Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev

Pokud patříte mezi ty, kteří zimu spíše protrpí a s toužebným pohledem očekávají první pestré květy, máme pro vás několik trvalek, které mohou doplnit i vaši zahradu. Na jaře kvetoucí druhy by sice neměly tvořit většinu sortimentu na vaší zahradě, ale určitě by v něm neměly chybět.

Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev (Zdroj: archiv redakce)

Jarní trvalky jsou prvními posli nové sezony a díky svým květům dokáží zahradu rozzářit již v prvních měsících. Skvěle se kombinují s jarními cibulovinami a neměly by chybět v žádném záhonu, od kterého očekáváme celoroční působnost. Inspirujte se oblíbenými druhy, které v České republice běžně seženete.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis)

Tento jarní druh roste na stepních stanovištích a vyhovují mu vápenité půdy s dobrou drenáží. Kvete v průběhu dubna a května sytě žlutými květy. Ačkoli většina druhů trvalek podlehla šlechtění, hlaváček seženete pouze v kultivarech se žlutými květy. Vyhovují mu světlá stanoviště. Ideální trvalka do skalek a kamenných koryt, stejně tak na střešní zahrady a do kompozic s kamenem.

Sasanka lesní (Anemone sylvestris)

Tato sasanka má jasně bílé květy jako naše domácí sasanka hajní (A. nemorosa). Ve výsadbách se snadno rozrůstá a množí semeny. Dosahuje výšky okolo 30 centimetrů a kvete v průběhu května. Jedná se o dlouhověkou trvalku vhodnou do světlejších podrostů, do prérijních záhonů, střešní zahrady nebo skalek. Na trhu seženete i plnokvětý kultivar Flore Pleno.

Tařice skalní (Aurinia saxatilis)

S touto skalničkou se běžně setkáte i v naší přírodě na skalách, kde vytváří mohutné husté a převisající trsy. V dubnu a květnu rozkvétají její jasně žluté květy, které na sebe upozorňují již z dálky. Na trhu jsou dostupné i kultivary s panašovanými listy. Hodí se na střešní zahrady, do skalek a do kompozic s kamenem. Nenáročný druh do chudé a dobře oddrenážované půdy a na plné slunce. Snese letní přísušek.

Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris)

Na vápenitých půdách s dobrou drenáží se můžete i v České republice setkat s koniklecem. Na trhu je dostupný v kultivarech s fialovými, růžovými, bílými a karmínovými věty. Seženete i kultivary plnokvěté. Rozkvétá od března do května v závislosti na průběhu počasí. Poměrně snadno se přesévá, je možné ho namnožit výsevem z nakoupených semen. Dlouhověký druh vhodný na střešní zahrady a do skalek.

Blatouch bahenní (Caltha palustris)

Blatouch v naší přírodě rozkvétá během dubna a vyhovují mu živné a zamokřené půdy na loukách s vysokou hladinou podzemní vody či na okrajích jezírek a potoků. Rostlina se rychle rozrůstá e je jí možno množit dělením trsů. Seženete kultivar s bílými květy Alba nebo kultivar plnokvětý Plena či Multiplex. Tento bahenní druh se hodí na břehy vodních prvků nebo do pramenišť.

Úpolín evropský (Trollius altissimus)

Tento prošlechtěný druh dorůstá výšky maximálně okolo 80 cm a vyhovuje mu živná a zamokřená půda. V dubnu a květnu rozkvétají žluté nebo oranžové květy. Na trhu je dostupný i plnokvětý kultivar. Dlouhověká trvalka ideální na okraje vodních prvků a na prameniště.

Prvosenka jarní (Primula veris)

Naše domácí květina, kterou najdete na květnatých loukách. Její květy se používají do zeleninových salátů a na přízdobu sladkých moučníků. Prvosenka rozkvétá v březnu či dubnu a během roku může remontovat, což znamená, že může v průběhu sezony opět vykvést.

Violka vonná (Viola odorata)

Další z domácích trvalek, které se šíří semeny. Je možné ji namnožit i dělením trsů. Rozkvétá brzy na jaře, nejčastěji v únoru a březnu. Původní druh má sytě fialové vonné květy, které se používají na domácí výrobu sladkých bonbonů či na ozdobu sladkých dezertů. Stejně tak se tato rostlina používá v léčitelství. Z tohoto druhu vznikly šlechtěním různé odrůdy s květy v různých barvách. Oblíbená je třeba violka kultivaru Freckles (V. sororia), která má svěže bílé květy s fialovými skvrnami. Stejně tak jsou dostupné odrůdy s květy v barvě karmínové, bílé, žluté či modré.

Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev
Jarní trvalky vnesou do zahrady záplavu barev

Kopytník evropský (Asarum europaeum)

Domácí druh, který najdete v podrostech listnatých stromů a křovin. Má stálezelené listy, pro které se pěstuje. Květy jsou výrazně aromatické, voní po pepři. Jsou ovšem poměrně nevýrazné a nejsou téměř vidět. Rozkvétají v březnu či dubnu. Trvalka vhodná jako náhrada trávníku do podrostů stromů.

Pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla)

Rostlina z čeledi brutnákovitých pochází z malé Asie. U nás je pěstována hlavně díky modrým květům, které připomínají kvítky pomněnek. Dostupná i v kultivaru se stříbřitě zbarvenými listy. Rozkvétá v průběhu dubna a hodí se hlavně do skalek a světlých listnatých podrostů.

Pupkovec jarní (Omphalodes verna)

Půdopokryvná trvalka s květy podobnými květům pomněnky. Dostupná i v kultivaru s květy bílými. Rozkvétá v dubnu a hodí se do světlých podrostů a do přírodních partií zahrady.

Škornice (Epimedium)

Podrostový druh, kterému se daří hlavně pod listnatými stromy. Některé druhy mají stálezelené nebo polostálezelné listy, některé při rašení přebarvují do bronzova. Škornice si poradí s půdou chudou a snese i kořenovou konkurenci.

Čemeřice nachová (Helleborus purpurascens)

Rozkvétá fialovými květy již během zimy, snadno se šíří výsevem, proto si ji snadno sami rozmnožíte. Ideální druh do trvalkových záhonů, ve kterých tato trvalka prodlužuje dobu působnosti. Listy jsou stálezelené.

Bergénie srdčitolistá (Bergenia cordifolia)

Oblíbená trvalka se stálezelenými kožovitými listy patří mezi dlouhověké druhy. Dostupná v kultivarech s květy bílými, růžovými a karmínovými. Dobře se jí daří v polostínu v podrostu listnatých dřevin, ale skvěle vynikne i v běžných trvalkových záhonech.

Barvínek menší (Vinca minor)

Oblíbená trvalka s mírně dřevnatějícími výhony a stálezelenými listy. Dostupná v kultivarech s panašovanými listy a s květy ve fialové, modré, bílé či karmínové barvě. Daří se jí v hlubokém stínu, ale snese i polostín a slunce, pokud má dostatečnou zálivku. Rozkvétá v březnu a dubnu. Používá se jako náhrada trávníku ve stínu.

Mochnička kuklíkovitá (Waldsteinia geoides)

Další oblíbený půdopokryvný druh, který snese suchou a méně kvalitní půdu v podrostu stromů. Kvete svítivě žlutými květy od dubna. Mochnička se nejčastěji používá jako náhrada trávníku na nekvalitní půdě, kde se trávníku nedaří.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 01.12.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!