Trvalky v teplých barvách

Pestré barvy v teplých odstínech působí na lidské vnímání dynamicky, zlepšují náladu a podporují k aktivitě. Na některé jedince ovšem mohou působit až příliš rušivě, což je třeba brát v úvahu při plánování trvalkových záhonů i při výběru sortimentu. Přesto se mohou barvy ve žlutých, oranžových či červených odstínech stát královnami vaší zahrady.

Trvalky v teplých barvách
Trvalky v teplých barvách (Zdroj: archiv redakce)

Květiny kombinované tón v tónu vždy přináší do zahrady eleganci, smysl a pořádek. Pokud se trochu zajímáte o význam a působení barev, jistě jste si všimli i sami na sobě, jaké pocity ve vás vyvolávají dvě základní skupiny barev, a to studené a teplé. Zatímco mezi studené barvy řadíme různé tóny modré, fialové, růžové ale i sivě zelenou nebo bílou, mezi ty teplé lze určitě zařadit různé odstíny žluté, oranžové či červené.

Teplé barvy jsou ideální do těch zahrad, které mají stimulovat smysly, protože působí dynamicky a hravě. Stejně tak se ale nebojte kombinovat obě skupiny barev dohromady, vznikne tak pestrá paleta, která vás bude bavit.

Při tvorbě trvalkových záhonů hrají důležitou roli i další faktory. Určitě byste neměli zapomínat na to hlavní, čím jsou podmínky stanoviště. Typ půdy, světelné podmínky a vodní poměry do velké míry rozhodují, pro jakou skupinu trvalek bude stanoviště vhodné. Dalšími důležitými faktory je výška rostlin v době květu, charakter růstu, zda je trsnatý nebo výběžkatý, dlouhověkost či období a délka květu.

Trvalky se žlutými květy

hlaváček jarní (Adonis vernalis) patří mezi oblíbené skalničky a trvalky vysazované do prérijních trvalkových záhonů. Vyhovují mu půdy bohaté na vápník a štěrk, který se postará o kvalitní drenáž. Sytě žluté květy hlaváčku se rozvinou během dubna a v květnu v závislosti na průběhu počasí. Vždy tuto trsnatou trvalku vysazujte na plné slunce, kde se jí bude dařit nejvíce.

řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) byste ve volné přírodě našli v Asii, u nás se setkáte s mnoha odlišnými kultivary. Všechny ovšem mají žluté květy, kultivary se ale mohou lišit v jejich tónu a v celkové výšce rostliny. Tento dlouhověký druh kvete v plném létě, rozkvétá v červenci a kvete ještě v srpnu. Kromě květů vás jistě zaujme i jeho výrazná vůně, která může být pro některé zahrádkáře až nepříjemná. Řebříček je vzrůstný, dorůstá výšky i přes jeden metr, proto mu dopřejte dostatek místa v prérijních záhonech nebo v trvalkových rabatech.

rmen barvířský (Anthemis tinctoria) je poněkud univerzální rostlinou. Ve výsadbách se chová spíše jako letnička, mnohdy totiž nepřežije zimu. Obstojně se ovšem přesévá, proto se ho v dalších letech můžete dočkat na jiných místech v zahradě. Květy rmenu se ovšem už v minulosti používaly na barvení kraslic, stačí je vyvařit ve vodě a přidat trochu octa, vejce je pak třeba nechat v tomto nálevu delší dobu, získají tak světle žlutou barvu.

Trvalky v teplých barvách
Trvalky v teplých barvách
Trvalky v teplých barvách
Trvalky v teplých barvách
Trvalky v teplých barvách
Trvalky v teplých barvách

krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata) pochází ze severní Ameriky, z čehož se dají usuzovat jeho požadavky na stanoviště. Vyžaduje plné slunce a dobře propustnou půdu. Je oblíben hlavně v prérijních trvalkových výsadbách, které rozsvítí jasně žlutými květy od července do srpna. Dorůstá výšky okolo 60 centimetrů a je dostupný v kultivarech se smetanovou a světle žlutou barvou květů. Příbuzným druhem je krásnoočko velkokvěté (C. grandiflora), které ovšem ve výsadbách vydrží jen několik let, jedná se tedy spíše o krátkověkou trvalku.

třapatkovka žlutá (Echinacea paradoxa) je příbuzná třapatkovky nachové (E. purpurea), která je známá jako léčivá rostlina působí pozitivně na imunitu. Tento severoamerický druh se vyznačuje tenkými okvětními plátky ve žluté barvě a dorůstá výšky nad půl metru. Je vhodná zejména do prérijních trvalkových záhonů.

kosatce (Iris) jsou velmi bohatým rodem, ve kterém objevíte druhy dorůstající sotva 20 centimetrů, ale druhy vzrůstné okolo jednoho metru. Tato trvalka je silně prošlechtěná a její kultivary kvetou v různých atraktivních barvách od hnědé, přes žlutou až po temně fialovou. Náš domácí druh, kosatec žlutý (I. pseudacorus) vyhledává okraje otoků a rybníků.

třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) byla dříve běžná hlavně ve venkovských zahradách, kterým propůjčuje přírodní vzhled. Tento druh vykvétá v červenci a kvete až do září. Atraktivní jsou i jeho semeníky, které klidně ponechte v záhonech přes zimu. Květy vyhledávají hlavně včely a motýli.

Dejte přednost hravé oranžové barvě

Záplevák podzimní (Helenium autumnale) pochází opět ze severní Ameriky. Na trhu jsou dostupné kultivary v barvách květů od žluté, přes oranžovou až po temně karmínovou. Kultivary se liší i výškou, ty nejvzrůstnější dorůstají výšky i okolo dvou metrů. Zápleváky kvetou od července do září, pokud budete odstraňovat jejich odkvetlé květy, dobu kvetení si prodloužíte o několik týdnů.

denivky (Hemerocallis sp.) jsou v České republice dlouho oblíbené díky nízkým nárokům a kvůli  květům připomínajícím květy lilie. Kultivary se liší barvou květů i výškou. Květy nejsou pouze oranžové, běžně se setkáte i s bílými, žlutými, karmínovými i růžovými. Nejsou nijak výjimečné ani dvoubarevné kultivary. Denivky se hodí i do jedlých zahrad, květy jsou totiž jedlé a hodí se jako přídavek do zeleninových salátů.

Červené „parádnice“ zpestří každý záhon

pivoňka úzkolistá (Paeonia tenuifolia) je jedním z vytrvalých druhů pivoněk. Tento druh seženete pouze v kultivaru s červenými květy, ačkoli je dostupný i kultivar Plena s plnými květy. Sytě červené květy rozkvétají v květnu a červnu. Na této rostlině kromě krásných květů oceníte i jemnou texturu listů, které tuto rostlinu příjemně doplňují. Druh vhodný do prérijních trvalkových partií zahrady.

mák východní (Papaver orientale) v minulosti nikomu nechyběl na venkovské předzahrádce. Sytě červené květy rozkvétají v květnu, ale zahradu vám zkrášlí pouze krátkou chvíli. Tento trsnatý druh dorůstá výšky okolo 80 centimetrů. Nemusíte se omezovat pouze červenokvětým kultivarem, jsou dostupné i odrůdy v barvách růžových, modrých i bílých. Mák je velmi vytrvalý druh, na stejném místě vydrží i déle jak 10 let, navíc je poměrně nenáročný.

zavinutka podvojná (Monarda didyma) pochází ze severní Ameriky. U nás je oblíbená zvláště v posledních letech jako léčivá a medonosná rostlina. Květy v sytě karmínové barvě rozkvétají v červenci a kvetou mnohdy až do podzimu. Při výsadbě pamatujte, že je tento druh poměrně expanzivní a potřebuje dostatek místa. Je schopný i vytlačit méně bujné druhy v okolí svými výběžky, kterými se dá snadno a hojně množit. Dorůstá do výšky okolo 100 až 150 centimetrů. Vyhovují mu kvalitní zahradní zeminy, ale poradí si i s přísuškem, ačkoli ne příliš dlouho.

 Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 01.12.2018, Autor: 27.3.2018 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.