Trvalky do stinného podrostu

Každá zahrada má nějaké to komplikované místo, jehož řešení není tak úplně jednoduché. Mezi takové zahradnické oříšky bezpochyby řadíme i podrosty pod vzrostlými dřevinami, které mají poměrně specifické podmínky. Kromě stínu zde budete totiž bojovat s vysokým stupněm prokořenění půdy, s kořenovou konkurencí a mnohdy i s výrazným suchem. Přesto lze téměř pro všechny podrosty najít vhodné řešení v podobě trvalkové výsadby.

Trvalky do stinného podrostu
Trvalky do stinného podrostu (Zdroj: archiv redakce)

Pokud máte slabost pro některé stínomilné druhy trvalek, jen těžko je uplatníte v mladé právě založené zahradě, kde stín bývá minimálně. Starší, již vzrostlé zahrady ale umožňují využití zcela odlišného sortimentu, do kterého řadíme právě stínomilné rostliny. Ty nám naopak dokonce s těmito stanovišti mnohdy i pomohou, protože se téměř nehodí pro zakládání trávníkových ploch.

S každým podrostem to ale nemusí být vždy jednoduché, zcela odlišné podmínky totiž panují pod opadavými listnáči, ve smíšených porostech a pod stálezelenými jehličnany, kde jsou nejhorší světelné podmínky a dalším neméně závažným problémem bývá také silně kyselá půda.

My se tedy zaměříme na podrosty pod opadavými listnáči a smíšené porosty, kde panují mnohem přívětivější podmínky, které umožňují využití široké nabídky rostlin.

Podrosty pod listnatými dřevinami a ve smíšených porostech

Stálezelené jehličnany se v našich podmínkách vyskytují i ve smíšených porostech, kde ale opadavé druhy vytvářejí poměrně dobré pěstební podmínky. Listy většiny druhů se rychle rozkládají a vytváří tak živný a kyprý humus, který vyhovuje celé řadě trvalek a jarních cibulovin. Stejně tak zde panují zcela odlišné světelné podmínky v porovnání s celoročně tmavým stínem pod jehličnany.

Časné jaro využijí jarní cibuloviny, které v období, kdy nejsou dřeviny ještě olistěné, stihnou vytvořit listy, vykvést, vytvořit plody a semena. Jejich životní cyklus je rychlý, takže vše zvládnou ještě v době, kdy v podrostu nezavládne výraznější stín. Přesto se každý podrost v mnoha aspektech může lišit, proto ještě před plánováním výsadby pečlivě prozkoumejte stanoviště a pomocí půdní sondy zjistěte stupeň prokořenění a kvalitu půdy.

Typy výsadeb v podrostech

Sortiment rostlin vždy vybírejte podle stanovištních podmínek. Pokud by zvolené rostlině podmínky nevyhovovaly, postupně by z výsadby vymizela. Charakter podrostu utvářejte s ohledem na celkový zahradní styl. Mnohdy jsou upřednostněny podrosty složené pouze z jednoho druhy rostliny, která nahrazuje trávník a vytváří tak zajímavý půdopokryvný koberec.

V lesních zahradách vyniknou podrosty s našimi domácími druhy, které budou v takové zahradě působit přirozeně. V okrasných zahradách se zase nebojte druhově pestrých kombinací, mezi trvalkami se budou perfektně vyjímat i pěnišníky nebo opadavé azalky, které se do plné krásy rozvinou během května.

Trvalky do stinného podrostu
Trvalky do stinného podrostu
Trvalky do stinného podrostu
Trvalky do stinného podrostu
Trvalky do stinného podrostu
Trvalky do stinného podrostu

Sortiment trvalek podle typu podrostu a stanovištních podmínek

Pro lepší orientaci v bohatém sortimentu rostlin jsme připravili přehled nejčastěji používaných rostlin. V listnatém podrostu ale lze také využít jarní cibuloviny. Vhodné jsou například sněženky (Galanthus nivalis), ladoňky (Scilla siberica), modřence (Muscari), narcisy (Narcissus), jarní i podzimní krokusy (Crocus), do živné vlhké půdy třeba bledule (Leucojum) a ocúny (Colchicum).

Sušší až normální podrost

 • Asarum europaeum – kopytník evropský
 • Convallaria majalis – konvalinka vonná
 • Epimedium – škornice
 • Geranium macrorhizum – kakost oddenkatý
 • Polygonatum multiflorum – kokořík mnohokvětý
 • Vinca minor – barvínek menší
 • Waldsteinia geoides – mochnička kuklíkovitá
 • Waldsteinia ternata – mochnička trojčetná

Podrost se živnou a vlhčí půdou

 • Ajuga reptans – zběhovec plazivý
 • Alchemilla mollis – kontryhel měkký
 • Anemone sylvestris – sasanka lesní
 • Anemone nemorosa – sasanka hajní
 • Aruncus vulgaris – udatna lesní
 • Blechnum spicant – žebrovice různolistá
 • Hosta – bohyšky
 • Lysimachia punctata – vrbina tečkovaná
 • Omphalodes verna – pupkovec jarní
 • Pulmonaria angustifolia – plicník úzkolistý
 • Tiarella cordifolia – mitrovnička srdcolistá

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 30.11.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!