Co je důležité při stavbě terasy…

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy… (Zdroj: archiv redakce)

Není zahrada, ve které by se neuplatnila terasa. Právě ta je místem různých rodinných akcí spojených se stolování a vařením na čerstvém vzduchu. Proto by měla mít dostatečnou plochu. Poměrně pečlivě vybírejte i povrch, ze kterého terasa vznikne. Pozvete si na její stavbu odbornou firmu nebo se do ní pustíte sami? Obě možnosti jsou samozřejmě možné. Zatímco si jistě poradíte s některými typy povrchů, u jiných je mnohdy vhodnější zainvestovat do práce odborníků.

Kam terasu umístit

Pokud bude terasa přímo navazovat na dům, což je praktické řešení z mnoha důvodů, určitě vybírejte slunnou stranu, díky které budete moci terasu využívat co nejdéle během roku. Stinná poloha by byla komplikací brzy na jaře i na podzim, ačkoli v horkém létě byste stín jistě ocenili. Ten lze zajistit markýzou, stínící plachtou proti slunci nebo slunečníkem.

Slunná poloha je důležitá také kvůli povrchu terasy. Stín a vlhko by mohly způsobit tvorbu řas a mechu na terase, kterou byste tím pádem museli pravidelně udržovat, aby nebyla kluzká.

Vhodné povrchy

V dnešní době jsou nejčastější volbou povrchy z dlažby, ze dřeva nebo z moderního kompozitu. Všechny tyto materiály mají své výhody i nedostatky. V sortimentu dlažeb poměrně často vítězí různě kolorovaná zámková dlažba, ale k venkovským domům se stále perfektně hodí především kámen z dané lokality. Nevýhodou kamene nebo betonové dlažby je rozpalování během léta, takže se po této terase nedá chodit bosky. Jinak se jedná o stálý a trvanlivý materiál, u kterého nehrozí rozpínání, což je neduh trápící především dřevo.

Dřevo je pro tvorbu teras oblíbenou volbou, je ovšem třeba upozornit na to, že přírodní vzhled je vykoupen jistou nestálostí. Zvláště méně kvalitní měkká dřeva mohou časem praskat. Kvalitní tvrdá dřeva obsahující pryskyřice jsou mnohem stálejší, jejich cena je ovšem nesrovnatelná. Výhodou dřeva je to, že se po něm dá pohodlně chodit i během horkého počasí. Za nevýhodu lze označit riziko zadření třísky a potřeba obnovy speciálních nátěrů, které poněkud prodražují celkovou údržbu. Jaké výhody nabízí kompozit?

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Tento materiál je vyráběn ze dřeva a z plastu. Nevyžaduje žádné nátěry, bez nichž se dřevo rozhodně neobejde. Je tepelně stálý a nerozpínavý, takže nehrozí popraskání. Třísku si z kompozitu určitě nezadřete. Zajímavá jsou také protiskluzová opatření, díky nimž se nemusíte obávat rizika poranění při pádu. Oceníte také odolnost vůči dřevokaznému hmyzu a houbám. Údržba teras z kompozitu je levná a hlavně rychlá. Toto ulehčení je ovšem opět vykoupeno vyšší pořizovací cenou.

Výběru materiálu věnujte dostatek času. Přeci jenom bude terasa po celý rok vystavena nepřízni počasí. Měla by být odolná vůči slunci, větru a mrazům. Nebezpečné jsou také teplotní výkyvy, které se na kvalitě terasy podepisují poměrně rychle.

Dostatek plochy pro celou rodinu

Na ploše terasy se mnohdy šetří, ačkoli toho můžeme velmi rychle litovat. Pořizovací cena materiálů pro stavbu terasy ovšem není zanedbatelná. Je ovšem třeba brát v úvahu, že terasa vám bude sloužit poměrně dlouhou dobu a malý prostor může být velkým nedostatkem.

Plochu terasy odvodíte podle počtu členů rodiny. Stejně tak si položte otázku, zda terasu nebudete užívat i s dalšími přáteli, kteří by výrazně navýšili počet uživatelů. Budete na terase pouze odpočívat nebo zde chcete i vařit? V každém případě neplánujte šíři terasy menší než 2 metry. Pro rodinu s dětmi by měla postačovat terasa přibližně 3,5 x 5 metrů, ale i to je dost individuální.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.11.2018, Autor: 20.6.2018 4:00

ČTĚTE DÁLE

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!

Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!
Indiánský banán: exotické ovoce i do našich zahrad. Vyzkoušejte!

Zahrada

Tak jako většina exotických rostlin i Asimina triloba získala mnoho odlišných názvů. U nás se dá tento poměrně málo známý exotický strom pěstovat také. Zajímavé je, že kvalita a chuť plodů je přitom naprosto srovnatelná s plody, které rostou v tropickém prostředí.

Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu
Výsadba vodních rostlin, a tentokrát už bez substrátu

Zahrada

Každý majitel okrasného nebo koupacího jezírka sní o čisté a až na dno průzračné vodě, která se bude čistit pomocí technologie a vodních rostlin. Ne vždy děláme vše pro to, aby fungovaly všechny přirozené čistící procesy ve vodě. Ba naopak těmto přírodním procesům doslova házíme klacky pod nohy. Vodu si totiž často zamoříme živinami a organickými látkami již při samotné výsadbě vodních rostlin a tím dáme řasám a sinicím zelenou pro vstup do vodního ekosystému.

Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza
Jehličnany mohou být pro zahradu záchrana i zkáza

Zahrada

Jen málokterá skupina dřevin je tolik opředená různými mnohdy i nesprávnými domněnkami, jako jsou jehličnany. Jejich použití je ovšem spojeno s celou řadou specifik, a pokud se nechcete dočkat celoročně téměř neproměnné zahrady, určitě byste to s nimi neměli moc přehánět. Přesto tato skupina dřevin může z vaší zahrady udělat překrásnou kompozici okrasných rostlin, ale její použití je závislé na mnoha ohledech.

Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě
Krása a tradice vřesovištních rostlin na rodinné zahradě

Zahrada

Vřesovištní rostliny nás zaujmou svou nevšední krásou nejen na podzim, ale i během zimy či na jaře. Pokud vám na zahradě chybí barevný ohňostroj, který na sebe připoutá veškerou pozornost, vřesovištními rostlinami určitě neprohloupíte. Jak samotné vřesoviště, tak i výsadby kyselomilných azalek a pěnišníků vám do zahrady přinesou nezapomenutelnou atmosféru, která stojí opravdu za to.