Co se ještě musí stihnout do zimy

Sezona je už dávno na spadnutí, a ať chceme, či nikoli, konec pěstitelského roku se blíží ke konci. Některé práce na zahradě máte jistě již hotové, jiné vás určitě ještě čekají. Do zimy nás ještě čeká úklid skleníku, odklízení spadaného listí, vyčištění jezírka, zazimování rostlin v nádobách, které přes zimu zůstávají venku nebo třeba péče o zeleninové a okrasné záhony.

Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy (Zdroj: archiv redakce)

Sázíme ozimý česnek

V průběhu listopadu a prosince bychom určitě neměli zapomenout na výsadbu ozimého česneku. Pokud jste ho v průběhu září namořili přípravkem Sulka, pak teď stroužky namočte alespoň na hodinu do vody a nechte okapat. Pokud si chcete zajistit opravdu zdravé rostliny, je vhodné stroužky ošetřit vhodnými biologickými přípravky, které zajistí i dobrý výnos.

Česnekovou sadbu sázíme v době těsně před zámrzem, proto s ní určitě příliš nespěchejte, česnek nesmí totiž do zimy stihnout narašit. Záhon nikdy nehnojte čerstvým hnojem, ale raději použijte dobře zetlený kompost. Stroužky sázíme do hloubky asi 7 centimetrů ve vzdálenosti přibližně 10 cm. Řádky by měly mít odstup asi 25 až 35 cm. Vhodnými ozimými odrůdami jsou třeba Anton, Bjetin, Blanin II, Havel, Havran, Lukan, Slavin, Stanik, Vekan a Záhorský II.

Dopřejte rostlinám teplou peřinu

V našich podmínkách jsou rok od roku stále častější holomrazy, které se mohou na stavu rostlin poměrně neblaze podepsat. U některých výsadeb není z mnoha důvodů vhodné provádět pokrývku z chvojí. Například u macešek se mohou pod tímto materiálem množit houbové choroby, jinde mohou větvičky z jehličnanů představovat ideální prostředí pro přemnožené hlodavce.

V mnohých případech udělá nejlepší službu klasický mulč, kterým pokrýváte povrch záhonů. Na podzim se tedy přesvědčte, že je výška mulče dostatečná, popřípadě ji zavčasu navyšte. U mulčovací borky je ideální výška asi 10 až 15 cm, u štěpky 10 cm a u minerálních mulčů bychom se měli pohybovat v rozmezí asi 5 až 8 cm. Mulčovací materiály chrání kořeny před silným promrzáním, mnohem lepšího efektu dosáhnete s materiály organického původu díky jejich výhřevnosti.

Zazimování automatické závlahy a jezírka

Do prvních mrazů byste určitě měli stihnout vypustit vodu z vedení automatického zavlažovacího systému. Dobrým pomocníkem vám v tomto případě bude kompresor, kterým vodu z hadic vypustíte v několika fázích. Z ovládací jednotky před zimou vyjměte baterii a čidlo obalte nepromokavým materiálem.

Před zimou stále dohlížejte také na čistotu vody v koupacím i okrasném jezírku. Pokud je tento vodní prvek vybaven jezírkovou technologií, vyčistěte filtry. Nečistoty z vodní hladiny i dna odstraňuje pomocí síťky nebo pomocí výkonného jezírkové vysavače.

Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy
Co se ještě musí stihnout do zimy

Péče o trvalkové záhony

Názory na péči o trvalkové záhony se u odborníků mnohdy rozchází. Někteří radí odumřelou hmotu ponechat na záhonech, protože chrání pupeny rostlin ukryté pod povrchem půdy. Pokud přeci jenom chcete již na podzim záhony uklidit, pak odstraňte pouze odumřelé listy, stále ještě zelené rostliny ponechte v tomto stavu a péči jim věnujte až na jaře. Ve výsadbách také ponechte okrasné semeníky trvalek i suché listy trav, jsou totiž okrasné i během zimy při námraze.

Úklid listí

Spadané listí není rozhodně žádný strašák, zahradě totiž neskutečně za slunného dne sluší. Jenže ve velké vrstvě příliš nesvědčí zvláště okrasnému trávníku, na kterém pod touto duchnou mohou vznikat zárodky plísní. Z trávníku listí odstraňujeme nejlépe pomocí hrábí švédského typu s plastovým nástavcem, který trávník načechrá, takže se i k povrchu půdy dostane vzduch. Listí lze sbírat třeba do praktických skládacích košů o objemu 90 nebo 170 litrů.

Tento materiál lze bez obav kompostovat, ačkoli mnozí upozorňují na vysoký obsah houbových chorob. Pokud proces kompostování probíhá správně, většina těchto zárodků se zahubí a světlo světa vůbec nespatří. Pozor si ale dávejte na ořešákové listí, které kompost silně okyseluje, proto bychom ho do klasického kompostéru přidávat neměli nebo jen minimálně.

Listí z ořešáku je vhodné kompostovat samostatně, pokud potřebujete vytvořit kyselý pěstební materiál na pěstování vřesovištních rostlin. S úklidem ploch vám také pomohou fukary, které jsou většinou vybaveny i praktickým vysavačem.

Další práce, které je třeba stihnout

  • příliš už nečekejte s výsadbou cibulovin, například narcisy snesou i pozdní výsadbu během listopadu, zbytečně s ní ale nečekejte
  • pokud jste ještě doposud neučinili, odstraňte odnože u jahodníku
  • zelené hnojení ponechte klidně na záhonech a po mírném přemrznutí ho do lehké půdy mělce zaryjte rycími vidlemi, v případě půdy těžké bude třeba plochu zrýt rýčem, nikoli ovšem hluboce
  • nádoby s rostlinami obložte polystyrenovými deskami nebo obalte jutou nebo silnou geotextilií

Foto a text: Lucie Peukertová

Publikováno: 28.11.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Využití záhonů v zimě

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V této reportáži si ukážeme, jak můžeme využít záhony i v zimním období.

Výsev ozimých zelenin

Určité druhy ozimézeleniny můžeme vysazovat ještě v září. Které to jsou, se dozvíte v reportáži.

Vyséváme a vysazujeme ozimou zeleninu

Kterou zeleninu vyséváme na zimu?

Jak využít záhony po sklizni

Jak ještě využít záhony po sklizni jarní zeleniny, kterou zeleninu ještě možno vysít.

Vysévání zeleniny

Vysévání zeleniny

Jak na podzimní výsadbu mrkve a cibule

Listopad a prosinec, než začne mrznout, jsou ideální dobou pro výsadbu cibule a mrkve. Jak správně připravit záhony? Podívejte se na naše video.

ČTĚTE DÁLE

Orchideje závislé na houbách
Orchideje závislé na houbách

Zahrada

Jsou nenápadné, nemají listy a ztratily zelené barvivo. Pokud žádné takové orchideje neznáte, pravděpodobně patříte k většině. O orchidejích je sice obecně známo, že naprostá většina z nich se ve svém životě bez hub neobejde, ale u některých druhů orchidejí tato závislost trvá po celý život.

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.