Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?

Vzrostlá zahrada má úplně jinou podobu než mladá zahrada. Všeobecně zahrady založené před třemi a více lety potřebují jinou péči než čerstvě osázené zahrady. Trávníky může být nutné znovu osít, stromy mohou vyžadovat prořezání, a také bude jistě zapotřebí dostat nějaké živiny do půdy. Víte však, jak z dlouhodobého hlediska pečovat o již založenou zahradu, aby i po spoustě uplynulých let (klidně i dvaceti), vypadala stejně krásná jako při založení? Poradíme vám.

Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než mladá zahrada (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než mladá zahrada (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vzrostlá zahrada 

Vzrostlá zahrada se mění. Pozorujte ji. Nalezení rovnováhy totiž spočívá v tom, že se budete starat o to, abyste viděli změny ve vaší zahradě. Mladá zahrada si může dovolit jisté nerovnosti z důvodu toho, jak ji rostliny teprve vyplňují. Jamile je však zahrada zralá, vyplatí se ji pozorovat a hlídat si, které rostliny potřebují ořezat, nebo zcela odstranit, a jaké oblasti by mohly mít prospěch z dalších rostlin. Některé rostliny s krátkou životností bude třeba nutné vyměnit. Kontrolujte proto, zda rostliny na vaší zahradě pokryly všechna roční období. Snažte se, aby výsadby byly rozmanité a rostliny zahradu zdobily květinami, bobulemi nebo zimními barvami. 

Údržba zavlažování vzrostlé zahrady 

Žádný zavlažovací systém, dokonce ani ten nejmodernější a chytrý, není zcela spolehlivý. A proto jej pravidelně kontrolujte, obzvláště postřikovače, které jsou nad zemí a mohou se snadno poškodit nebo nesprávně nasměrovat. V případě potřeby vyměňte rozprašovací hlavy a odstraňte všechny překážky, které blokují rozstřikovací trysku. Nastavte je tak, aby nestříkaly na stěny, chodníky nebo silnici. I systémy kapkové závlahy potřebují pravidelné dolaďování. Zkontrolujte je proto od ventilu až po konec zavlažovacího potrubí, zda nedochází k únikům nebo k ucpání. Podle potřeby je vyměňte nebo odblokujte. Tato kontrola by měla probíhat alespoň jednou měsíčně.  

Aby zahrada byla pěkná i za 20 let, je zapotřebí o ni náležitě pečovat
Aby zahrada byla pěkná i za 20 let, je zapotřebí o ni náležitě pečovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Odstraňování plevele v dospělé zahradě 

Bez ohledu na to, zda zahrada byla čerstvě osázena, nebo tu je již léta, neobejdete se také bez pravidelného odstraňování plevele. Tam, kde je problém s plevelem nebo invazivními rostlinami, pak možná stojí za zvážení i další speciální péče, která by přes zimu tyto rostliny potlačila. 

Zdravá zahrada i po letech 

Aby byla vaše zahrada zdravá i po letech, je nutné o ni řádně pečovat. Klíčem k tomu je přitom zdravá půda. V průběhu času se totiž může půda vyčerpat. Mohou za to mnohdy i špatné postupy údržby, včetně přehnojování, používání pesticidů a herbicidů, používání foukače listí a podobně. Pro zlepšení stavu půdy na zahradě je dobré každé jaro před výsadbou doplnit záhony koňským hnojem. Dobré je také půdu mulčovat. A pokud se potřebujete zbavit těžké půdy, pomoci vám v tom může pomalé přidávání vápníku po několik let. Pro doplnění živin pak existuje hned celá řada dalších nástrojů.

Trávníky v zahradě, která má již svá léta 

Trávníky postupem času zhutní a tráva na nich může po letech vykazovat známky stresu. Zhutnění poznáte tak, že do trávníku nemůžete zapíchnout kolík. V tom případě je dobré trávník provzdušnit. Pomoci může i kompost. Holá místa, žloutnoucí místa, místa s plevelem nebo mechem a jinými rostlinami, je samozřejmě nutné řešit. Mech sice můžete odstranit hráběmi, ale základní řešení je v tomto případě spojeno především s uzdravením půdy.

Stromy i keře je vhodné prořezávat. Kromě toho je také můžete i tvarovat
Stromy i keře je vhodné prořezávat. Kromě toho je také můžete i tvarovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Péče o dospělé stromy 

Péče o stromy se liší v závislosti na klimatu i lokalitě. Důležité je především správný způsob zalévání. Většině stromů prospívá občasné hluboké zavlažování během vegetačního období. Vhodné je hlavně pomalé uvolňování vody. 

Prořezávání stromů 

Dospělým stromům prospívá pečlivé prořezávání, aby se koruna stromu otevřela více světlu, což druhotně umožní proudění vzduchu. Prořezávání může být velmi efektivní, zvláště v případě, když chcete předvést krásnou strukturu stromu nebo vrstvy vysazené pod ním. Neprořezávání stromů může mít za následek změnu prostředí vaší zahrady z dlouhodobého hlediska. A to třeba i v tom, že zatímco keře mohou v prvních několika letech po výsadbě dostat dokonalé množství slunce, o 10 let později stromy vyrostou a bez prořezání vytvoří prostředí, které je pro keře příliš stinné. Ideální proto je, když je kvůli tvaru a velikosti budete pravidelně prořezávat. Vyberte si však k tomu chvíli, kdy jsou v klidu. 

A jak je to s prořezáváním keřů?  

Špatné prořezávání keřů a živých plotů patří k nejčastěji viděným problémům na letitých zahradách. Obecně se osvědčené postupy prořezávání keřů zaměřují především na zvýšení cirkulace světla a vzduchu. To je totiž klíčové pro zdraví rostlin i pro kontrolu jejich velikosti a tvaru. Pokud se u vašich dospělých keřů (v důsledku neustálého stříhání) vytvoří mrtvě vypadající střed větviček, zkontrolujte svou techniku prořezávání. Situaci můžete vyřešit pomocí vytvoření selektivního okénka, které provedete u vybraných keřů ručním prořezávačem po prořezání (protože to zvýší cirkulaci světla a vzduchu). Funguje to i preventivně. 

Ve vzrostlé zahradě je nutné pečovat i o trvalky
Ve vzrostlé zahradě je nutné pečovat i o trvalky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Dělení a přesazování trvalek  

Několik let po výsadbě může některým trvalkám prospět, když je přesadíte, nebo rozdělíte. Ty s krátkou životností nebo také ty, které jsou poškozené, je dobré je čas od času vyměnit (cca po 4–5 letech). Při dělení trvalek můžete také odstranit kořeny všech plevelů, které se do nich zapletly. Trvalky, které jste rozdělili, můžete pak zasadit do jiných oblastí zahrady nebo je dát svým přátelům nebo sousedům. Pokud jde o rostliny s krátkou životností, vyměňte je za nové. Za nové vyměňte i ty rostliny, které se začnou ve vaší zahradě šířit agresivně formou trsů nebo samovýsevem. Některé totiž mohou konkurovat ostatním. Občas je proto nutné zasáhnout, abyste na své zahradě zachovali kýženou rozmanitost. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; houzz.com; thespruce.com; finegardening.com

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Návod na řez neudržovaných ovocných stromů

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak správně řezat ovocné stromy? Poradíme, jak na to a mnoho rad navíc.

Řezání ovocných stromu, aneb jak na peckoviny

Jak a kdy zkracovat a prořezávat peckoviny.

Jak správně pečovat o třešně

Jak předejít červivosti třešní a je vhodný řez vysokých stromů? Řezat větve by mohlo stromu často spíše uškodit.

Holandský řez jabloní

Holandský řez jabloní

Vertikutace trávníku a jeho zazimování

Vertikutace trávníku a jeho zazimování

Trávník po zimě

Trávník po zimě

ČTĚTE DÁLE

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?