Okrasné druhy zeleniny

V zeleninových záhonech mnozí vidí pouze neskutečné množství práce, které začíná v předjaří a končí těsně před zimou. Pokud ovšem patříte mezi ty, kteří v údržbě užitkové zahrady spatřují spíše aktivní odpočinek, pak jistě oceníte i druhy zeleniny s okrasným aspektem. Vždyť co je krásnějšího pro pěstitele zeleniny, než pestrobarevná sklizeň od léta do pozdního podzimu? Některé druhy zeleniny jsou navíc opravdovým šperkem celé zahrady a v kráse mohou soutěžit i s okrasnými rostlinami.

Okrasné druhy zeleniny
Okrasné druhy zeleniny (Zdroj: archiv redakce)

Je opravdu škoda, že někteří vnímají užitkovou zahradu jako přítěž a část zahrady, které se musíme neustále věnovat. I užitkovou zahradu lze pojmout jako okrasnou kompozici, za kterou se rozhodně nemusíte stydět. Zeleninovou zahradu dnes vnímáme zcela jinak než naši předci v době renesanční. Tehdy se dokonce zelenina dostala do popředí zájmu zahradníků a nebylo tedy nijak zvláštní, že u šlechtických sídel vznikaly formální zeleninové zahrady, které plnily ryze okrasnou funkci. Zelenina v té době zažívala zlatou éru a byla často předmětem zájmu nejen šlechtitelů, ale také malířských mistrů. Tehdy ještě nikdo netušil, že šlechtění odrůd dosáhne takových rozměrů.

V dnešní době najdete mezi odrůdami zeleniny zajímavé skvosty, které mohou v kráse a barevnosti soupeřit s okrasnými rostlinami. Navíc mají přidanou hodnotu, můžete si je bez ostychu dát na talíř a pochutnat si na nich, což u okrasných rostlin samozřejmě většinou nelze.

Barevné experimenty

Nejde jen o to, vytvořit atraktivní zahradní kompozici, ale také zvolit ty správné druhy a odrůdy. Opravdu zajímavé skvosty najdete mezi tykvemi, nevšední krásou oplývá mangold nebo třeba různé odrůdy rajčat.

Zajímavé možnosti použití umožňují okrasné kapusty, které jsou dostupné v kultivarech s odlišným tvarem listů. Barevná škála se pohybuje od sytě růžové, přes karmínovou až po bílou kresbu na zeleném pozadí listů. Tato kapusta je samozřejmě i jedlá, přeci jenom budete mít ale mnohem větší výtěžek z odrůd, které jsou určeny pro spotřebu. Tato okrasná kapusta se hojně používá pro ornamentální výsadby na podzim. Sice snese menší mrazy, s většími si ovšem zrovna nejlépe neporadí, proto ji považujte spíše za krátkodobou dekoraci do nádob nebo na záhony, kde vám nebude vadit její pomíjivost.

Krásná rajčata

Na předpěstování sadby různých odrůd rajčat je už samozřejmě pozdě, ale už teď si můžete naplánovat, co všechno si vypěstujete v příští sezoně. Rajčat není nikdy dost, tak proč se nepustit do větších experimentů a naše oblíbené odrůdy doplnit i nějakou tou zajímavostí? Z masitých rajčat, které jsou dobrou volbou především pro tepelnou úpravu, protože obsahují méně vody a o to více hmoty, lze určitě doporučit Costoluto Fiorentino, Beefmaster nebo třeba Indigo Blue Beauty. Pokud raději upřednostníte odrůdy vhodné pro konzumaci začerstva, pak neuděláte chybu odrůdou Indigo Red, Black From Tula nebo Zelenou zebrou.

Okrasné druhy zeleniny
Okrasné druhy zeleniny
Okrasné druhy zeleniny
Okrasné druhy zeleniny
Okrasné druhy zeleniny
Okrasné druhy zeleniny

Barevný květák

Pokud patříte mezi milovníky této brukvovité zeleniny, jistě jste se už seznámili s mnoha odrůdami, které se liší především dobou pěstování. Mezi klasiky na trhu patří odrůdy Beta, Ingloory nebo Brilant. Tyto odrůdy se vyznačují bílou barvou, jenže u té to nemusí končit.

Květák stejně jako jiná zelenina neunikl zájmu šlechtitelů, takže se dnes můžeme těšit z odrůd v pestrých barvách. Hráškově zelená odrůda Veronica F1 zaujme zašpičatělými růžičkami. Na trhu je také dostupné osivo směsi odrůd v barvě fialové, žluté, oranžové či zelenkavé. Abyste věděli, co od jakého semínka můžete očekávat, je osivo zbarvené podle barvy vzrostlé rostliny.

Náhrada špenátu v mnoha krásných barvách

Mangold má celou řadu výhod, takže nebudete na pochybách, zda si tyto jedlé listy vypěstovat či nikoli. Lze ho připravovat na mnoho způsobů. Díky velkým výtěžkům je to ideální náhrada klasického špenátu. Dokonce přezimuje, takže se i během mírné zimy či v předjaří dočkáte čerstvé sklizně, sice nebude tak velká jako v létě, přesto jistě potěší.

Mangold ovšem také zkrášlí každý zeleninový záhon, odrůdy totiž mají odlišně zbarvené listy a jejich řapíky. Barvy se pohybují v tónech bílé, žluté, růžové, zelenkavé, tmavě zelené nebo v různých odstínech červené. Za zkoušku stojí odrůdy White Silver, Rhubarb Chard či Bright Yellow.

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!