Co se ještě musí stihnout do zimy

Sezona je už dávno na spadnutí, a ať chceme, či nikoli, konec pěstitelského roku se blíží ke konci. Některé práce na zahradě máte jistě již hotové, jiné vás určitě ještě čekají. Do zimy nás ještě čeká úklid skleníku, odklízení spadaného listí, vyčištění jezírka, zazimování rostlin v nádobách, které přes zimu zůstávají venku nebo třeba péče o zeleninové a okrasné záhony.

Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy (Zdroj: archiv redakce)

Sázíme ozimý česnek

V průběhu listopadu a prosince bychom určitě neměli zapomenout na výsadbu ozimého česneku. Pokud jste ho v průběhu září namořili přípravkem Sulka, pak teď stroužky namočte alespoň na hodinu do vody a nechte okapat. Pokud si chcete zajistit opravdu zdravé rostliny, je vhodné stroužky ošetřit vhodnými biologickými přípravky, které zajistí i dobrý výnos.

Česnekovou sadbu sázíme v době těsně před zámrzem, proto s ní určitě příliš nespěchejte, česnek nesmí totiž do zimy stihnout narašit. Záhon nikdy nehnojte čerstvým hnojem, ale raději použijte dobře zetlený kompost. Stroužky sázíme do hloubky asi 7 centimetrů ve vzdálenosti přibližně 10 cm. Řádky by měly mít odstup asi 25 až 35 cm. Vhodnými ozimými odrůdami jsou třeba Anton, Bjetin, Blanin II, Havel, Havran, Lukan, Slavin, Stanik, Vekan a Záhorský II.

Dopřejte rostlinám teplou peřinu

V našich podmínkách jsou rok od roku stále častější holomrazy, které se mohou na stavu rostlin poměrně neblaze podepsat. U některých výsadeb není z mnoha důvodů vhodné provádět pokrývku z chvojí. Například u macešek se mohou pod tímto materiálem množit houbové choroby, jinde mohou větvičky z jehličnanů představovat ideální prostředí pro přemnožené hlodavce.

V mnohých případech udělá nejlepší službu klasický mulč, kterým pokrýváte povrch záhonů. Na podzim se tedy přesvědčte, že je výška mulče dostatečná, popřípadě ji zavčasu navyšte. U mulčovací borky je ideální výška asi 10 až 15 cm, u štěpky 10 cm a u minerálních mulčů bychom se měli pohybovat v rozmezí asi 5 až 8 cm. Mulčovací materiály chrání kořeny před silným promrzáním, mnohem lepšího efektu dosáhnete s materiály organického původu díky jejich výhřevnosti.

Zazimování automatické závlahy a jezírka

Do prvních mrazů byste určitě měli stihnout vypustit vodu z vedení automatického zavlažovacího systému. Dobrým pomocníkem vám v tomto případě bude kompresor, kterým vodu z hadic vypustíte v několika fázích. Z ovládací jednotky před zimou vyjměte baterii a čidlo obalte nepromokavým materiálem.

Před zimou stále dohlížejte také na čistotu vody v koupacím i okrasném jezírku. Pokud je tento vodní prvek vybaven jezírkovou technologií, vyčistěte filtry. Nečistoty z vodní hladiny i dna odstraňuje pomocí síťky nebo pomocí výkonného jezírkové vysavače.

Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy

Péče o trvalkové záhony

Názory na péči o trvalkové záhony se u odborníků mnohdy rozchází. Někteří radí odumřelou hmotu ponechat na záhonech, protože chrání pupeny rostlin ukryté pod povrchem půdy. Pokud přeci jenom chcete již na podzim záhony uklidit, pak odstraňte pouze odumřelé listy, stále ještě zelené rostliny ponechte v tomto stavu a péči jim věnujte až na jaře. Ve výsadbách také ponechte okrasné semeníky trvalek i suché listy trav, jsou totiž okrasné i během zimy při námraze.

Úklid listí

Spadané listí není rozhodně žádný strašák, zahradě totiž neskutečně za slunného dne sluší. Jenže ve velké vrstvě příliš nesvědčí zvláště okrasnému trávníku, na kterém pod touto duchnou mohou vznikat zárodky plísní. Z trávníku listí odstraňujeme nejlépe pomocí hrábí švédského typu s plastovým nástavcem, který trávník načechrá, takže se i k povrchu půdy dostane vzduch. Listí lze sbírat třeba do praktických skládacích košů o objemu 90 nebo 170 litrů.

Tento materiál lze bez obav kompostovat, ačkoli mnozí upozorňují na vysoký obsah houbových chorob. Pokud proces kompostování probíhá správně, většina těchto zárodků se zahubí a světlo světa vůbec nespatří. Pozor si ale dávejte na ořešákové listí, které kompost silně okyseluje, proto bychom ho do klasického kompostéru přidávat neměli nebo jen minimálně.

Listí z ořešáku je vhodné kompostovat samostatně, pokud potřebujete vytvořit kyselý pěstební materiál na pěstování vřesovištních rostlin. S úklidem ploch vám také pomohou fukary, které jsou většinou vybaveny i praktickým vysavačem.

Další práce, které je třeba stihnout

  • příliš už nečekejte s výsadbou cibulovin, například narcisy snesou i pozdní výsadbu během listopadu, zbytečně s ní ale nečekejte
  • pokud jste ještě doposud neučinili, odstraňte odnože u jahodníku
  • zelené hnojení ponechte klidně na záhonech a po mírném přemrznutí ho do lehké půdy mělce zaryjte rycími vidlemi, v případě půdy těžké bude třeba plochu zrýt rýčem, nikoli ovšem hluboce
  • nádoby s rostlinami obložte polystyrenovými deskami nebo obalte jutou nebo silnou geotextilií

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 28.11.2018

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.

Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu
Něžný host z amerických prérií kvete až do listopadu

Zahrada

Svíčkovec na zahradě patří mezi nenáročné trvalky, které kvetou po celé léto až do prvních mrazů. Jeho kvítky připomínají drobné motýlky.

Jak se zbavit pařezů na zahradě
Jak se zbavit pařezů na zahradě

Zahrada

Potřebujete-li odstranit ze zahrady pařezy, po přestárlých nebo nemocných stromech, které jste museli porazit, máte několik možností. Můžete je zdolat pomocí těžké techniky, nebo je umně zamaskovat a využít jako neotřelé dekorace. Kterou variantu zvolíte?

Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?
Dílna a její vybavení. Bez čeho se neobejdete?

Zahrada

Zařizujete dílnu a nevíte, co všechno do ní pořídit, aby sloužila jako dobré zázemí pro dům či zahradu? Poradíme vám!

Přírodní zahrada může být i ta vaše
Přírodní zahrada může být i ta vaše

Zahrada

Chcete poznat principy přírodní zahrady? Jsou jednoduché a možná už některé z nich provádíte v praxi. Co je tedy přírodní zahrada a jak jí dosáhnout?

Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika
Lopatičky dejte trpaslíkům, na zahradu patří technika

Zahrada

Dnešní uspěchaná doba nemusí znamenat nepořádek a chaos na pozemku kolem domu. Na zahradu patří technika. Ruční nářadí nahradily zahradní stroje.

Malý balkón jako mini relaxační zóna
Malý balkón jako mini relaxační zóna

Zahrada

Vlastníte malý balkón, který téměř nevyužíváte? Můžete si z něj vytvořit příjemné místo na relaxaci. Stačí několik málo úprav a vhodná zeleň.

Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť
Na zahradu patří i rostliny odpuzující klíšťata a další havěť

Zahrada

Klíšťata nežijí pouze v lesích, ale vyskytují se i na našich zahradách. Zde se však můžeme chránit a vysadit na pozemku rostliny odpuzující klíšťata.

Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady
Skleník – ideální řešení pro milovníky zahrady

Zahrada

Kromě zahradního domku na nářadí, který opravdu využije každý, kdo na zahradě rád pracuje a vlastní zahradní techniku či nářadí, využije každý milovník zahradničení také pařník nebo skleník. Právě skleník může mít mnoho podob a na výběr máme z mnoha materiálů, rozhodně není k mání pouze tradiční sklo. Vůbec dokonce není pravda, že se skleník vejde jen na velkou zahradu, i na malých pozemcích totiž můžete zvolit stavbu o půdorysu několika málo metrech čtverečních nebo dokonce variantu přistavěnou ke stěně domu nebo jiné zahradní stavby.

Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu
Doupné stromy v zahradách pomáhají ptactvu

Zahrada

V lesích zůstávají doupné stromy ponechány přesto, že bývají napadené, odumřelé, skácené atd. Existují nejrůznější projekty na ochranu doupných stromů, které jsou podporovány hlavně společností Lesy České republiky. I my však na našich zahradách můžeme ptactvo podporovat právě tím, že jim zde nějaké stromy k hnízdění a přebývání ponecháme.

Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?
Chata po zimě si žádá generálku. Na co nezapomenout?

Zahrada

Jaro zaklepe na dveře ani ne za měsíc a s ním ožijí naše chaty, chalupy a zahradní kolonie. Na zimu jste jistě víkendové domy důkladně zazimovali, ale i tak vás na jaře čeká hromada práce, než se budete moci usadit od křesla a užívat si venkovský klid. Vyhrňte si rukávy, jdeme na to!