Jak úsporně zavlažovat

Naše země naštěstí nespadá do pásma, kde je zapotřebí vodou obzvláště šetřit a zvažovat, kolik litrů dodáme ke které rostlině. I přesto je ovšem na místě vodou neplýtvat, což platí zvláště u té pitné. Mnoho lidí bohužel nemá takové možnosti a pitná voda představuje i více než 80 % jejich zásob. Jak minimalizovat použití pitné vody a naopak maximalizovat a zefektivnit použití vody dešťové?

Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat (Zdroj: archiv redakce)

S čím je třeba počítat?

Zpočátku počítejte s tím, že na zefektivnění zálivky budete potřebovat i nějaké finanční prostředky, které sice nejsou ve výsledku tak velké, ale bez nich nebudete schopni mnohé řešení vhodně realizovat a ušetřit tak případně za vodné a někdy i stočné, pokud nemáte podružný vodoměr.

Věřte, že při správných postupech se vám vložené finanční prostředky vrátí. V potaz je potřeba vzít i to, že rostliny jsou živé organismy a každá tak reaguje na potřebu vody jinak, záleží na lokálních podmínkách. Obrňte se tak i trochu trpělivostí, protože zpočátku je možné, že se vám na první pokus nepovede vše přesně vyladit a bude zapotřebí technické řešení i několikrát zkoušet znovu a znovu.

Lze zefektivnit zálivku i bez finančních prostředků?

Jak je psáno výše, lze to, ale celý proces bude náročnější a bude vás stát více času a úsilí a nebudete dosahovat takových výsledků jako v opačném případě. Na následujících řádcích najdete obecné zásady, které by měly platit vždy.

1. Nezalévejte zahradu v době, kdy je slunce nejsilnější a mnoho vody se tak odpaří pryč. Optimální je zalévat zahradu pozdě večer, kdy už slunce spíše zapadlo za obzor.

2. Zalévejte cíleně. Nejčastěji používaný způsob zalévání je vzít hadici a kropit záhony bez jakéhokoli systému. Tím ovšem více jak 50 % vody přijde nazmar. Nejenže rostliny nedokážou spotřebovat tak ohromné množství vody najednou, ale také nemají po celém záhonu kořenový systém. Při lokální zálivce se navíc rostlina naučí hospodařit s málem a pustí kořeny více do hloubky, kde zůstává voda po delší čas než na povrchu. Toto vede k lepší odolnosti rostlin před případným dlouhotrvajícím suchem.

3. Zalévejte vodou bohatou na živiny. To platí hlavně o vodě dešťové či říční apod., rozhodně ne o pitné vodě ve vodovodním řadu, která je mnohých organismů zbavena průmyslovým čištěním. S říční vodou buďte opatrní, nikdy nevíte, co kdo do ní vylije nebo permanentně vypouští. Ne vždy se jedná zrovna o dvakrát zdravé látky.

Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat
Jak úsporně zavlažovat

Technika ušetří váš čas

Představte si, že zaléváte rajčata, kdy ke každé rostlině zvlášť dodáte určitě množství vody. Dříve nebo později se spíše vrátíte ke konvi a ke kropení celého záhonu během dne. Ne vždy budete mít večer náladu, síly a čas zalévat s rozvahou.

Tato situace přímo vybízí k pořízení techniky, kterou naprogramujete dle potřeby. Dále je vhodné natáhnout ke každé rostlině kapkovou závlahu nebo závlahu pomocí kapilárního vedení. I přestože se to nezdá, není to řešení na jeden rok, postačí u realizace trochu přemýšlet a dané řešení můžete využívat i více let. Navíc je to i zábavná skládačka, která přitáhne každého zvědavého kutila.

Na záhony můžete dále použít vhodný mulč, postupem času se pod mulčem vytvoří vlhké mikroklima a rostliny tak nebudou potřebovat takové množství vody. Určitě se také neobejdete bez větší nádrže na vodu, kam umístíte čerpadlo, které bude řízenou ovládací jednotkou.

Je technika vždy zapotřebí?

Ne nezbytně. Ovládací jednotky lze sice napájet i bateriemi, ale vodu není vždy možné rozvést všude. Zde vám dobře poslouží porézní nádoby na vodu nebo kapilární knot či zavlažovací trubka s otvory. Výhoda těchto řešení spočívá v jednorázovém plnění zásobních nádob vodou. Není třeba soustavná distribuce vody. Pokud navíc celý systém nádob obohatíte o jednu velkou zásobní nádobu, ze které budete vodu samotíží distribuovat do menších nádob, nebude třeba vodu tak často doplňovat. U těchto řešení je téměř vždy zapotřebí umístit potřebné nádoby či knoty do bezprostřední blízkosti rostlin.

I mnohé z těchto řešení vám při správné údržbě bude sloužit i několik let. Při správném fungování zjistíte, že je možné za měsíc dodat rostlinám namísto 50 litrů vody například pouze 5 litrů vody, stačí se jen držet daných zásad a najít vhodné řešení zálivky.

Možností je vždy více, než se zdá

Možných řešení závlahy je samozřejmě mnohem více a ne všechny rostliny jdou zavlažovat lokálně jako například mrkev nebo ředkvičky a další jim podobné. Zde je zapotřebí zvolit jiné řešení například v podobě natažení průsakové hadice na vodu, které po celé délce propouští konstantní množství vody.

Text: Jan Vrbata
to: Shutterstock.com

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Nouzový návod na opravu kapajícího kohoutku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak rychle nouzově opravit kapající kohoutek umyvadla

Jak si poradit s výměnou okenních skel

Návod na výměnu okenních skel bez bourání zdí.

Jak odstranit zápach ze septiků a žump

Jak odstranit zápach ze septiků a žump

Likvidace plísní na zdech bez použití chemie

Plíseň na zdech je častým problémem nejednoho bytu. Lze proti ní použít i přírodní přípravky.

Zavlažování

Řešení pomocí drenážních trubek a půdního vrtáku. Trubky sahají do hloubky zhruba 50 centimetrů.

Využití vodního čerpadla

Reportáž o využívání vodního čerpadla na zahradě - co od čerpadla očekáváme, jak velkou plochu chceme zavlažovat, jaké závlahové systémy budeme používat a typy vodních čerpadel

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.