Navrhněte si své květinové záhony

Květinová rabata anglického stylu, prérijní trvalkové záhony, podrostové výsadby pod korunami vzrostlých stromů nebo třeba přírodní trvalková výsadba. Trvalkové záhony mohou mít různý charakter, od toho klasicky okrasného až po přírodní, který každý rok přináší nové překvapení. Trvalky známé také pod pojmem pereny nás provázejí v zahradní tvorbě již dlouhá staletí a je jen na vás, jakou podobu budou mít trvalkové výsadby na vašem pozemku.

Navrhněte si své květinové záhony
Navrhněte si své květinové záhony (Zdroj: archiv redakce)

Květiny do zahrady neodmyslitelně patří, dodávají jí zajímavou dynamiku, barvy, ale stejně tak se podílejí s ostatními prvky na koncepci celkového prostoru. Kvetoucí druhy máme sice spíše zažité jako prvky okrasné zahrady, ale stejně tak bychom neměli zapomínat na jejich ekologickou funkci, která je nezanedbatelná. Vždyť čím by se hlavně na jaře živily první včely, které se probudí po zimě? První jarní květy pro ně i další hmyz představují prostřený stůl.

Květinové záhony do každé zahrady

Kvetoucí rostliny v podobě trvalek, letniček a cibulovin, vybíráme do zahrad hlavně s ohledem na náš vkus a preference. Důležitou roli zde hrají především barvy květů a délka kvetení, která se druh od druhu liší i v rámci několika týdnů či měsíců. Zatímco některé druhy dokvetou za jediný týden, jiné své květy rozvinou v plném létě a spálí je až první mráz.

Při plánování květinových záhonů je třeba brát v úvahu ovšem také požadavky na stanoviště a výšku, které rostliny dosáhnou v době květu. Výběr druhů také do velké míry záleží na zahradním stylu, trochu jiný sortiment padne na míru zahradě minimalistické a zcela odlišný té ekologické.

Záhony do přírodních zahrad

Samozřejmě i zde mají své místo naše oblíbené trvalky, letničky i cibuloviny, ovšem vzhledem k tomu, že přírodní zahrady slouží také užitečným živočichům, kteří nám pomáhají na zahradě udržovat rovnováhu mezi organismy, je vhodné jim v podobě květin nabídnout vhodnou obživu.

Do květinových výsadeb v ekologicky laděné zahradě vybírejte hlavně sortiment s jednoduchými květy, plnokvěté kultivary totiž některé druhy hmyzu nejsou schopny opylovat. Tento problém se týká například čmeláků, kterým vyhovují spíše jednoduché a větší květy. Vhodné budou pro tento účel hlavně medonosné rostliny bohaté na pyl a nektar.

Pokud si nevíte rady, jaké rostliny to jsou, určitě neuděláte chybu bylinkami, ať těmi vytrvalými nebo jednoletými. Dobrou volbou bude v tomto případě bazalka pravá (Ocimum basilicum), kterou nechte vykvést, dále pak dobromysl obecná (Origanum vulgare), agastache (Agastache ´Blue Fortune´), zavinutka podvojná (Monarda didyma), jejíž červené květy jsou během léta doslova obsypány včelami, ale určitě si na svou zahradu vysejte také měsíček lékařský (Calendula officinalis) nebo chrpu modrou (Centaurea cyanus). Stejně tak myslete i na sortiment jedovatých rostlin, které svými kořeny léčí půdu, což je případ náprstníků (Digitalis) či jiných květin.

Navrhněte si své květinové záhony
Navrhněte si své květinové záhony
Navrhněte si své květinové záhony
Navrhněte si své květinové záhony
Navrhněte si své květinové záhony
Navrhněte si své květinové záhony

Prérijní trvalkové záhony

Výsadby okrasných trav a trvalek jsou inspirovány vegetací severoamerické prérie, od čeho se odvíjí i charakter těchto záhonů. V některých hrají důležitou roli hlavně okrasné traviny, ale i bez nich se tyto nenáročné záhony obejdou.

Abyste se ovšem dočkali kýženého efektu, je třeba tyto výsadby založit na větší ploše, minimálně by měly zaujímat 25 metrů čtverečních. Pokud správně vyberete sortiment, budou tyto výsadby celoročně efektní. V předjaří a na jaře vykvetou první cibuloviny a trvalky, během léta rozehrají hru barev různé druhy trvalek, z nichž některé pokvetou až do prvních mrazů. V zimě přijdou na řadu okrasné trávy. Stejně tak zde mají své místo trvalky s okrasnými semeníky.

Abyste se ovšem dočkali efektu během zimy, je třeba vegetaci ponechat na záhonu a odumřelou hmotu rostlin odstranit až na jaře ve chvíli, kdy začínají rašit nové listy. Při této jarní údržbě je třeba dávat pozor na právě rašící nebo již kvetoucí cibuloviny.

Pokud se ptáte, proč jsou prérijní záhony v posledních letech tolik oblíbené, odpověď není nijak složitá. Jejich podstatou je totiž minimální potřeba údržby, což oceňují nejen zahrádkáři, kteří na své zahradě nechtějí nechat ruce, ale i města. Právě ve městech se prérijní záhony poměrně často zakládají. To ovšem neznamená, že se o tyto výsadby nemusíme starat, ale pokud jsou dobře založeny a převažuje v nich sortiment nenáročný na vodu, pak se budete zaměřovat pouze na likvidaci vzrůstných plevelů a náletových dřevin.

Počítejte ovšem s výraznou proměnlivostí, prérijní záhony se vyznačují dynamikou, která spočívá ve vzájemných vztazích vysazených druhů. Zatímco některé rostliny během let budou ve výsadbě prosperovat, jiné, kterým se zde tolik nedaří, postupně samy zaniknou nebo je vytlačí expanzivnější trvalky.

Rabato anglického typu

Pokud jste někdy navštívili historické zahrady v Anglii, pak jste jistě propadli místním trvalkovým záhonům. Není se čemu divit, vždyť zde mají dlouholetou tradici, a co si budeme nalhávat, angličtí zahradníci patří na světě mezi ty nejlepší. Květinovými záhony se zabývala i světoznámá Gertrude Jekyll, která rostliny sázela tak, aby vytvářely atraktivní barevné efekty a aby se během sezony doplňovaly a svým kvetením na sebe navazovaly. Záhon tak byl krásný po celou sezonu a stále se bylo na co dívat.

Pokud se tedy chystáte na založení trvalkového rabata, pak si záhon pečlivě naplánujte. Jednotlivé druhy k sobě sesazujte po více kusech, aby vytvořily větší barevnou plochu a aby tím pádem byl i výrazný barevný efekt.

Pokud bude záhon zakládaný například u zdi, bude tím pádem jednostranný, je třeba do pozadí vysadit druhy vyšší a sortiment směrem k okraji snižovat, aby zadní druhy vynikly. V záhonech vytvářených v prostou, které budou pozorovány ze všech stran, postupujeme odlišně. Nejvyšší druhy se vysazují do středové části a směrem k okrajům vybíráme sortiment dosahující nižších rozměrů.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 01.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výsadba cibulovin

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Výsadba cibulovin

Příprava trvalek na zimu

Příprava trvalek na zimu

Trvalky

Trvalky v nezkrotné zahradě

Pěstování vysokých trvalek

Reportáž o tom, jak se pěstují vysoké trvalky, které stanoviště je pro ně vhodné, jak o ně pečovat a které druhy si vybrat.

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon

Trvalkový záhon na konci léta

Trvalkový záhon na konci léta

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.