Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?

Vzrostlá zahrada má úplně jinou podobu než mladá zahrada. Všeobecně zahrady založené před třemi a více lety potřebují jinou péči než čerstvě osázené zahrady. Trávníky může být nutné znovu osít, stromy mohou vyžadovat prořezání, a také bude jistě zapotřebí dostat nějaké živiny do půdy. Víte však, jak z dlouhodobého hlediska pečovat o již založenou zahradu, aby i po spoustě uplynulých let (klidně i dvaceti), vypadala stejně krásná jako při založení? Poradíme vám.

Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než mladá zahrada (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než mladá zahrada (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vzrostlá zahrada 

Vzrostlá zahrada se mění. Pozorujte ji. Nalezení rovnováhy totiž spočívá v tom, že se budete starat o to, abyste viděli změny ve vaší zahradě. Mladá zahrada si může dovolit jisté nerovnosti z důvodu toho, jak ji rostliny teprve vyplňují. Jamile je však zahrada zralá, vyplatí se ji pozorovat a hlídat si, které rostliny potřebují ořezat, nebo zcela odstranit, a jaké oblasti by mohly mít prospěch z dalších rostlin. Některé rostliny s krátkou životností bude třeba nutné vyměnit. Kontrolujte proto, zda rostliny na vaší zahradě pokryly všechna roční období. Snažte se, aby výsadby byly rozmanité a rostliny zahradu zdobily květinami, bobulemi nebo zimními barvami. 

Údržba zavlažování vzrostlé zahrady 

Žádný zavlažovací systém, dokonce ani ten nejmodernější a chytrý, není zcela spolehlivý. A proto jej pravidelně kontrolujte, obzvláště postřikovače, které jsou nad zemí a mohou se snadno poškodit nebo nesprávně nasměrovat. V případě potřeby vyměňte rozprašovací hlavy a odstraňte všechny překážky, které blokují rozstřikovací trysku. Nastavte je tak, aby nestříkaly na stěny, chodníky nebo silnici. I systémy kapkové závlahy potřebují pravidelné dolaďování. Zkontrolujte je proto od ventilu až po konec zavlažovacího potrubí, zda nedochází k únikům nebo k ucpání. Podle potřeby je vyměňte nebo odblokujte. Tato kontrola by měla probíhat alespoň jednou měsíčně.  

Aby zahrada byla pěkná i za 20 let, je zapotřebí o ni náležitě pečovat
Aby zahrada byla pěkná i za 20 let, je zapotřebí o ni náležitě pečovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstraňování plevele v dospělé zahradě 

Bez ohledu na to, zda zahrada byla čerstvě osázena, nebo tu je již léta, neobejdete se také bez pravidelného odstraňování plevele. Tam, kde je problém s plevelem nebo invazivními rostlinami, pak možná stojí za zvážení i další speciální péče, která by přes zimu tyto rostliny potlačila. 

Zdravá zahrada i po letech 

Aby byla vaše zahrada zdravá i po letech, je nutné o ni řádně pečovat. Klíčem k tomu je přitom zdravá půda. V průběhu času se totiž může půda vyčerpat. Mohou za to mnohdy i špatné postupy údržby, včetně přehnojování, používání pesticidů a herbicidů, používání foukače listí a podobně. Pro zlepšení stavu půdy na zahradě je dobré každé jaro před výsadbou doplnit záhony koňským hnojem. Dobré je také půdu mulčovat. A pokud se potřebujete zbavit těžké půdy, pomoci vám v tom může pomalé přidávání vápníku po několik let. Pro doplnění živin pak existuje hned celá řada dalších nástrojů.

Trávníky v zahradě, která má již svá léta 

Trávníky postupem času zhutní a tráva na nich může po letech vykazovat známky stresu. Zhutnění poznáte tak, že do trávníku nemůžete zapíchnout kolík. V tom případě je dobré trávník provzdušnit. Pomoci může i kompost. Holá místa, žloutnoucí místa, místa s plevelem nebo mechem a jinými rostlinami, je samozřejmě nutné řešit. Mech sice můžete odstranit hráběmi, ale základní řešení je v tomto případě spojeno především s uzdravením půdy.

Stromy i keře je vhodné prořezávat. Kromě toho je také můžete i tvarovat
Stromy i keře je vhodné prořezávat. Kromě toho je také můžete i tvarovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o dospělé stromy 

Péče o stromy se liší v závislosti na klimatu i lokalitě. Důležité je především správný způsob zalévání. Většině stromů prospívá občasné hluboké zavlažování během vegetačního období. Vhodné je hlavně pomalé uvolňování vody. 

Prořezávání stromů 

Dospělým stromům prospívá pečlivé prořezávání, aby se koruna stromu otevřela více světlu, což druhotně umožní proudění vzduchu. Prořezávání může být velmi efektivní, zvláště v případě, když chcete předvést krásnou strukturu stromu nebo vrstvy vysazené pod ním. Neprořezávání stromů může mít za následek změnu prostředí vaší zahrady z dlouhodobého hlediska. A to třeba i v tom, že zatímco keře mohou v prvních několika letech po výsadbě dostat dokonalé množství slunce, o 10 let později stromy vyrostou a bez prořezání vytvoří prostředí, které je pro keře příliš stinné. Ideální proto je, když je kvůli tvaru a velikosti budete pravidelně prořezávat. Vyberte si však k tomu chvíli, kdy jsou v klidu. 

A jak je to s prořezáváním keřů?  

Špatné prořezávání keřů a živých plotů patří k nejčastěji viděným problémům na letitých zahradách. Obecně se osvědčené postupy prořezávání keřů zaměřují především na zvýšení cirkulace světla a vzduchu. To je totiž klíčové pro zdraví rostlin i pro kontrolu jejich velikosti a tvaru. Pokud se u vašich dospělých keřů (v důsledku neustálého stříhání) vytvoří mrtvě vypadající střed větviček, zkontrolujte svou techniku prořezávání. Situaci můžete vyřešit pomocí vytvoření selektivního okénka, které provedete u vybraných keřů ručním prořezávačem po prořezání (protože to zvýší cirkulaci světla a vzduchu). Funguje to i preventivně. 

Ve vzrostlé zahradě je nutné pečovat i o trvalky
Ve vzrostlé zahradě je nutné pečovat i o trvalky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dělení a přesazování trvalek  

Několik let po výsadbě může některým trvalkám prospět, když je přesadíte, nebo rozdělíte. Ty s krátkou životností nebo také ty, které jsou poškozené, je dobré je čas od času vyměnit (cca po 4–5 letech). Při dělení trvalek můžete také odstranit kořeny všech plevelů, které se do nich zapletly. Trvalky, které jste rozdělili, můžete pak zasadit do jiných oblastí zahrady nebo je dát svým přátelům nebo sousedům. Pokud jde o rostliny s krátkou životností, vyměňte je za nové. Za nové vyměňte i ty rostliny, které se začnou ve vaší zahradě šířit agresivně formou trsů nebo samovýsevem. Některé totiž mohou konkurovat ostatním. Občas je proto nutné zasáhnout, abyste na své zahradě zachovali kýženou rozmanitost. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; houzz.com; thespruce.com; finegardening.com

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Čekanku používali už staří Egypťané
Čekanku používali už staří Egypťané

Péče o zahradu

Zelenina plná vitaminů, která je známá již z dob antiky, se ve větší míře začala pěstovat v 15. století, a to v oblastech kolem měst Veneto a Trentino.

Palmy jsou okrasou bytů i zahrad
Palmy jsou okrasou bytů i zahrad

Péče o zahradu

Pěstování palem je stále oblíbenější. Můžeme si zkrášlit nejen byt, ale i zahradu. Jak správně o palmy pečovat? Poradíme vám jak na ně.

Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy
Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy

Péče o zahradu

Běžné plevele jsou postrachem každého zahrádkáře, takže jim musíme vyhlásit nesmiřitelný boj a pečovat o to, aby se na pozemku nepřemnožily.

Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá
Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá

Péče o zahradu

Mahónie patří mezi okrasné léčivky. Tato rostlina je využívána v léčitelství jako antibakteriální prostředek. Ze zralých plodů je možné připravit marmeládu.

Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině
Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině

Péče o zahradu

Pesticidy jsou látky, které se používají k ochraně rostlin. Víte však, co se vám může stát, když budete konzumovat ovoce a zeleninu s rezidui pesticidů?

Co víme a nevíme o cibuli?
Co víme a nevíme o cibuli?

Péče o zahradu

Některé druhy cibule se v kuchyni používají hojně, o některých téměř nic nevíme. Jak to máte s cibulí vy? A pěstujete ji – výsevem nebo je lepší sazečka?

Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu
Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu

Péče o zahradu

Rostliny ozdobné listem jsou velmi vítané v každé zahradě. Nemusejí kvést, protože jejich barevné variace listů budou dostatečně úchvatné a okouzlující.

Únorové zahradničení se děje i za oknem
Únorové zahradničení se děje i za oknem

Péče o zahradu

Zahrada v únoru ještě odpočívá, ale už teď je nutné začít vše připravovat. Nezapomeňte si také udělat radost, více se dozvíte v našem článku.

Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety
Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety

Péče o zahradu

Ve chvíli, kdy naložíme odrůdu, která je určena spíše k dlouhodobému skladování, nepochutnáme si. Víte, jaké zelí na zahradě pěstovat?

Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám
Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám

Péče o zahradu

Při pěstování okrasných dřevin je naším cílem osadit zahradu či okolí domu zajímavými rostlinami. Skalníky tento cíl splní mnohonásobně. Pojďte se seznámit.

Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?
Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?

Péče o zahradu

Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než nová zahrada. Víte, co taková zahrada potřebuje, aby i po uplynutí 20 let vypadala skvěle? Poradíme vám.

Muehlenbeckia čili jinan není ale jinan dvoulaločnatý
Muehlenbeckia čili jinan není ale jinan dvoulaločnatý

Péče o zahradu

Poléhavé rostliny jsou velmi praktické na skalkách, a pokud se umí pnout po opoře, budou ještě přitažlivější. Například z muehlenbeckie lze udělat i pokojovku.