Čekanku používali už staří Egypťané

Jste milovníci chutné a zdravé zeleniny, kterou si můžete vypěstovat na vaší zahradě? Některé druhy se pěstují snadno na jakékoliv zahradě, jiné druhy potřebují specifické podmínky pro svůj růst. Vždy záleží na konkrétním druhu, který chcete pěstovat. Zelenina plná vitaminů, která má velmi specifický styl pěstování, je čekanka. Poradíme, jak docílit její skvělé chutí, která nemusí být vždy nahořklá.

Čekanka je zelenina plná vitaminů a zdraví prospěšných látek
Čekanka je zelenina plná vitaminů a zdraví prospěšných látek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelenina plná vitaminů

Pěstování zeleniny na vlastní zahradě je stále na vzestupu. Pěstování běžných druhů kořenové, salátové nebo keříkové zeleniny, jako je mrkev, celer, hlávkový salát, papriky nebo rajčata je zcela běžné. A to za účelem snadné dostupnosti těchto surovin pro vaření, tak i jisté záruky jejich kvality. Nejinak je tomu i pěstování zeleniny pro její důležité látky. Zelenina plná vitaminů prospívá zdraví a je součástí zdravého životního stylu.   

Čekanka je zelenina plná vitaminů

Tato zelenina plná vitaminů je sezónní zimní lahůdková plodina, která je součástí především italské kuchyně. Čekanka obsahuje vlákninu, vitaminy B, C a K, kyselinu listovou, minerály – draslík, fosfor, sodík, železo, vápník a hořčík, jednoduché cukry, aminokyseliny a polyfenoly, které mají detoxikační, antibakteriální, protivirové a antialergenní účinky. Tyto látky jsou nezbytné pro srdce, cévy, a pomáhají předcházet ischemické chorobě. Díky schopnosti pročištění organismu napomáhá čekanka bojovat proti předčasnému stárnutí.  

Díky hořké chuti, která má různou intenzitu (záleží na způsobu pěstování čekanky), se používá jako minoritní surovina. Výborná je do salátu, hodí se k zapékání nebo dušení. Výborná je restovaná na másle nebo zadělávaná na smetaně. Má nízkou kalorickou hodnotu a doporučuje se při redukčních dietách. 

Čekanka

Tato zelenina plná vitaminů byla známá již starým Římanům, kteří si ji již tenkrát cenili pro příznivé účinky pro zdraví. Byla používána proti nespavosti. Čekanka je dvouletá rostlina. V prvním roce vytváří květenství, které může být i 1 metr vysoké. Květy mají modro barvu. Po odkvětu rostlina tvoří semena, která se používají k výsevu. Z plané čekanky se postupně vyvinuly dva typy: čekanka hlávková a čekanka k rychlení puků.

Květy čekanky mají charakteristické modré zbarvení
Květy čekanky mají charakteristické modré zbarvení (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čekanka hlávková

Pro čekanku hlávkovou jsou typické podlouhlé hlávky a patří mezi venkovní druh. Velmi často připomínají hlávky pekingské zelí, rozdíl je jen v tom, že nemají výrazné žebrování a nejsou tak uzavřené. Hmotnost jednotlivých hlávek se pohybuje okolo 800 gramů. Pokud chcete u čekanky dosáhnout červené barvy, je nutný rozdíl teplot mezi denní a noční teplotou 8–10 °C. Se sklizní se začíná od srpna a pokračuje od druhého výsevu v říjnu. Hlávky je nejlepší využít do salátů. Hlávky, které jsou vyvinutější, je možné uskladnit na pozdější využití do sklepa. Tyto čekanky mají hořčejší chuť.

Čekanka salátová červenolistá

Tento druh pocházející z Itálie se pěstuje na venkovním záhonu. Je tvořena kulovitou hlávkou složenou z křehkých, ale pevných tmavě červených listů. Charakteristikou této rostliny je výrazné bílé žebrování, dorůstá do hmotnosti okolo 300 g. Vysévat ji můžete od července do srpna a sklízet ji můžete od konce září do listopadu. Tato čekanka snese mrazy do -7 °C, a díky této teplotě pod bodem mrazu získává výrazné červené zbarvení.

Červenolistá čekanka odolá i mrazu
Červenolistá čekanka odolá i mrazu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čekanka k rychlení puků

Pro tento typ čekanky jsou typické vřetenovité puky a je oblíbený především ve Francii a Belgii. Užitnou částí je vybělený puk, je to hlávka bez chlorofylu, který je velmi a chuťově příjemně nahořklý. Obvyklá barva je žlutá, některé vyšlechtěné druhy se mohou pochlubit barvou růžovou. Tato čekanka je velkým zdrojem zdraví prospěšných látek v zimním období od prosince do března. Tato zelenina plná vitaminů tak dodá cenné látky, když je čerstvé zeleniny nedostatek. Její vegetační období je 18–20 týdnů. Není vhodné semena vysévat příliš brzy, sklizeň se tak protáhne o další přibližně 2 týdny.

Pěstování čekanky

První rok vypěstujete z přímého výsevu na záhoně kořeny. Jejich doba sklizně by měla začít, když listy začnou vadnout a žloutnout, což je v období od září do října. Nutné je kořeny z půdy vyndat, když mají již výrazné krčky. Pomůžete si rýčem, kterým nejprve odkryje půdu, a potom kořeny z půdy vyndáte. Protřídíte ty, které jsou dost zralé a mají délku alespoň 15 cm. Nezralý kořen má hlavu zploštělou, přezrálý má krček protáhlý a dlouhý.

Listy seřízněte na 2–3 cm. Pokud je necháte delší, začnou vám uhnívat. Kořeny nechte u sebe, přikryjte je a nechte na místě, kde projdou obdobím klidu. Potom je třeba kořeny připravit na rychlení. To spočívá ve skladování v nádobách s pískem nebo v hydroponii (v nádobě s vodou naplněnou do 2/3 výšky) v temné místnosti, ve které je okolo 2 °C.  Důležitá je i vzdušná vlhkost, kterou můžete zajistit, pokud kořeny překryjte fólií.

Při teplotě okolo 5 °C rostlina naroste za 70–100 dní, při teplotě 10 °C naroste za 45–60 dní, a při teplotě okolo 20 °C naroste za měsíc. Nezapomeňte, že základem pro rychlení je tma. Nádobu je vhodné přikrýt černou fólií, která zaručí, že se k rostlině nedostane žádné světlo. Díky tomu nebude mít při konzumaci výrazně hořkou chuť. Rychlení je možné provádět v kýblech, igelitových pytlích nebo jiných vhodných nádobách. Nádoby je nutné zespodu jen mírně zavlažit, jinak hrozí rostlinám hniloba.

Před konzumací je vhodné zbavit se nekvalitních vrchních listů a puky omýt vodou. Pokud puk zbavíte kořene, docílíte menší hořkosti. Zacházejte s těmito rostlinami vždy opatrně a nijak je zbytečně nemačkejte nebo nijak nepoškozujte, předejdete zbytečnému zahnívání. Čekankové puky uchovávejte v naprosté tmě.  

Zdroj informací: ceskestavby.cz, titbit.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Šárka Miškovská

Mohlo by vás dále zajímat

Podzimní zelenina

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Podzimní zelenina

Bylinné čaje pro lepší zažívání

Bylinné čaje pro lepší zažívání

Jak Vás vyléčí čekanka?

Čekanka obecná, ze které si naše babičky vařily náhražku kávy je také léčivá, protože účinně podporuje spoustu životních funkcí.

Zeleninové šťávy

Zdravý a velmi chutný nápoj si můžete udělat i doma. Stačí nakoupit zeleninu a kvalitní odšťavňovač.

Časná výsadba begonií

Časná výsadba begonií

Pěstování konvalinek

Pěstování konvalinek

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!