Děti na zahradě a herní prvky

Zahrada nebývá zelenou oázou pouze pro dospělé, neskutečně široké možnosti vyžití nabízí i těm nejmenším. Některé zahrady dokonce vznikají už s tím, že na nich budou trávit hodně času právě malé děti, jiné se musí ratolestem trochu podřídit. Každá věková kategorie dětí má svá specifika, která je třeba brát v úvahu nejen při plánování zahrady.

Děti na zahradě a herní prvky
Děti na zahradě a herní prvky (Zdroj: archiv redakce)

Děti a zahrada jsou skvělá dvojka. Právě zahrada se může stát pro dítě prostorem plným inspirace a her. Pod herními prvky si každý jistě představí plastové herní sestavy v pestrých barvách, skutečnost ovšem může být trochu jiná.

Zkuste protentokrát své děti trošku méně chránit a dejte jim volnou ruku při výběru zábavy. Jistě vás překvapí, čím se děti dokáží zabavit. Pečlivě udržovaná zahrada pro ně nemusí být až takovým lákadlem jako pozemek jejich babičky s přerostlými keři a ovocným sadem. Zkuste si zavzpomínat na své dětství. Naše generace trávila poměrně dost času pod širým nebem hrami ve volné přírodě. Lákadlem byly louky, lesy, křoviny a samozřejmě potoky, ve kterých se daly stavět hráze. Dnešní generace dětí si tyto hry mnohdy ani neužijí kvůli starostlivým rodičům.

Bezpečnost ano, ale smysluplná

Pro děti jsou i dnes lákadlem houštiny a divoká zahradní zákoutí, jenže pro rodiče je představa klíšťat a jiných parazitů poměrně děsivá. Samozřejmě se není čemu divit, ale děti ve školním věku by měly nějakou tu svobodu již dostat, aby se dokázaly samostatně rozvíjet nejen po fyzické, ale také po sociální stránce. Čím tedy můžete přispět k rozvoji svého dítěte na své zahradě? Možností je celá řada, jen trochu zavzpomínejte, co vás bavilo ve věku vašich dětí.

Děti na zahradě a herní prvky
Děti na zahradě a herní prvky
Děti na zahradě a herní prvky
Děti na zahradě a herní prvky
Děti na zahradě a herní prvky
Děti na zahradě a herní prvky

Děti předškolního věku

Skluzavky a různé typy domečků jsou sice asi tou nejrychleji získatelnou variantou, která děti jistě na chvíli zabaví, ale určitě to není zdaleka jediná možnost. Můžete zkusit vyrobit své vlastní prvky, se kterými mohou pomoci i samotné děti.

Pro děti předškolního věku vytvořte třeba smyslový chodníček, který se skládá z různých materiálů. Oblíbené jsou oblázky, štěrk, šišky, sláma nebo třeba mušle nasypané do jednotlivých bloků chodníčku. Děti po povrchu běhají bosky, což je prospěšné pro jejich nohy, ale také vnímají různé povrchy materiálů. Děti předškolního i školního věku budou bavit různé typy skrýší, proč jim tedy nedopřát proutěné iglú, které se každý rok krásně zazelená a navíc bude efektně doplňovat i samotnou zahradu?

Děti školního věku

Co takhle dětem dopřát trochu divoké zábavy? Vzrostlé keře jsou tím ideálním, co dokáže u dětí podnítit fantazii. Pod zelenou střechou větví je totiž skvělé prostředí pro jakékoli hry. Můžete jim poblíž zavěsit houpací síť a připravit i občerstvení.

Zkuste jim protentokrát vymyslet tematickou zábavu. Ideální je kreslení na čerstvém vzduchu a následná výstava hotových děl, která vyvěsíte na větve stromů. Děti se tak nejen zabaví, ale budou moci zhodnotit své výtvory.

Koneckonců, proč také nevyhlásit soutěž o nejlepší výkres zahrady nebo květin? Zábavu je třeba vždy podřídit danému ročnímu období. Na podzim jistě využijete spadané listí, ale určitě zaujmete i výrobou skrýší pro užitečné živočichy. Během zimy se o zábavu postará sníh a kontrola ptačích krmítek.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.11.2018, Autor: 15.6.2018 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.