Šikovné mulče, díky kterým vaše zahrada prokoukne

Mulčovací materiály jsou dnes již běžnou součástí téměř každé zahrady. Máte na výběr z organických nebo minerálních mulčů. Každý typ se ovšem hodí pro trošku jiné využití i do jiného zahradního stylu. Ovšem aby i mulč splňoval naše očekávání, je třeba ho ve výsadbách rozložit ve vyhovující vrstvě. Pokud vás zajímá, jaký typ mulče se hodí na vaši zahradu, kde ho sehnat a v jaké vrstvě je třeba ho do výsadeb rozprostřít, jste na správném místě.

Šikovné mulče, díky kterým vaše zahrada prokoukne
Šikovné mulče, díky kterým vaše zahrada prokoukne (Zdroj: archiv redakce)

Mulčovací materiály byly oblíbené již dávno, v zahradách kvůli svým praktickým funkcím plnily celou řadu důležitých úkolů. Kromě toho, že omezují výpar vody, takže není třeba tak často zalévat hlavně ve vysokých letních teplotách, kdy je vody všeobecně málo, tak i snižují riziko zaplevelení.

Zde je ovšem třeba zmínit, že se čas od času můžete setkat s použitím některých organických mulčů v podobě slámy, která může obsahovat zrna obilí, která pak ve výsadbách ochotně klíčí. Mnozí také k mulčování chybně používají seno, které obsahuje bohatou zásobu semen květnatých druhů. Tento mulč pak naopak zaplevelení způsobuje.

Vhodně použitý mulčovací materiál ovšem vývoj plevelů do značné míry reguluje, což výrazně snižuje potřebu údržby. Další výhodou těchto materiálů je podle typu buď schopnost půdu ochlazovat během vysokých teplot, což se týká minerálních hmot, zatímco ty organické jsou spíše výhřevné, takže zabraňují hloubkovému promrzání půdy.

Jaký mulč zvolit

Při výběru typu mulče bereme v úvahu také hmotnost těchto materiálů. Organické mulče v podobě borky nebo štěpky jsou poměrně lehké, proto se s nimi dobře manipuluje. Vysoká hmotnost je u minerálních materiálů velkou nevýhodou, zase na druhou stranu ve výsadbách déle vydrží, protože nepodléhají rozkladu.

Každý typ mulče má své uplatnění. Ty organické se hodí zvláště do přírodních zahrad, ale s borkou se setkáte i v zahradách okrasných.

Minerální mulče jsou zastoupeny prakticky ve všech zahradních stylech, zvláště v asijských a minimalistických zahradách se využívá jejich univerzálního a minimalistického vzhledu, který na sebe zbytečně nepřitahuje veškerou pozornost.

Dostupnost mulčovacích materiálů

Většinu materiálů určených pro mulčování seženete ve specializovaných obchodech, které tyto hmoty prodávají buď pytlované, nebo volně ložené, které se váží po naložení na místě.

Minerální drtě a štěrky jsou dostupné ve stavebninách, v kamenných lomech i ve sběrných dvorech. Obchody specializované na prodej kamene a kamenných dlažeb nabízejí i vzhledově specifické štěrky a kačírky, jejichž cena bývá ovšem této kvalitě úměrná.

Aby mulč plnil svou funkci

Špatně odhadnutá vrstva mulče mívá za následek, že tento materiál nesplní svou funkci tak, jak by mohl. Dostatečná vrstva je tedy základ. Organické mulče je třeba rozprostřít ve větších vrstvách, protože se rychle rozkládají. Ideální mocnost se pohybuje od deseti do patnácti centimetrů.

Minerální mulč je více stabilní, proto není třeba vrstvu dělat tak mocnou. Postačí pět až deset centimetrů v závislosti na hrubosti materiálu.

Srovnání výhod a nevýhod organických a minerálních mulčovacích materiálů

Minerální mulče

+ nepodléhají rozkladu

+ ochlazují půdní povrch, takže omezují i touto funkcí výpar vody

+ skvělá varianta do asijských a moderních zahrad, na střešní zahrady nebo do trvalkových štěrkových záhonů s vysokým stupněm autoregulace

+ poměrně stabilní materiály

+ ideální hlavně pro zahradní kompozice se solitérními nebo skupinovými kameny

– vysoká hmotnost, horší manipulovatelnost

– poměrně snadno se roznáší po okolí

Organické mulče

+ snadno se s nimi manipuluje díky nízké hmotnosti

+ některé typy si vyrobíte i sami ze zbytkové dřevní hmoty na zahradě

+ vysoká výhřevnost, ohřívají povrch půdy i během zimy

+ zabraňují hloubkovému promrznutí půdy kvůli výhřevnosti

+ snadno dostupné

+ široká nabídka různých typů

– snadno se rozkládají

– potřeba vysoké vrstvy

– nutnost častého doplňování – běžně po třech letech

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 03.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Sklízení kedluben

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Sklízení kedluben

Použití a druhy hnojiv

Použití a druhy hnojiv

Hnojení rostlin

Hnojení rostlin

Výsadba jahod

Dnes si řekneme více o výsadbě jahod. Pan Josef Vydlák nám vše vysvětlí.

Péče o pokojové rostliny v zimě

Jak pečovat o rostliny v zimě prostřednictvím zúrodňovače, jak na prašnost ovzduší; optické lapače

Jak na jaře oživit rostliny?

Přesazování rostlin a jeho základy

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.