Zásobárny na vodu

Člověk shromažďoval vodu už od dávných dob, věděl, že kromě období dešťů přichází i doba, kdy je vody nedostatek, ale přesto je jí zapotřebí nejvíce. Dnes, kdy je vody obecně stále méně, toto platí dvojnásobně. Naštěstí jsou možnosti akumulace vody poměrně široké stejně tak jako její následná distribuce.

Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu (Zdroj: archiv redakce)

Typy nádrží

Hlavní kategorie akumulačních nádrží jsou podzemní a nadzemní. Každá tato kategorie má své pro a proti. I přesto jsou ovšem podzemní nádrže více doporučovaným řešením, a to hlavně díky možnosti volby poměrně značných objemů.

Uchovejte vodu pod zemí!

Akumulační nádrže na vodu neboli jímky se používají, vzhledem k okolnostem současné doby, poměrně často. Jejich hlavní a nesporná výhoda totiž spočívá ve velkých objemech, které schováte pod zem.

Na druhou stranu to je mnohdy i překážka, proč si mnoho lidí toto řešení nezvolí a namísto toho mají několik objemných nádrží rozmístěných po zahradě. Pro tyto jímky je zapotřebí místo nejen pro nádrž samotnou, ale také je nutné zajistit dostupnost techniky, která výkop v zemi udělá. Přeci jenom kopat výkop na více jak „kubík“ vody je velmi nesnadný úkol. Co se týče stavebního povolení nebo ohlášení, dle současného stavebního zákona není potřeba pro jímky do 50 m3 a do 3 m výšky.

Mezi další výhody patří, že není nutné vodu na zimu vypouštět, nemusíte se ani bát, že by se voda zkazila. Vzhledem k tomu, že je voda v temnu a pod zemí, nejsou nežádoucí bakterie v množení tak rychlé a vy tak stihnete bez problému vodu obměňovat i při velkých objemech.

Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu
Zásobárny na vodu

Problematika podzemních nádrží

Mnoho lidí se často obává nosnosti jímky pod zemí, a zda lze jímku umístit před garáž nebo pod jiné pojezdové plochy. Jímky se prodávají jak klasické určené k obetonování, tak samonosné. Samonosné jímky není třeba obetonovat, postačí je pouze umístit do pískového lože nebo na betonovou plotnu a řádně zasypat zeminou.

Problém ale může nastat při spodních vodách, které by jímku mohly nadzvednout nebo, pokud by byla prázdná, i deformovat. Zde postačí jímku posadit na betonovou plotnu, kdy následně po usazení zabetonovat i okraje jímky. Beton musí být kvůli tomuto proarmovaný.

Následně položíme geotextilii, do níž zabalíme štěrk spolu s drenážní trubkou, kterou natáhneme kolem celé nádrže a vyvedeme do vsakovací jámy. Geotextilie zde poslouží jako jemný filtr a nedojde tak k ucpání drenážní trubky zeminou.

Vsakovací jámu je potřeba řádně nadimenzovat, kdyby byla jímka plná, aby měla voda kam odtékat. Vhodné je řešení v podobě podzemních tunelových vsakovacích nádrží, které potřebnou vodu umí rozložit na celou vsakovací plochu. Ohledně optimální velikosti vsakovací jámy se poraďte s prodejcem jímky nebo s jiným odborníkem. Hodně záleží na velikosti zpevněných ploch a střech, ze kterých hodláte svádět vodu do nádrže a také na tom, jak hodláte s vodou nakládat.

Nadzemní nádrže

Tam, kde není možné z mnoha důvodů zakopat jímku pod zem, musíte volit řešení v podobě objemných nádrží, které bohužel budou zabírat místo na zahradě. Na první pohled se může zdát, že postačí rozmístit několik sudů pod okapové roury, ale brzy zjistíte, že když už prší, mnoho vody vám zmizí nenávratně v zemi, protože sudy nemají tak velké objemy.

Je tak vhodné mít na zahradě minimálně jednu větší nádrž, do které bude svedena většina okapů, vy si pak pouze vodu přečerpáte do sudů na zahradě. V dnešní době už nabízí mnoho společností i objemné nádrže, které esteticky nevypadají tak špatně a dají se i dobře zamaskovat různými keři nebo stromky.

Materiály nádrží

Materiály, které lze pro výrobu nádrží použít, jsou vesměs shodné pro obě hlavní kategorie. Asi nejlepší volbou i z hlediska trvanlivosti je plast, který může a nemusí být recyklovaný. Životnost tohoto materiálu může být u podzemních jímek i více než 50 let, u nadzemích nádrží záleží hlavně na vnějších podmínkách v místech, kde je sud umístěn.

Mezi další materiál, ze kterého se vyrábí spíše podzemní nádrže, je beton. Jeho životnost ovšem není ani zdaleka tak velká jako u předchozího materiálu a je lepší zakoupit nádrž v monolitickém provedení. Problém betonových jímek spočívá hlavně mnohdy ve velmi problematickém usazení, kdy je zapotřebí i těžké techniky a více lidí. Mezi další materiály patří třeba také i různé kovy.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!