Na silné dřevo se štípačkou

Zpracování dřeva na zimu je v případě, že si ho připravujete vlastními silami, vždy opravdová dřina. Mnoho kutilů je ovšem za tuto náročnou práci rádo, protože se při ní dobře odreagují a přijdou na jiné myšlenky. Na druhé straně jsou ovšem i ti, kteří berou přípravu dřeva na zimu jako nutné zlo. Hlavně pro ně a také pro jedince, kteří nemají už dostatek sil, je tu velmi silný pomocník – štípačka na dřevo.

Na silné dřevo se štípačkou
Na silné dřevo se štípačkou (Zdroj: archiv redakce)

Před nákupem

Než si ovšem půjdete do obchodu štípačku zakoupit, vyjasněte si několik jednoduchých otázek, které vám pomůžou se v sortimentu štípaček cíleně orientovat. V opačném případě vás čeká smršť informací od prodejce a vy tak spíše zakoupíte přístroj, který pro vás nebude vhodný.

Nejdříve se zamyslete, kolik metrů dřeva potřebujete ročně zpracovat a zda se jedná převážně o dřevo tvrdé, měkké nebo berete dřevo zásadně v poměru 1 : 1. Už jen tyto dva aspekty postačí k tomu, abyste se při koupi spíše nezmýlili.

Další parametry jsou už spíše problematické. Dále totiž záleží na typu motoru a vašich finančních možnostech. I přestože by peníze neměly být tím rozhodujícím parametrem, někteří z nás se dle cenovky rozhodují, a i proto mnohdy vyberou slabé a tím pádem pro ně nepoužitelné stroje.

Bohužel typ motoru mnohdy už tak jednoduše vybrat nelze. Pokud bydlíte v husté zástavbě, štípačky s benzinovým motorem se pravděpodobně vašim sousedům líbit nebudou. Zde pak záleží na vás, jestli slevíte ze svých nároků na pohodlné štípaní nebo zda budete topit spíše měkkým dřevem.

Typy štípaček

Dnes se už štípačky dělí hlavně dle motoru a dle možné polohy dřeva než podle principu, na kterém štípačka funguje. V současnosti všechny typy štípaček pracují na principu Pascalova zákona, a i proto se jim říká hydraulické. V minulosti ovšem existoval ještě kuželový typ, kde se speciální stupňovitý kužel s ostrým hrotem napojoval přímo na motor. Přestože lze i tento typ dnes sehnat, vzhledem k jeho špatně vyřešené otázce bezpečnosti není ke štípání dřeva zrovna tou nejlepší volbou.

Hydraulické štípačky jsou, co se bezpečnosti týká, řešené velmi dobře, a tak patří mezi ty nejrozšířenější. Sehnat lze stroje s elektromotorem a s benzinovým motorem. U výkonnějších strojů s elektromotorem je třeba zdůraznit, že se připojují přes třífázovou zásuvku.

Na silné dřevo se štípačkou
Na silné dřevo se štípačkou
Na silné dřevo se štípačkou
Na silné dřevo se štípačkou
Na silné dřevo se štípačkou
Na silné dřevo se štípačkou

Hydraulické štípače se z hlediska použití motoru dále dělí:

s elektromotorem

+ nižší hmotnost a snadná manipulace

+ cena

– menší výkon

– u silnějších potřeba třífázové zásuvky

s benzinovým motorem

+ větší výkon

+ možnost pracovat i v místech bez přívodu elektřiny

– cena

– údržba a větší váha

bez motoru – pro připojení k hydraulické soustavě traktoru

Horizontální a vertikální štípačky

Dle polohy dřeva se setkáte se štípačkami horizontálními a vertikálními. Horizontální štípačky mají sice menší výkon a jste omezeni délkou a průměrem štípaného dřeva, ale zase jsou dobře skladovatelné, lehké a také nestojí tolik peněz. Hodí se spíše na měkké dřevo o menším průměru. Tvrdé dřevo zvládnou spíše jen krátkodobě.

Vertikální štípačky se používají na horší práci, jsou výkonnější, dobře si poradí s tvrdým dřevem o větším průměru, jejich nevýhoda spočívá bohužel v ceně a mnohdy i horší skladovatelnosti. I zde ovšem záleží na typu motoru, kdy benzinový motor podá mnohem lepší výsledky než motor elektrický.

K oběma typům štípaček lze připojit i křížový klín, který rozštípne dřevo na více dílů. Hlavní podmínka pro připojení tohoto typu klínu je ale potřebný výkon stroje. Při nedostatečném výkonu, se vám klín zasekne do dřeva a bude třeba vašich sil a schopností na to ho dostat ven ze dřeva.

Pár tipů na konec

U vertikálních štípaček není problém rozštípnout i mnohem větší průměr dřeva než je udáván výrobcem. Stačí špalek přistavit na klín pouze jedním jeho bokem a postupně ho takto otáčet.

Při pořizování štípačky zakupte spíše o trochu výkonnější model než jen takový, jaký vám v dané době dostačuje. Lepší je mít větší rezervu do budoucna než poté kupovat dalšího pomocníka jen o třídu výkonnějšího.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Jak si vyrobit štípačku dřeva

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Reportáž s panem Josefem Kořánem, který si vyrobil štípačku dřeva

Výroba vozíku na štípané dřevo

Návod na výrobu vozíku na dřevo. Míra pokračuje v plánu na topnou sezónu, pořídil si štípačku a naštípal si spoustu dříví.

Domácí štípačka na dřevo

Štípačky zastanou náročnou práci při přípravě zásob dřeva na topení. A víte, že by se štípačka dala vyrobit doma?

Domácí štípačka dřeva

Pan Milota demonstruje, jak funguje jeho vlastnoručně vyrobená štípačka na dřevo a popisuje, jak ji sestavil.

Štípačka na dřevo

Podomácku realizované nápady jsou jednoduše nejlepší. Jeden takový nápad v podobě domácí štípačky na dřevo nám ukázal pan Alois Muzikant.

ČTĚTE DÁLE

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!