Jak si poradit s prudkými svahy

Svažité pozemky bývají pro mnoho lidí spíše noční můrou než výzvou. Na druhou stranu je pravdou, že oproti rovnému terénu je úprava svažitého pozemku nejen časově, ale také finančně mnohem náročnější. Navíc k úpravě velmi svažitých terénů, u kterých se pohybuje svažitost průměrně kolem 30°, je zapotřebí nejen velké množství různého materiálu a těžké techniky, ale také je velmi vhodné přizvat k řešení kromě architekta také statika.

Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy (Zdroj: archiv redakce)

K čemu je konzultace se statikem a architektem?

Pokud nejsme odborníci v oboru kovaní, je vhodné mít k ruce architekta vždy a statika jen při opravdu zásadním zásahu do svahu. Pokud plánujete úpravu menšího svahu, který není ani nijak dlouhý nebo široký, vystačíte si sami nebo s pomocnou rukou odborníka. Rady odborníka jsou u řešení svahů velmi cenné. Nejenže vám poradí, jaké materiály vám budou sedět do celkové kompozice zahrady, ale také vám pomůže s výběrem vhodných dřevin nebo půdopokryvných rostlin, které svah podrží, aby se nezačal sesouvat a nevytvářel tak zbytečný tlak na zídku nebo terasu. Při velkém zásahu, zvláště kdy je pod svahem nebo na svahu dům či jiný objekt, oslovte určitě statika, ten se postará hlavně o dobré zakotvení zídek a dalších prvků v terénu tak, aby dané prvky udržely tíhu zeminy.

Jaké existují způsoby řešení svahů?

Mezi nejčastěji používané prvky, které zpevní svah, se řadí suché zídky, terasy nebo dokonce i schody a klasická skalka. Dále je možné zpevnit terén v poslední době moderními gabiony či betonovými prvky, jako jsou palisády nebo svahové tvárnice.

V případě větších terénních rozdílů je doporučené stavět zídky a terasy na betonový základ, který je kotven pevně v zemi. Díky tomu je možné vystavět zídku i přes více než metr vysokou. Samozřejmě je možné i přes velkou výšku provést stavbu suché zídky. Zde je ovšem více než vhodná konzultace s odborníky. Zde je nutné zohlednit více faktorů jako třeba pevnost a dostatečnost základů nebo také typ zeminy a odvodnění.

Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy
Jak si poradit s prudkými svahy

Stavíme suché zídky

Pro stavbu suchých zídek potřebujeme především větší množství kamene o různých rozměrech. Dále potřebujeme geotextilii, štěrk, drenážní trubku (v případě špatně propustného podloží), pěchovadlo, gumovou palici a běžné zahradnické náčiní.

Dle výšky zídky vyhlubte jámu pro základní kameny. Pro zídku vysokou do 1 metru postačí hloubka kolem 60 cm. U zídek vyšších jak 1 metr kopejte určitě minimálně do hloubky 80 cm. Zídku stavte se sklonem do svahu kolem 10°. Spodek zídky i její zadní část položte do štěrkového lože, které musí být vůči svahu zakryté geotextilií. Nezapomeňte kameny provazovat jak na délku, tak na šířku zídky. Dále je zapotřebí kameny provazovat i se svahem.

V neposlední řadě řádně pěchujte štěrk a také pomocí gumové palice usazujte kameny, které musí sedět pevně na sobě i bez pojiva.

Svahy pro výsadbu

Svahy s výsadbou rostlin je nutné také vhodně ochránit proti erozi. U méně prudkých svahů postačí osázení dřevinami, které se o jeho podržení postarají. Proti povrchové erozi můžete pomoci rostlinám také kokosovou rohoží, kterou ukotvíte kolíky do země.

Pro strmější svah použijte hatě. Haťujte vždy po vrstevnici a nezapomeňte nechávat mezi prkny v různých částech mezery pro odtok vody. Tyto mezery v různých místech tekoucí vodu zpomalí a voda vám tak nevyhloubí mezi rostlinami koryto. Prkna na hatě kupujte nehoblovaná o šířce kolem 15 cm a tloušťce kolem 2 cm. Kolíky můžete použít dřevěné nebo betonářskou ocel, která v zemi vydrží delší dobu. Správně ukotvená hať by měla po krátkou dobu vydržet i vaše přejití. Rozhodně by se neměla vylomit ze svahu.

Neunáhlete se!

Řešení svažitého pozemku je finančně i časově náročně. S tímto je nutné při pořízení pozemku počítat a vyhnout se ukvapeným závěrům. Mějte v sobě dostatek pokory a při větším zásahu si přizvěte odborníky, ať už se jedná o stavaře, statika, nebo architekta. Nepřeceňujte své schopnosti. U prudkých svahů, kde nad i pod svahem jsou domy, cesty apod., musí být řešení, které obstojí nejen v daných podmínkách, ale zvládne i jejich dočasné zhoršení.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!