Jak si poradit s prudkými svahy

Svažité pozemky bývají pro mnoho lidí spíše noční můrou než výzvou. Na druhou stranu je pravdou, že oproti rovnému terénu je úprava svažitého pozemku nejen časově, ale také finančně mnohem náročnější. Navíc k úpravě velmi svažitých terénů, u kterých se pohybuje svažitost průměrně kolem 30°, je zapotřebí nejen velké množství různého materiálu a těžké techniky, ale také je velmi vhodné přizvat k řešení kromě architekta také statika.

Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy (Zdroj: archiv redakce)

K čemu je konzultace se statikem a architektem?

Pokud nejsme odborníci v oboru kovaní, je vhodné mít k ruce architekta vždy a statika jen při opravdu zásadním zásahu do svahu. Pokud plánujete úpravu menšího svahu, který není ani nijak dlouhý nebo široký, vystačíte si sami nebo s pomocnou rukou odborníka. Rady odborníka jsou u řešení svahů velmi cenné. Nejenže vám poradí, jaké materiály vám budou sedět do celkové kompozice zahrady, ale také vám pomůže s výběrem vhodných dřevin nebo půdopokryvných rostlin, které svah podrží, aby se nezačal sesouvat a nevytvářel tak zbytečný tlak na zídku nebo terasu. Při velkém zásahu, zvláště kdy je pod svahem nebo na svahu dům či jiný objekt, oslovte určitě statika, ten se postará hlavně o dobré zakotvení zídek a dalších prvků v terénu tak, aby dané prvky udržely tíhu zeminy.

Jaké existují způsoby řešení svahů?

Mezi nejčastěji používané prvky, které zpevní svah, se řadí suché zídky, terasy nebo dokonce i schody a klasická skalka. Dále je možné zpevnit terén v poslední době moderními gabiony či betonovými prvky, jako jsou palisády nebo svahové tvárnice.

V případě větších terénních rozdílů je doporučené stavět zídky a terasy na betonový základ, který je kotven pevně v zemi. Díky tomu je možné vystavět zídku i přes více než metr vysokou. Samozřejmě je možné i přes velkou výšku provést stavbu suché zídky. Zde je ovšem více než vhodná konzultace s odborníky. Zde je nutné zohlednit více faktorů jako třeba pevnost a dostatečnost základů nebo také typ zeminy a odvodnění.

Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy

Stavíme suché zídky

Pro stavbu suchých zídek potřebujeme především větší množství kamene o různých rozměrech. Dále potřebujeme geotextilii, štěrk, drenážní trubku (v případě špatně propustného podloží), pěchovadlo, gumovou palici a běžné zahradnické náčiní.

Dle výšky zídky vyhlubte jámu pro základní kameny. Pro zídku vysokou do 1 metru postačí hloubka kolem 60 cm. U zídek vyšších jak 1 metr kopejte určitě minimálně do hloubky 80 cm. Zídku stavte se sklonem do svahu kolem 10°. Spodek zídky i její zadní část položte do štěrkového lože, které musí být vůči svahu zakryté geotextilií. Nezapomeňte kameny provazovat jak na délku, tak na šířku zídky. Dále je zapotřebí kameny provazovat i se svahem.

V neposlední řadě řádně pěchujte štěrk a také pomocí gumové palice usazujte kameny, které musí sedět pevně na sobě i bez pojiva.

Svahy pro výsadbu

Svahy s výsadbou rostlin je nutné také vhodně ochránit proti erozi. U méně prudkých svahů postačí osázení dřevinami, které se o jeho podržení postarají. Proti povrchové erozi můžete pomoci rostlinám také kokosovou rohoží, kterou ukotvíte kolíky do země.

Pro strmější svah použijte hatě. Haťujte vždy po vrstevnici a nezapomeňte nechávat mezi prkny v různých částech mezery pro odtok vody. Tyto mezery v různých místech tekoucí vodu zpomalí a voda vám tak nevyhloubí mezi rostlinami koryto. Prkna na hatě kupujte nehoblovaná o šířce kolem 15 cm a tloušťce kolem 2 cm. Kolíky můžete použít dřevěné nebo betonářskou ocel, která v zemi vydrží delší dobu. Správně ukotvená hať by měla po krátkou dobu vydržet i vaše přejití. Rozhodně by se neměla vylomit ze svahu.

Neunáhlete se!

Řešení svažitého pozemku je finančně i časově náročně. S tímto je nutné při pořízení pozemku počítat a vyhnout se ukvapeným závěrům. Mějte v sobě dostatek pokory a při větším zásahu si přizvěte odborníky, ať už se jedná o stavaře, statika, nebo architekta. Nepřeceňujte své schopnosti. U prudkých svahů, kde nad i pod svahem jsou domy, cesty apod., musí být řešení, které obstojí nejen v daných podmínkách, ale zvládne i jejich dočasné zhoršení.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Prohlídka rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vydáme se na prohlídku rozkvetlé alpské zahrady v Průhonickém parku a floristka nám prozradí, jaké jsou letošní trendy ve svatebních kyticích.

Víte, že stavba suché kamenné zídky má svá pravidla?

V oblíbeném pořadu Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Postup stavby suché kamenné zídky

V oblíbené rubrice Prima NÁPADY ukážeme přesný postup stavby suché kamenné zídky.

Jak zpevnit svah pomocí prefabrikovaných svahovek?

Pokud máte na zahradě místo, které je mírně nebo více do svahu, a tento svaz se vám postupně začíná bortit, bude dobré jej zpevnit. Můžeme použít betonové svahovky!

Pěstování rostlin na slunném svahu

Pěstování rostlin na slunném svahu

Výsadba okrasných keřů do svahu

Sázení keřů ve svahu je obtížná činnost. Blíže nás s ní seznámí zahradnice Jana Nováková.

ČTĚTE DÁLE

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.