Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám

Pěstování okrasných dřevin je stejně oblíbené jako pěstování jiných okrasných rostlin, zeleniny nebo drobného ovoce. A protože každá dřevina chce své, i skalníky chtějí správnou péči, půdu a podnebí. Jsou to ale vcelku nenáročné dřeviny, které vám budou na zahradě nebo okolo domu dělat radost.

Pěstování okrasných dřevin typu skalník je snadné i pro začátečníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování okrasných dřevin typu skalník je snadné i pro začátečníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování okrasných dřevin

Pěstování okrasných dřevin je zajímavý koníček, který nám dovolí seznámit se s netradičními druhy rostlin, které většinou nejsou v naší domovině původní, ale dokážou se našim podmínkám přizpůsobit. Tropické dřeviny budou nejčastěji náchylné na teploty pod bodem mrazu, ale nalezneme mezi nimi otužilce, kteří bez obtíží přežívají i silné mrazy. Jedním z takových zástupců je i skalník. Sympatická dřevina, která má téměř univerzální využití.

Skalník (Cotoneaster)

Skalníky jsou stálezelené nebo opadavé keře bez trnů. Občas se vyskytují i jako malé vícekmenné stromy. Rostlina pochází z oblastí Asie, ale zdomácněla i v Evropě. Roste ve vyšších horských oblastech, ve smíšených lesích a na sušších půdách. Skalníky patří k velice často pěstovaným okrasným dřevinám s nízkými nároky a univerzálním využitím. Rod zahrnuje cca 250–400 druhů. V přírodě je naleznete převážně na severní polokouli. Nejčastěji roste v Asii, severní Africe, v Evropě pak ve Středomoří.

Skalníky obvykle kvetou od května do června bílými nebo růžovými květy. Po odkvětu rostlina tvoří drobné malvičky, které jsou velmi dekorativní, bohužel však nikoliv jedlé. Na podzim se listy zbarvují dočervena, ale také do nápadných žlutých, oranžových, červených nebo červenohnědých barev. Květy jsou oblíbené u opylujícího hmyzu, plody zase hojně konzumují ptáci.

V Česku jsou původní dva druhy skalníku
V Česku jsou původní dva druhy skalníku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skalník vytváří vitální koberce, které dokáží nahradit trávník. Bez obtíží pokryje nevzhledné svahy hustým neprostupným kobercem, a rovněž vás upoutá ve skalkách. Pěkně vypadá v podrostu okrasných dřevin. V nádobách nebo květináčích zkrášlí terasy, balkony a střešní zahrady. Můžete jej kombinovat s rozchodníky, růžemi i koniferami. Je vhodný do městských i venkovských zahrad.

Hlavním zdrojem jejich estetického účinku jsou listy
Hlavním zdrojem jejich estetického účinku jsou listy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevo některých druhů skalníků lze využít v řezbářství
Dřevo některých druhů skalníků lze využít v řezbářství (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skalník patří k vděčným a nenáročným rostlinám při pěstování okrasných dřevin, které i při základní péči vydrží na jednom stanovišti několik let. Bez problémů roste v polostínu, ale daří se mu i na slunných stanovištích, kde může být kvetení dokonce ještě o něco intenzivnější a tvorba pestrých bobulí bohatší.

Skalníkům vyhovují téměř všechny typy zahradních půd. Nevadí mu na živiny chudé, písčité půdy a nic nemá ani proti humóznějším půdám. Co je ale důležité, půdy musí být dobře propustné, proto se při těžších zeminách vyplatí zrealizovat kvalitní drenážní vrstvu. Skalníky mají dvojí typ větviček: prodlužovací, které zajišťují růst, a zkrácené, nesoucí květy a plody. 

Jsou to stálezelené nebo opadavé beztrnné keře
Jsou to stálezelené nebo opadavé beztrnné keře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V Evropě nalezneme několik původních druhů skalníků – skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus), skalník černoplodý (Cotoneaster laxiflorus) a několik zástupců série Racemiflori. První dva uvedené rostou i v České republice. Vyskytují se roztroušeně na skalách, ve skalnatých kaňonech velkých řek, nízkých výslunných křovinách a světlých lesích. Skalník rozkladitý v české krajině intenzivně zplaňuje.

Skalníky jsou odolné vůči zakouřenému průmyslovému prostředí, jsou dlouhověké, dobře snášejí sucho i chlad a mnohé též seřezávání či okus. 

V asijských zemích jsou mnohé druhy skalníků součástí tradiční lidové medicíny
V asijských zemích jsou mnohé druhy skalníků součástí tradiční lidové medicíny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
  • Skalník Dammerův a skalník drobnolistý se při pěstování okrasných dřevin používají jako půdopokryvné rostliny a jako náhrada trávníku, hodí se i při zakládání skalek či vřesovišť. 
  • Skalník mnohokvětý, vrbolistý, Watererův, lesklý, puchýřnatý a další lze pěstovat samostatně, či ve skupinách jako parkové solitéry.

Při pěstování okrasných dřevin můžeme většinu z nich množit semeny nebo řízky, u plazivých zakořeňujících druhů též odkopky. 

Nejčastěji se projevující chorobou při pěstování okrasných dřevin, a zejména skalníků je bakteriální spála růžovitých. Spálu způsobuje  Micrococcus amylovorus. Tento patogen je považován za nejdestruktivnější bakteriální onemocnění čeledi růžovitých. Na rostlinách se projevuje vadnutím a odumíráním květů, listovou spálou, spálou plodů, usycháním a odumíráním vegetačních vrcholů (hákovité ohýbání letorostů) a větví.

Pěstování okrasných dřevin v sobě skrývá spoustu tajemství. Spojením skalníků s dalšími druhy okrasných dřevin ale získáte neobyčejně zajímavou kompozici odolných rostlin, která vaše zahrady rozzáří a zkrášlí.

Zdroj informací: zahradnictvi-flos.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Jaké skalníky jsou vhodné do skalky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké druhy skalníků jsou vhodné pro skalky a jak se vysazují.

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

Jaké keře vysadit na zahradě

Jaké keře vysadit na zahradě

Jedovaté okrasné dřeviny

Jedovaté okrasné dřeviny

Likvidace invazivních dřevin

Jak likvidovat invazivní dřeviny?

Řez odkvetlých okrasných rostlin

Správně provedeným řezem můžeme rostlinám pomoct dobře prosperovat, ale i ublížit, pokud je řez proveden špatně nebo v nevhodnou dobu.

ČTĚTE DÁLE

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.