Stavba vyvýšených záhonů

Možná si říkáte, že jsou vyvýšené záhony jen trend, který rychle zmizí. Jedná se ovšem o metodu pěstování okrasných i užitkových rostlin tak, abychom je měli blíže k ruce, a to, co nám ušetří práci a námahu, asi jen tak rychle nezmizí za obzorem. Některé vyvýšené záhony dokáží navíc efektivně hospodařit i s vodou a zásobují pěstované rostliny organickou hmotou a živinami. Jejich stavba bývá odlišná dle charakteru samotného záhonu. Zatímco na některé vám postačí staré větve a kmeny stromů, u jiných už bude třeba zainvestovat do koupě kvalitního dřeva.

Stavba vyvýšených záhonů
Stavba vyvýšených záhonů (Zdroj: archiv redakce)

Vyvýšené záhony nelze naházet do jednoho pytle, rozlišujeme totiž několik různých typů, které se liší způsobem založení i celkovou trvanlivostí. Zatímco s některými si hravě poradíte sami, s jinými pomůže třeba zkušený tesař. Vyvýšené záhony jsou v dnešní době trendem, a to nejen venkovských zahrad. Právě v malých městských zahradách jsou jednou z možností, jak dodat i užitkové zahradě zajímavý punc. Při tvorbě těchto záhonů ovšem pamatujte i na specifickou úpravu okolí, na kterou se často zapomíná, přičemž si zaděláme problémy s následnou údržbou.

Vyvýšené záhony v přírodní a permakulturní zahradě

Tento typ lze považovat spíše za neformální řešení. Záhony v permakulturních zahradách většinou nemusí mít striktně pravidelné tvary. Na jejich stavbu se zužitkují především ty materiály, které bychom jinak považovali za odpad. Ovšem i tyto materiály musí být pro půdu i pro nás nezávadné, tudíž nesmí obsahovat žádné syntetické příměsi nebo látky použité pro vylepšení jejich vlastností, což bývá případ především stavební hmot.

Neformální vyvýšené záhony jsou postaveny na principu vršení materiálů. V jádru se nachází kmeny pokácených dřevin a větve. Dřevo v tomto případě plní funkci „absorbenta“ vody. Dřevo totiž vodou nasákne a poté ji uvolňuje v době, kdy je jí nedostatek. Kořeny rostlin si pro ni i samy dorostou, takže byste se teoreticky měli obejít bez dodatečné zálivky.

Kromě dřeva jsou v jádru záhonů nahromaděny kameny nebo stavební suť. Tento hrubý minerální materiál funguje jako drenáž. Na tyto materiály je pak navršená zemina, optimálně taková, aby nebyla příliš lehká, čímž bychom podpořili vysychání a případnou erozi.

Stejně tak je ovšem třeba povrch záhonů zamulčovat vhodným materiálem, a protože se nacházíme v zahradě přírodní či permakulturní, volíme optimálně dřevitou štěpku, slámu nebo jemně posečenou trávu, kterou chceme zužitkovat i jinak než na výrobu kompostu.

Proutěné hatě

Pruty z prořezávky vrb, svíd nebo jiných dřevin s pružným dřevem lze použít pro stavbu hatí, která opět mohou sloužit jako ohraničení vyvýšených záhonů. Jedná se o řešení vhodné opět do přírodních nebo venkovských zahrad. Je ovšem třeba zvážit, jestli raději vnitřní stranu hatí, tedy tu, která přijde do kontaktu se zeminou, nepokryjete nopovou folií. Ta zamezí styku dřeva se zeminou a navíc zabrání vyplavování vody při zálivce a vysychání zeminy.

Stavba vyvýšených záhonů
Stavba vyvýšených záhonů
Stavba vyvýšených záhonů
Stavba vyvýšených záhonů
Stavba vyvýšených záhonů
Stavba vyvýšených záhonů

Vyvýšené záhony z hranolů a prken

Jednou z nejčastějších variant vyvýšených záhonů bývá ta, na jejíž stavbu využijeme řezivo zbavené kůry. Fortelnějším a tedy i trvanlivějším řešením jsou záhony postavené z hranolů, které jsou k sobě pospojovány vruty. Další možností jsou záhony z prken, které mají v porovnání s předchozím typem mnohem kratší životnost.

Ať zvolíte jakoukoli možnost, o celkovém charakteru záhonů rozhodne výběr dřeva. Tvrdými dřevy v podobě dubu, buku, akátu nebo modřínu si vytvoříte záhony, které vám budou sloužit mnohonásobně déle než varianty ze smrku. Měkká dřeva jsou ovšem mnohem lépe opracovatelná, lépe se spojují a jsou mnohem levnější.

Pokud dřevo ponecháte v jeho přirozeném stavu, dočkáte se časem atraktivní patiny. Nátěr se hodí spíše pro dřeva měkká. Abyste si životnost záhonů prodloužili, pokryjte vnitřní stěnu záhonů nopovou folií, která zamezí styku dřeva se zeminou.

Promyšlená údržba

Máte vymyšlenou úpravu okolí vyvýšených záhonů? Záhony položené do trávníkové plochy se vám budou jen těžko obsekávat sekačkou, vždy budete muset trávník rostoucí v blízkosti záhonů udržovat například pomocí nůžek k tomu určených.

Mnohem lépe uděláte, když záhony postavíte v ploše pokryté štěpkou nebo mlatem. Zde nemusíte řešit ani likvidaci plevelů, ani seč trávníku. Pokud se přeci jen rozhodnete okolí pokrýt trávníkem, položte k patě záhonů další hranol, po kterém přejedete sekačkou, takže nebudete muset řešit neposečené pruhy. Hranol musí být položen ve výši okolního terénu, nesmí jakkoli převyšovat nebo být příliš zahloubený.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výroba vyvýšeného záhonu na jahody

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu krásného vyvýšeného záhonu

Jak vypěstovat cibuli ve vyvýšeném záhonu?

Pěstujeme cibuli ve vyvýšeném záhonu

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony nahradí běžné záhony pro pěstováni zeleniny.

Lze ve vyvýšených záhonech pěstovat rostliny ekologicky?

Ekologické pěstování ve vyvýšených záhonech

Výhody terasovité zahrady

Jakou výhodu má terasovitá zahrada? Především se dá postavit ve svazích, kde jinak není možné pěstovat nic jiného.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.