Čím si posekáte trávník?

Zahradnická sezona už je pomalu na dohled a spolu s ní přichází i pro mnohé pracné sekání trávy. Doba, kdy se k seči používala výhradně kosa, už je dávno za námi. V dnešní době si můžeme vybrat z mnoha možností sekání od toho ručního až po plně automatizované, kdy stačí pouze vizuálně kontrolovat výsledek a sekačku, nic víc není nutné.

Čím si posekáte trávník?
Čím si posekáte trávník? (Zdroj: archiv redakce)

Nejčastější pomocník – rotační sekačky

Tento typ sekačky je určen hlavně pro pravidelně udržovaný trávník. Vybírat si můžete hned z několika typů pohonů. Na výběr máte sekačky s benzinovým motorem nebo sekačky s motorem elektrickým. V případě elektromotoru můžete dále volit mezi přívodním kabelem a akumulátorem.

V případě velkých sečených ploch nad 1500 m2, pokud máte na výběr a pozemek není moc svažitý a členitý, zvažte zakoupení spíše traktůrku nebo rideru. Jestliže na výběr nemáte, na sekačce nešetřete. Pořiďte si sekačku s větším záběrem a silným motorem, který zvládne v maximální možné rychlosti obstarat i pojezd do kopce. Asi největší nevýhoda takových sekaček je jejich vysoká hmotnost, která může být i 30 a více kilogramů.

Pro vyšší trávní porost nebo občasné sekání

Nejen pro opravdu veliké travní plochy, ale také pro sekání trávy na seno se dobře hodí použít sekačku bubnovou nebo diskovou. Tento typ sekaček si poradí dobře jak se vzrostlou trávou, tak se zanedbaným travním porostem.

Disková sekačka si navíc poradí také s občasnými drobnými nálety a nevadí jí tolik ani kameny. V případě použití na sečení velkých ploch se hodí zakoupit sekačku v rámci stavebnicového systému, kdy není nutné obejít celé pole za sekačkou po svých, a navíc motor lze použít i jako pohon jiných strojů, jako je třeba drtič či malotraktor.

Čím si posekáte trávník?
Čím si posekáte trávník?
Čím si posekáte trávník?
Čím si posekáte trávník?
Čím si posekáte trávník?
Čím si posekáte trávník?

Pro často udržované velké plochy

Pro časté sekání velkých ploch, které nejsou velmi svažité a ani členité, si pořiďte určitě traktůrek nebo rider. Hlavní rozdíly mezi těmito silnými stroji jsou manévrovatelnost, kdy lépe obstojí rider a výkon, kde zase dobře obstojí traktůrek. Na svažité plochy tak pořiďte traktůrek a na členité plochy naopak rider. I přesto všechno mají stroje své meze, a tak jak je psáno výše, při přílišném členění či velkému úhlu stoupání svahu budete muset sáhnout po rotační sekačce.

Další nesporná výhoda, kterou je třeba vzít v úvahu, je možnost rozšíření traktůrku třeba na stroj na odklízení sněhu.

Nejen na obsekávání okrajů trávníku

Po rotačních sekačkách asi nejčastěji používané stroje jsou křovinořez a vyžínač. Vyžínač je vhodné používat na sečení malých ploch a také na obsekávání okrajů trávníku nebo do míst, kam se sekačka nedostane. Na větší plochy a také v případě náletů v trávníku použijte jednoznačně křovinořez. I zde můžete volit mezi pohonem elektrickým a benzinovým.

Vyplatí se bateriové řešení?

Bateriový pohon se vyplatí použít hlavně při sekání malých ploch, tak aby nebylo nutné sekačku několikrát nabíjet. O celkové výměře, kterou lze s akumulátorovou sekačkou posekat, se informujte určitě u výrobce. Je třeba mít na paměti, že stroje na bateriový pohon jsou většinou mnohonásobně dražší než pořízení manuální rotační sekačky s přívodním elektrickým kabelem. Vyplatí se tak kombinace nabíječky nebo dokonce baterie i v rámci jiných strojů od stejného výrobce. Nesporná výhoda bateriového řešení je velmi nízká váha stroje a snadná manévrovatelnost.

Když není na sekání čas

V případě, že máte málo času a nebojíte se větší investice, neváhejte a pořiďte si automatickou sekačku. Výhoda těchto sekaček je zřejmá. Pro dokonalé posekání trávníku není třeba vaší asistence. Sekačka si vše řídí sama. Travní porost seká často, a protože trávu mulčuje, nepotřebuje na ni ani koš.

Stačí tak občas zkontrolovat žací ústrojí sekačky a stav trávníku. Nevýhoda sekačky je její pořizovací cena, kdy na sekání plochy kolem 5000 m2 dáte za sekačku to samé jako za opravdu kvalitní traktůrek. I tak se nemusíte dočkat dobrého výsledku sečení, protože další nevýhoda spočívá v dobré instalaci sekačky. Špatně nainstalovaná sekačka vám dokáže způsobit více škody než užitku, což se vám s jinými stroji, které máte pod kontrolou, stát nemůže.

Text: Jan Vrbata
Foto: Sfuttersck.com

Publikováno: 01.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Mulčování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Mulčování velkých zahradních ploch je dnes novým trendem úpravy zahrady. Likvidace travní hmoty se stává zábavou.

Křovinořez

Křovinořez

Údržba a uskladnění zahradního nářadí

Jak správně ošetřit po sezóně před zimou zahradní sekačku a jak se o ní nejlépe postarat prozradí v reportáži pan Pavel Beneš

Výherci soutěže Kozlík Šikula

Představení funkcí křovinořezu a sekačky na trávu Honda a vyhlášení výherců soutěže Kozlík Šikula

Zahradní traktůrek

V tomto videu nám pan Petr Dvořák řekne něco o zahradním traktůrku. Vyberte si sami, jestli je pro Vás lepší traktůrek, nebo sekačka.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.