Homeopatická léčba vaší zahrady

Homeopatie přináší mnohé výhody, ať už se jedná o léčbu osob, zvířat anebo rostlin. Na první pohled však nemusejí být tyto výhody nijak okázalé, ale ani patrné. Přechod nebo nastolení homeopatické léčby vždy představuje návrat k přírodě a k ekologickému myšlení a jeho prosazování v praxi.

Homeopatická léčba vaší zahrady
Homeopatická léčba vaší zahrady (Zdroj: archiv redakce)

Základem správného přístupu k homeopatické léčbě je myšlenka, že vše je součástí jednoho celku. Lidé, zvířata, rostliny i půda, to vše je vzájemně propojené. Tudíž nemůžeme očekávat, že budeme zdraví, jestliže používáme jedy k tomu, abychom se zbavili plevele nebo rostlinných škůdců, přičemž zvířata pak spasou ošetřené rostliny a my následně pozřeme je. Kruh putujících toxinů je tak uzavřen.

Pochopitelně nelze veškerý objem důležitých informací ohledně homeopatie obsáhnout v jednom jediném článku, ale právě myšlenka, že vše souvisí se vším, patří k těm nejdůležitějším ideám homeopatické léčby.

Podobnost lidského organismu s rostlinným organismem

Odborníci na homeopatii přišli s tvrzením, že rostliny a jejich těla jsou v mnohém podobná tělu člověka. Lidské sliznice se nacházejí uvnitř těla, u rostlinného organismu leží vně a jsou chráněna pouze tenkou vrstvou pokožky.

Plícemi a trávicími orgány rostlin jsou jejich listy, cévní systém jimi probíhající lze jednoznačně přirovnat k lidskému krevnímu oběhu. Odpařování vody skrze listy je totožné s funkcí našeho močového systému.

Cukry a bílkoviny obsažené v rostlinných tělech jsou ekvivalentem svalových tkání člověka. Jakmile na rostlinu zaútočí škůdce nebo ji napadne některá z nemocí, vyčerpá její zásobu bílkovin a cukrů, což je totožné s ubýváním sil u člověka, s vyčerpáváním jeho tukových zásob a svalových tkání.

Homeopatická léčba vaší zahrady
Homeopatická léčba vaší zahrady
Homeopatická léčba vaší zahrady
Homeopatická léčba vaší zahrady
Homeopatická léčba vaší zahrady
Homeopatická léčba vaší zahrady

Dávkování homeopatických léků

Na rozdíl od léků konvenčních nespočívá síla homeopatických léků v čistém obsahu účinných látek, ale závisí na výrobním postupu homeopatického léku. Úkolem homeopatických léků je stimulovat obranný systém rostliny tak, aby se ihned po prvním podání léku rostlině podařilo nastavit její vnitřní sílu do původní rovnováhy.

Tyto spouštěče, jak se dají rovněž homeopatické léky označit, se proto nesmí podávat často. Jejich nadbytek je schopen celý léčivý proces narušit a v mnohých případech dokonce ještě zesílit původní problém rostliny. Důležité je vždy dát každému léku možnost plně rozvinout jeho léčebné účinky, než se rozhodneme jej aplikovat znovu.

Příprava a použití homeopatik v zahradě

Vzhledem k tomu, že homeopatika pro léčbu zahrady se musí vždy mísit s vodou, je třeba vědět, že jejich účinek může být ovlivněn hodnotou pH vody. Správnému působení homeopatického léku mohou zabránit jak příliš vysoké hodnoty pH vody, tak hodnoty příliš nízké.

Veškeré nádoby, hadice a přístroje, které budete používat k aplikaci ředěných homeopatik, musí být důkladně vymyté horkou vodou, aby neobsahovaly sedliny chemických prostředků. Zbytky chemikálií by mohly účinek homeopatika zneutralizovat.

Při dodržení základních pravidel a přesného návodu na použití lze bez obav homeopatické léky použít i v zahrádkách, nejen velkoplošně na komerčních plochách. Pro správné dávkování je vždy třeba propočítat množství vody, které použijeme na zředění a následnou léčebnou zálivku. Pro aplikaci můžeme stejně tak dobře použít klasické konve jako všechny druhy rozprašovačů nebo čerpat vodu z nádrží a lék vpravit do trysek čerpadla.

Co všechno lze léčit pomocí homeopatik:

  • rostlinné choroby způsobené nerovnováhou živin
  • živočišné škůdce – brouky, molice, mšice, červy, housenky, roztoče, hlístice, mouchy, štítenky, svilušky, háďátka, červotoče
  • hubit plevele
  • ničit rzi, sněti, strupovitost, hniloby, skvrnitost, viry, bakterie, houby
  • léčit spáleniny od slunce
  • léčit rakovinu stromů, nekrózy, kadeřavost
  • žloutnutí listů

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 01.12.2018, Autor: 16.1.2017 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.