Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost

Blížící se podzim není spojován jen s pestře zbarvenými listy dřevin, dříve to bylo také období výsadby rostlin na zahrady i do parků. Není to ani tak dávno, kdy byly rostliny běžně dostupné na podzim a na jaře, kontejnerované rostliny přišly do „módy“ až v době, kdy jsme příliš nerespektovali přírodní procesy a s nimi spojené počasí. Na podzim se i v dnešní době značně rozšiřuje nabídka různých typů rostlin, pojďme si ukázat některé z těch okrasných i ovocných.

Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost
Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost (Zdroj: archiv redakce)

Pokud chcete využít příznivé podmínky pro výsadbu, které spočívají především ve větším úhrnu srážek a v mnohem příznivějších teplotách, než tomu bylo ještě před několika měsíci, pak je pro vás podzim přímo stvořený. Toto období bylo již dávno pro výsadby nejpříznivější. Právě na podzim se totiž z půdy vydobývají prostokořenné a balové rostliny, které jsou dostupné ve vysoké kvalitě. Díky výhodným podmínkám se rostliny dobře ujímají. Nedochází k tak výraznému výparu vody, protože jsou tyto balové a prostokořenné rostliny již opadané, takže to nemusíte přehánět ani se zálivkou.

I na podzim ovšem lze využít lákavou nabídku dřevin kontejnerovaných, které bývají většinou kvalitně zapěstované. Je jen na vás, jakému sortimentu dáte přednost. Patříte mezi milovníky domácích druhů nebo rádi vyzkoušíte i cizokrajný sortiment? Na podzim se také setkáme s lákavou nabídkou keřů ovocných, které v českých zahradách často nacházejí uplatnění.

Vždyť je to plevel, který roste všude!

Ještě před několika lety byste možná kroutili hlavou and nabídkou dřevin, které v našich podmínkách rostou na okrajích lesů, na lesních pasekách nebo kolem neudržovaných cest. Jenže tento sortiment listnatých keřů má něco do sebe, zvláště pokud se zajímáte o zahrady přírodní nebo permakulturní, kde mají tyto keře hlavní slovo.

Milovník striktně upravené okrasné zahrady si na svůj pozemek jen těžko vysadí trnitou růži šípkovou (Rosa canina), trnku obecnou (Prunus spinosa), která informované zahrádkáře zajímá čím dál tím více, dřín obecný (Cornus mas) nebo třeba bez černý (Sambucus nigra), který před sta lety nesměl chybět u žádného statku kvůli přesvědčení, že v jeho koruně žijí dobré víly a duchové. Dnes jsou tyto rostliny opět aktuální, ale jak bylo již naznačeno, spíše se jejich pěstování věnují zasvěcení zahradníci, milovníci domácích rostlin, které přináší nejen netradiční krásu, ale také užitek.

Pravdou je, že naši předci uměli tyto dřeviny perfektně využít, jak až moc to bylo, vypovídá o prakticky celoplošné likvidaci dřínu obecného, jehož dřevo se hojně používalo na výrobu topůrek k sekyrkám. Trnka obecná je skvělou volbou do nově vznikajících remízů, které mají za úkol zabránit půdní erozi, ale stejně tak jsou užitečné pro zachycení vody do půdy. Plody jsou navíc velice zdravé, nejlépe chutnají po přemrznutí.

Bez černý zase řadíme mezi tradiční léčivé dřeviny, z nichž jsou nejoblíbenější bílé vonné květy. Mají potopudný účinek, takže snižují horečku. Je to jeden z univerzálních léků proti nachlazení a chřipce. Použití plodů je otázkou, nedoporučuje se totiž jejich konzumace v čerstvém stavu kvůli vyššímu obsahu alkaloidů. Po tepelné úpravě jsou ovšem považovány za bezpečné. Možná by se mohlo zdát, že tyto ve volné přírodě běžně rostoucí dřeviny budou k dostání v každém zahradnictví, opak je pravdou. Seženete je spíše u specialistů, pěstování bezu černého se u nás věnuje jen pár zahradníků. Orientujte se na ta zahradnictví či pěstitele, kteří se zaměřují na rostliny vhodné pro krajinářské úpravy.

Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost
Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost
Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost
Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost
Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost
Okrasné a ovocné keře, které stojí za pozornost

Zdravé drobné ovoce

Výše zmíněné druhy lze zaškatulkovat do souboru dřevin označovaných jako drobné ovoce. Tato skupina je oblíbená především díky jejich produkci zdravých a chutných plodů. Jsme totiž v takové etapě, že si skoro každý něco rád vyrobí svépomocí od marmelád až po zdravé sirupy.

Kromě domácího sortimentu můžete zabrousit i do sortimentu introdukovaných keřů. Borůvku chocholičnatou (Vaccinium corymbosum) zná téměř každý zahrádkář pod označením kanadská borůvka. Mírně matoucí je také název borůvky kamčatské (Lonicera kamtschatica), která vlastně ani žádnou borůvkou není, jedná se totiž o zimolez. Z drobného ovoce je možné volit také starou dobrou klasiku mišpuli obecnou (Mespilus germanica), kterou mnohdy považujeme za novinku posledních let, jedná se ale o druh, který v sadech mezi jabloněmi pěstovaly již naše babičky.

Na ovocných keřích jistě oceníte i okrasný efekt. Například borůvka chocholičnatá na podzim přebarvuje své listy do růžově karmínových tónů. Podobné barevné kouzlo připraví i temnoplodec černoplodý (Aronia melanocarpa), která je mnohdy považována spíše za rostlinu okrasnou.

Okrasné, ale přesto užitečné

Není samozřejmě možné v tomto textu představit všechny okrasné keře, které stojí za pozornost, proto vybereme jen několik. Okrasné keře lze do jisté míry považovat za užitečné, pokud se tedy nejedná o rostliny alergenní nebo expanzivně se šířící do krajiny. Některé tyto druhy mohou na své květy lákat opylovače v čele se včelami či čmeláky. Tento případ se týká třeba oblíbené komule Davidovy (Buddleia davidii).

Ořechokřídlec clandonský (Caryoptreris x clandonensis) na své modré květy láká kromě motýlů a čmeláků i další druhy užitečných hmyzích opylovačů, navíc si skvěle poradí i se suchem či méně kvalitní půdou.

Podobně tomu je u perovskie lebedolisté (Perovskia atriplicifolia), kterou mnohdy v zahradnictví seženete v sortimentu trvalek. Plně mrazuvzdorná je totiž spíše v teplých oblastech nebo na chráněném stanovišti

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 29.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Na co si dát pozor na zahradě před začátkem jara

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V tomto videu se podíváme na tipy, které byste na zahradě neměli opomenout. Máme hned několik připomínek.

Jarní péče o kanadské borůvky

Jarní péče o kanadské borůvky

Jak pěstovat jostu

Josta je keř, který je silně odolný vůči chorobám, proto při jeho pěstování nepotřebujete chemické postřiky. Zvláště když víte, jak máte správně o jostu pečovat.

Jak pěstovat kamčatské borůvky

Uvažujete o pěstování kamčatských borůvek? Ing. Ludmila Dušková divákům ukáže, jak tyto borůvky mohou pěstovat.

Okurkový lák

Okurkový lák

Brsleny-keře do zahrady

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

ČTĚTE DÁLE

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.