým vaše zahrada prokoukne (Zdroj: archiv redakce)

Mulčovací materiály byly oblíbené již dávno, v zahradách kvůli svým praktickým funkcím plnily celou řadu důležitých úkolů. Kromě toho, že omezují výpar vody, takže není třeba tak často zalévat hlavně ve vysokých letních teplotách, kdy je vody všeobecně málo, tak i snižují riziko zaplevelení.

Zde je ovšem třeba zmínit, že se čas od času můžete setkat s použitím některých organických mulčů v podobě slámy, která může obsahovat zrna obilí, která pak ve výsadbách ochotně klíčí. Mnozí také k mulčování chybně používají seno, které obsahuje bohatou zásobu semen květnatých druhů. Tento mulč pak naopak zaplevelení způsobuje.

Vhodně použitý mulčovací materiál ovšem vývoj plevelů do značné míry reguluje, což výrazně snižuje potřebu údržby. Další výhodou těchto materiálů je podle typu buď schopnost půdu ochlazovat během vysokých teplot, což se týká minerálních hmot, zatímco ty organické jsou spíše výhřevné, takže zabraňují hloubkovému promrzání půdy.

Jaký mulč zvolit

Při výběru typu mulče bereme v úvahu také hmotnost těchto materiálů. Organické mulče v podobě borky nebo štěpky jsou poměrně lehké, proto se s nimi dobře manipuluje. Vysoká hmotnost je u minerálních materiálů velkou nevýhodou, zase na druhou stranu ve výsadbách déle vydrží, protože nepodléhají rozkladu.

Každý typ mulče má své uplatnění. Ty organické se hodí zvláště do přírodních zahrad, ale s borkou se setkáte i v zahradách okrasných.

Minerální mulče jsou zastoupeny prakticky ve všech zahradních stylech, zvláště v asijských a minimalistických zahradách se využívá jejich univerzálního a minimalistického vzhledu, který na sebe zbytečně nepřitahuje veškerou pozornost.

Dostupnost mulčovacích materiálů

Většinu materiálů určených pro mulčování seženete ve specializovaných obchodech, které tyto hmoty prodávají buď pytlované, nebo volně ložené, které se váží po naložení na místě.

Minerální drtě a štěrky jsou dostupné ve stavebninách, v kamenných lomech i ve sběrných dvorech. Obchody specializované na prodej kamene a kamenných dlažeb nabízejí i vzhledově specifické štěrky a kačírky, jejichž cena bývá ovšem této kvalitě úměrná.

Aby mulč plnil svou funkci

Špatně odhadnutá vrstva mulče mívá za následek, že tento materiál nesplní svou funkci tak, jak by mohl. Dostatečná vrstva je tedy základ. Organické mulče je třeba rozprostřít ve větších vrstvách, protože se rychle rozkládají. Ideální mocnost se pohybuje od deseti do patnácti centimetrů.

Minerální mulč je více stabilní, proto není třeba vrstvu dělat tak mocnou. Postačí pět až deset centimetrů v závislosti na hrubosti materiálu.

Srovnání výhod a nevýhod organických a minerálních mulčovacích materiálů

Minerální mulče

+ nepodléhají rozkladu

+ ochlazují půdní povrch, takže omezují i touto funkcí výpar vody

+ skvělá varianta do asijských a moderních zahrad, na střešní zahrady nebo do trvalkových štěrkových záhonů s vysokým stupněm autoregulace

+ poměrně stabilní materiály

+ ideální hlavně pro zahradní kompozice se solitérními nebo skupinovými kameny

– vysoká hmotnost, horší manipulovatelnost

– poměrně snadno se roznáší po okolí

Organické mulče

+ snadno se s nimi manipuluje díky nízké hmotnosti

+ některé typy si vyrobíte i sami ze zbytkové dřevní hmoty na zahradě

+ vysoká výhřevnost, ohřívají povrch půdy i během zimy

+ zabraňují hloubkovému promrznutí půdy kvůli výhřevnosti

+ snadno dostupné

+ široká nabídka různých typů

– snadno se rozkládají

– potřeba vysoké vrstvy

– nutnost častého doplňování – běžně po třech letech

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 03.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Sklízení kedluben

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sklízení kedluben

Použití a druhy hnojiv

Použití a druhy hnojiv

Hnojení rostlin

Hnojení rostlin

Výsadba jahod

Dnes si řekneme více o výsadbě jahod. Pan Josef Vydlák nám vše vysvětlí.

Péče o pokojové rostliny v zimě

Jak pečovat o rostliny v zimě prostřednictvím zúrodňovače, jak na prašnost ovzduší; optické lapače

Jak na jaře oživit rostliny?

Přesazování rostlin a jeho základy

ČTĚTE DÁLE

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.