Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?

V dnešní době nejen díky různým dotacím na jímky či čističky odpadních vod (ČOV), přibývá více a více lidí, kteří svoji odpadní vodu čistí. Bohužel jen málo lidí s ní dovede efektivně dále nakládat, a tak stále splachují pitnou vodou nebo ji nechávají z části vsakovat do podzemních vod. Jaké jsou vůbec dnes možnosti pro nakládání s vyčištěnou neboli bílou vodou?

Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV? (Zdroj: archiv redakce)

Jak ovlivnit kvalitu bílé vody?

Čističky odpadních vod pracují na principu biochemických procesů, při kterých je zapotřebí živých mikroorganismů. Tyto organismy můžeme zničit když:

  • nebudeme zajišťovat stálý přísun odpadní vody
  • přetížíme čističku trvale větším přísunem, než na který je dimenzována
  • v případě aerobního procesu nezajistíme dodávku kyslíku
  • budeme ve větší míře používat čističe s velkým obsahem tenzidů, dezinfekční prostředky, léky, toxické látky, neředěné kyseliny či zásady a podobně
  • budeme vypouštět do čističky větší množství olejů a tuků
  • budeme čističku zatěžovat velikým obsahem nerozpuštěných látek jako například odpadem z drtičů odpadků
  • nebudeme používat velké množství chlóru

Toto je soupis hlavních věcí, které přímo ovlivňují chod čističky a tím pádem také kvalitu přečištěné vody. Pokud tak chcete s vodou nakládat v domě, měli byste všechny tyto výše zmíněné body zásadně omezit a snažit se je nahradit jinými ekologickými nezávadnými prostředky a podobně. To samé platí samozřejmě i v případě, pokud plánujete tuto vodu vypouštět do spodních či povrchových vod nebo s ní zalévat zahradu.

Jaká povolení jsou na nakládání s vodou potřeba?

Vzhledem k často se měnícím zákonům a vyhláškám je nutné zajímat se vždy o aktuální znění zákonů a různých předpisů. V dnešní době budete určitě muset navštívit stavební úřad, který musí povolit stavbu čističky. Pokud nemáte s vodou žádné plány a chcete ji vypouštět do povrchových či podpovrchových vod, musíte navštívit také vodoprávní úřad, který bude pravděpodobně vyžadovat pravidelné odběry vody za účelem její kontroly.

Obecně lze tedy říci, že budete více pod dohledem tohoto úřadu. I proto je lepší s vodou nějakým způsobem nakládat, ať už třeba ji využít na zálivku zahrady nebo na splachování či pro jiné účely. Díky tomu by nemělo být nutné navštívit vodoprávní úřad, protože nijak neovlivňujete spodní či povrchové vody a čistička tak není považována za vodní dílo.

Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?
Jak použít přečištěnou vodu z ČOV?

Jaké jsou typy odpadních vod?

Odpadní vody se dělí na několik skupin, dle toho je možné s nimi dále nakládat.

Dešťová voda
Dešťová voda se nazývá vodou odpadní, pokud je vypouštěna do kanalizace. Jedná se o měkkou vodu s nízkým obsahem železa, manganu a jiných prvků. Lze ji při splnění jistých podmínek využít například na praní, mytí podlah a oken, dále na mytí auta.

Šedá voda
Takto se nazývají vody ze sprch, umyvadel a vany. Mnohdy se do šedých vod počítá i voda z dřezů a myček, protože ale obsahuje také různé tuky a oleje, zvažuje se, že se voda z těchto zařízení bude nazývat spíše vodou černou. Šedou vodu můžeme používat pro splachování záchodů.

Hnědá voda
Obsahuje fekálie a je potřeba s ní dle toho nakládat.

Žlutá voda
Obsahuje moč a tak je potřeba s ní dle toho nakládat.

Černá voda
Jedná se o spojení vody žluté a hnědé, kdy je pro znovunakládání s vodou potřeba ji adekvátně dle způsobu použití přečistit.

Bílá voda
Jedná se o přečištěnou odpadní vodu šedou a také černou, mnohdy i dešťovou.  A lze ji dle stupně jejího vyčistění dále použít na zálivku zahrady, splachování, mytí podlah, auta, oken a podobně.

Hrozí nějaká rizika s využíváním přečištěných odpadních vod?

Spolu s používáním odpadních vodu můžou hrozit hned dvě rizika, a to riziko spojené s výskytem mikropopulantů a riziko hygienické. Hygienické riziko můžeme vyřešit například zavlažováním pouze ve vegetačním období či zálivkou pomocí kapénkové závlahy, kdy se eliminuje riziko infekce z aerosolů.

Riziko mikropopulantů je velmi diskutované a dost problematické, i přestože dnes existují ČOV, které umí mikropopulanty eliminovat. Určitě je vhodné používat přečištěnou vodu spíše na zálivku okrasné části zahrady či trávníku než užitkové zahrady. Dále je možné bílou vodu použít na splachování.

Jak a kde vodu akumulovat?

Vodu lze bez problému akumulovat v jímkách plastových, betonových a dalších. Obecně nejlepší jsou jímky plastové. Je vhodné také využít možných dotací na hospodaření s vodou, tím se nám značná část nákladů může vrátit.

Vhodná velikost nádoby je mezi 6–10 m3. Obecně platí, že jeden člověk denně využije kolem 150 litrů vody, z toho a také ze schopností ČOV vodu zpracovat si lze odvodit, jak velká jímka bude vhodným řešením.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com

Publikováno: 10.12.2018

Mohlo by vás dále zajímat

Co jsou to kořenové čističky odpadních vod a jak je můžete využít?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

K čemu jsou dobré kořenové čističky odpadních vod? Kořenové čističky odpadních vod jsou typem čistírny odpadních vod, které ke svému provozu nepotřebují elektřinu.

Čistírna odpadních vod

Čistírna odpadních vod

Kořenová čistírna odpadních vod

Reportáž o kořenových čistírnách odpadních vod a jejím efektivním spojení se vzhledem zahrady jako celku

Zapáchání septiků

Čištění septiků, ochrana před zapácháním a bakteriemi a jak používat prostředky k tomu určené nám poradí pan Bohumil Plchot

Způsoby čištění vzduchu v interiéru

Způsoby čištění vzduchu v interiéru

Jak se bránit alergiím

Povíme si hlavní zásady, jak omezit pyly v naší domácnosti, a dále o zdraví prospěšném ionizátoru vzduchu.

ČTĚTE DÁLE

Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů
Lobelky vnesou do zahrady záplavu barev a květů

Zahrada

Lobelky jsou jedny z nejoblíbenějších letniček vysazovaných do truhlíků a nádob. Skvěle vypadají v nejrůznějších závěsných nádobách.

Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?
Jak zjistit a ovlivnit kvalitu vody?

Zahrada

Voda je nezbytná pro veškeré formy života. Bohužel, znečištění vody je stále rostoucím problémem, který ohrožuje jak ekosystémy, tak lidské zdraví.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Zahrada

Rostliny s jedinečnou texturou přinášejí do zahradního designu a interiérů zcela nový rozměr. Dokážou okouzlit a přidat do prostoru zajímavý vizuální prvek.

Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma
Od semínka po sklizeň: Jak úspěšně pěstovat chilli papričky doma

Zahrada

Pěstování chilli papriček je zábavné a přináší řadu výhod – budete mít po ruce čerstvé domácí papričky a můžete si vybrat z široké škály odrůd.

Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou
Gutace a transpirace aneb Když rostliny pláčou

Zahrada

Porozumění procesům gutace a transpirace je zásadní pro pochopení, jak rostliny regulují svou vodní bilanci a jak reagují na různé environmentální podmínky.

Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady
Plánování relaxační zahrady: Tipy pro malé stylové zahrady

Zahrada

Vytvoření relaxační zahrady ve vašem malém venkovním prostoru může být úžasným způsobem, jak si užít klid a pohodu bez ohledu na velikost vašeho pozemku.

Co dělat s nerovnou plochou trávníku
Co dělat s nerovnou plochou trávníku

Zahrada

Trávník je základní prvek mnoha zahrad a venkovních prostorů i místo pro odpočinek. Co dělat, když se naše zahrada nebo dvůr potýká s nerovnou plochou?

I balkon můžete zalévat pohodlně
I balkon můžete zalévat pohodlně

Zahrada

I závlaha na balkoně může být snadná. Můžete si sem pořídit šikovné pomocníky, kteří vám pomůžou s tím, abyste s konví nemuseli běhat moc často.

Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči
Zjednodušte si péči o rostliny se samozavlažovacími květináči

Zahrada

Samozavlažovací květináč je skvělým pomocníkem při pěstování na balkonu i terase, ale i doma či na zahradě. Jaké výhody vám tyto speciální nádoby přinesou?

Vyberte rostlinám nádoby na míru
Vyberte rostlinám nádoby na míru

Zahrada

Víte, jaká je vhodná velikost nádoby na rostliny? Užitkové rostliny na balkoně či terase vyžadují vhodně velké nádoby, které jim dodají vše, co potřebují.

Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků
Poradíme, jaké rostliny si vysadit do truhlíků

Zahrada

Máte rádi stálezelené trvalky nebo bylinky, ale bohužel nevlastníte zahradu? Nevadí, poradíme, jaké vhodné rostliny do truhlíků si můžete vysadit.

Co je důležité při stavbě terasy…
Co je důležité při stavbě terasy…

Zahrada

Pokud chcete na své zahradě i odpočívat, pak jistě plánujete založení nebo již máte vybudovanou zahradní terasu. Ta se nejčastěji zakládá přímo u domu a je to pomyslný přechod mezi domem samotným a zahradou. Pojďme se společně podívat na to, jaký materiál se pro ni hodí, kde je vhodné místo pro její stavbu i jak by měla být ve výsledku velká.