Zásobárny na vodu

Člověk shromažďoval vodu už od dávných dob, věděl, že kromě období dešťů přichází i doba, kdy je vody nedostatek, ale přesto je jí zapotřebí nejvíce. Dnes, kdy je vody obecně stále méně, toto platí dvojnásobně. Naštěstí jsou možnosti akumulace vody poměrně široké stejně tak jako její následná distribuce.

Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu (Zdroj: archiv redakce)

Typy nádrží

Hlavní kategorie akumulačních nádrží jsou podzemní a nadzemní. Každá tato kategorie má své pro a proti. I přesto jsou ovšem podzemní nádrže více doporučovaným řešením, a to hlavně díky možnosti volby poměrně značných objemů.

Uchovejte vodu pod zemí!

Akumulační nádrže na vodu neboli jímky se používají, vzhledem k okolnostem současné doby, poměrně často. Jejich hlavní a nesporná výhoda totiž spočívá ve velkých objemech, které schováte pod zem.

Na druhou stranu to je mnohdy i překážka, proč si mnoho lidí toto řešení nezvolí a namísto toho mají několik objemných nádrží rozmístěných po zahradě. Pro tyto jímky je zapotřebí místo nejen pro nádrž samotnou, ale také je nutné zajistit dostupnost techniky, která výkop v zemi udělá. Přeci jenom kopat výkop na více jak „kubík“ vody je velmi nesnadný úkol. Co se týče stavebního povolení nebo ohlášení, dle současného stavebního zákona není potřeba pro jímky do 50 m3 a do 3 m výšky.

Mezi další výhody patří, že není nutné vodu na zimu vypouštět, nemusíte se ani bát, že by se voda zkazila. Vzhledem k tomu, že je voda v temnu a pod zemí, nejsou nežádoucí bakterie v množení tak rychlé a vy tak stihnete bez problému vodu obměňovat i při velkých objemech.

Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu

Problematika podzemních nádrží

Mnoho lidí se často obává nosnosti jímky pod zemí, a zda lze jímku umístit před garáž nebo pod jiné pojezdové plochy. Jímky se prodávají jak klasické určené k obetonování, tak samonosné. Samonosné jímky není třeba obetonovat, postačí je pouze umístit do pískového lože nebo na betonovou plotnu a řádně zasypat zeminou.

Problém ale může nastat při spodních vodách, které by jímku mohly nadzvednout nebo, pokud by byla prázdná, i deformovat. Zde postačí jímku posadit na betonovou plotnu, kdy následně po usazení zabetonovat i okraje jímky. Beton musí být kvůli tomuto proarmovaný.

Následně položíme geotextilii, do níž zabalíme štěrk spolu s drenážní trubkou, kterou natáhneme kolem celé nádrže a vyvedeme do vsakovací jámy. Geotextilie zde poslouží jako jemný filtr a nedojde tak k ucpání drenážní trubky zeminou.

Vsakovací jámu je potřeba řádně nadimenzovat, kdyby byla jímka plná, aby měla voda kam odtékat. Vhodné je řešení v podobě podzemních tunelových vsakovacích nádrží, které potřebnou vodu umí rozložit na celou vsakovací plochu. Ohledně optimální velikosti vsakovací jámy se poraďte s prodejcem jímky nebo s jiným odborníkem. Hodně záleží na velikosti zpevněných ploch a střech, ze kterých hodláte svádět vodu do nádrže a také na tom, jak hodláte s vodou nakládat.

Nadzemní nádrže

Tam, kde není možné z mnoha důvodů zakopat jímku pod zem, musíte volit řešení v podobě objemných nádrží, které bohužel budou zabírat místo na zahradě. Na první pohled se může zdát, že postačí rozmístit několik sudů pod okapové roury, ale brzy zjistíte, že když už prší, mnoho vody vám zmizí nenávratně v zemi, protože sudy nemají tak velké objemy.

Je tak vhodné mít na zahradě minimálně jednu větší nádrž, do které bude svedena většina okapů, vy si pak pouze vodu přečerpáte do sudů na zahradě. V dnešní době už nabízí mnoho společností i objemné nádrže, které esteticky nevypadají tak špatně a dají se i dobře zamaskovat různými keři nebo stromky.

Materiály nádrží

Materiály, které lze pro výrobu nádrží použít, jsou vesměs shodné pro obě hlavní kategorie. Asi nejlepší volbou i z hlediska trvanlivosti je plast, který může a nemusí být recyklovaný. Životnost tohoto materiálu může být u podzemních jímek i více než 50 let, u nadzemích nádrží záleží hlavně na vnějších podmínkách v místech, kde je sud umístěn.

Mezi další materiál, ze kterého se vyrábí spíše podzemní nádrže, je beton. Jeho životnost ovšem není ani zdaleka tak velká jako u předchozího materiálu a je lepší zakoupit nádrž v monolitickém provedení. Problém betonových jímek spočívá hlavně mnohdy ve velmi problematickém usazení, kdy je zapotřebí i těžké techniky a více lidí. Mezi další materiály patří třeba také i různé kovy.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Výkopy na svody dešťové vody jsou hotové. Proběhne pokládka svodů.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jímka je usazená a začínáme pokládat kanalizaci. Umisťujeme vsakovací boxy na přebytečnou dešťovou vodu. Také se chystáme přípravu na hromosvod? Nebo bleskosvod?

Fachmani jedou vybírat velikost jímky

Pro sběr dešťové vody navrhla projektantka Lada pěknou, bytelnou jímku, která něco vydrží. Jímka bude betonová. Už slyšíme, jak voláte, vždyť to neudrží vodu, jak jí tam vůbec na pozemek chtějí dostat? To bude něco jako betonová skruž? Jak bude těžká?

Zapáchání septiků

Čištění septiků, ochrana před zapácháním a bakteriemi a jak používat prostředky k tomu určené nám poradí pan Bohumil Plchot

Přijela těžká technika a betonovou jímku jsme umístili do jámy

Fachmani začali budovat další betonový bunkr? Řopík v Tišicích. Ne to jen přijela těžká technika s betonovou jímkou na dešťovou vodu od BESTu. Podívejte se, jak jsme několika tunovou jímku dostali do vykopané jámy a zavřeli víkem. Žádná sranda to nebyla.

Karlozor a video s bagrem

Karlovi poslali sousedi video, jak se na pozemku kope jímka. No a začala detektivka, jiná barva bagru a vůbec jiný den. Karel hned žádal vysvětlení.

Budeme hloubit jámu pro jímku na dešťovou vodu

V minulém díle jsme hloubili vedle domu díru na nový vstup do sklepa. Tak, když už tu těžkou techniku na pozemku máme, vyhloubíme rovnou i dráhy svodu dešťové vody a obrovskou jámu na betonovou jímku na dešťovou vodu.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.