Brslen – keř okrasný listem i plody

Neopadavé keře zkrášlují naše zahrady v době, kdy ostatní rostliny ztrácejí listy, tedy na podzim a během zimy. Potěší nás ale nejen listy, ale i zajímavými květy a výraznými plody. Pozor, tato nádherná rostlina je celá jedovatá. Je nenáročná na pěstování a bude jistě ozdobou každé zahrady.

Ozdobte si záhony brslenem, tyto neopadavé keře jsou velmi dekorativní (Zdroj:  Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ozdobte si záhony brslenem, tyto neopadavé keře jsou velmi dekorativní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neopadavé keře jménem brsleny

Existuje přes 170 typů brslenu, které nalezneme prakticky po celém světě. Ačkoliv patří mezi neopadavé keře, například opadavý brslen evropský (Euonymus europaeus) je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Tento druh brslenu je naším domácím druhem planě rostoucím v přírodě při okraji lesů a podél cest.

Brslen evropský je sytě zelený, má jedovaté listy a s příchodem chladnějšího počasí se na podzim zbarvuje jasně červeně. Kvete od května do června nenápadnými zelenobílými květy. Všechny brsleny jsou jedovaté, hlavně jejich kůra a plody. Ptáci je konzumují bez problémů, což ale u lidského organismu vyloučeno.

Brslen je nejkrásnější na podzim
Brslen je nejkrásnější na podzim (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen obecně je velice nenáročný na pěstování. Nejlépe roste na slunném nebo mírně přistíněném stanovišti. Na půdu není náročný, pouze nesmí být přemokřená. V našich podmínkách je dostatečně mrazuvzdorný.

Velké oblibě se těší neopadavé brsleny. Nejen proto, že jsou stálezelené, ale také protože mají navíc barevné olistění, jsou menší a s výškou kolem půl metru vhodné pro pěstování v korytech či nádobách. Kvetou od května do července, plodem jsou tobolky karmínové barvy.

Brslen evropský je velice nenáročný na pěstování
Brslen evropský je velice nenáročný na pěstování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen má výbornou vlastnost – dokáže za krátkou dobu vytvořit hustý a téměř nepropustný kořenový systém, zabraňující sesuvům půdy. Rychle roste a dorůstá až do 4 m, pokud ho nebudete udržovat sestřihem na požadované výšce. Skromný a nenáročný brslen krásně doplní těžko přístupná místa v zahradě nebo v kopci. Zájem o tyto stálezelené keře je hlavně díky tomu, že jsou neskutečně odolné, a to i vůči mrazům. Hodí se výborně jako živý plot, a protože je hustý, skýtá dobrou ochranu proti větru.  

Brsleny byly dříve trochu opomíjené keře
Brsleny byly dříve trochu opomíjené keře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brsleny se sázejí do propustné půdy, těžká půda a trvale mokrá stanoviště jim nevyhovují. Světlo není stěžejní, rostou dobře i ve stínu, ale jejich krásné podzimní vybarvení nebude tak markantní. Neopadavé keře brslenů se budou lépe adaptovat v polostínu. Je potřeba je chránit před přímým sluncem především v zimě. Ačkoliv jsou mrazuvzdorné, mladé rostliny je lepší ochránit chvojím. Mrazem poškozené výhony je lepší ostříhat.

Opadavé i neopadavé keře brslenů se sází brzy zjara nebo později na podzim. Množit brsleny je možné klasicky semeny, která sbíráme počátkem října. Brsleny lze množit i vegetativně řízky během srpna do truhlíků a po zakořenění se přesazují na záhony. Opadavé keře brslenů se řízkují v červnu přímo na záhon.

Zajímavé odrůdy brslenu

  • Nejkrásnějším druhem brslenu, který se vysazuje v posledních letech, je brslen Fortuneův, který má řadu neskutečně krásných kultivarů.
  • Kultivar ‘Red Cascade’ doslova rozsvítí podzimní zahradu, protože barva olistění přechází ze zářivě červených až po fialové odstíny.
  • Brslen křídlatý (E. alatus) je keř asi třímetrové výše a řidšího vzrůstu. Nehodí se příliš na živé ploty, nemusí se ani příliš řezat.
  • Nejnižším křídlatým brslenem je kultivar ‘Compactus’. Dorůstá do cca metrové výšky, ale do trojnásobné šíře.
  • Brslen Fortuneův 'Mickaela' je původem z Číny a vytváří půdopokryvný, kompaktní keř.
Brsleny pravidelný řez nevyžadují
Brsleny pravidelný řez nevyžadují (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V posledních letech bývají tyto neopadavé keře napadány jejich největším škůdcem zavíječem zimostrázovým (Cydalima perspectalis). Housenka rostlinu omotá zámotkem, nevytváří ale celistvý pokryv jako jiní škůdci. Nakousané listy odumírají a schnou, rostlina často působí zcela odumřelým dojmem, po čase ale obrůstá. Při výrazném zamoření mohou housenky způsobit až holožír. Nejčastěji je zavíječem napadán druh brslenu Euonymus japonicus. 

Dříve se brsleny využívaly v lidovém léčitelství, ovšem dělat domácí pokusy bez znalosti složení látek obsažených v keři není nejvhodnější a nevědomky byste si mohli poškodit zdraví. Pestrobarevné výhony brslenů se s oblibou používají do nejrůznějších a různých aranžmá, která krásně oživí.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; zahradnictvi-flos.cz; nkz.cz

Publikováno: před 1 měsícem, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Čekanku používali už staří Egypťané
Čekanku používali už staří Egypťané

Péče o zahradu

Zelenina plná vitaminů, která je známá již z dob antiky, se ve větší míře začala pěstovat v 15. století, a to v oblastech kolem měst Veneto a Trentino.

Palmy jsou okrasou bytů i zahrad
Palmy jsou okrasou bytů i zahrad

Péče o zahradu

Pěstování palem je stále oblíbenější. Můžeme si zkrášlit nejen byt, ale i zahradu. Jak správně o palmy pečovat? Poradíme vám jak na ně.

Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy
Zelení nepřátelé našich zahrad útočí i ze zálohy

Péče o zahradu

Běžné plevele jsou postrachem každého zahrádkáře, takže jim musíme vyhlásit nesmiřitelný boj a pečovat o to, aby se na pozemku nepřemnožily.

Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá
Pichlavá a léčivá krasavice ve žlutém kabátku – to je mahónie cesmínolistá

Péče o zahradu

Mahónie patří mezi okrasné léčivky. Tato rostlina je využívána v léčitelství jako antibakteriální prostředek. Ze zralých plodů je možné připravit marmeládu.

Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině
Dejte si pozor na rezidua pesticidů v rajčatech, ovoci a jiné zelenině

Péče o zahradu

Pesticidy jsou látky, které se používají k ochraně rostlin. Víte však, co se vám může stát, když budete konzumovat ovoce a zeleninu s rezidui pesticidů?

Co víme a nevíme o cibuli?
Co víme a nevíme o cibuli?

Péče o zahradu

Některé druhy cibule se v kuchyni používají hojně, o některých téměř nic nevíme. Jak to máte s cibulí vy? A pěstujete ji – výsevem nebo je lepší sazečka?

Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu
Dlužichy – rostliny ozdobné listem a odolné vůči mrazu

Péče o zahradu

Rostliny ozdobné listem jsou velmi vítané v každé zahradě. Nemusejí kvést, protože jejich barevné variace listů budou dostatečně úchvatné a okouzlující.

Únorové zahradničení se děje i za oknem
Únorové zahradničení se děje i za oknem

Péče o zahradu

Zahrada v únoru ještě odpočívá, ale už teď je nutné začít vše připravovat. Nezapomeňte si také udělat radost, více se dozvíte v našem článku.

Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety
Okrasné zelí není určeno ke konzumaci. Ozdobí však naše parapety

Péče o zahradu

Ve chvíli, kdy naložíme odrůdu, která je určena spíše k dlouhodobému skladování, nepochutnáme si. Víte, jaké zelí na zahradě pěstovat?

Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám
Skalníky patří k nenáročným a velmi často pěstovaným okrasným dřevinám

Péče o zahradu

Při pěstování okrasných dřevin je naším cílem osadit zahradu či okolí domu zajímavými rostlinami. Skalníky tento cíl splní mnohonásobně. Pojďte se seznámit.

Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?
Víte, co je potřeba, aby vaše zahrada i za 20 let vypadala skvěle?

Péče o zahradu

Vzrostlá zahrada potřebuje jinou péči než nová zahrada. Víte, co taková zahrada potřebuje, aby i po uplynutí 20 let vypadala skvěle? Poradíme vám.

Muehlenbeckia čili jinan není ale jinan dvoulaločnatý
Muehlenbeckia čili jinan není ale jinan dvoulaločnatý

Péče o zahradu

Poléhavé rostliny jsou velmi praktické na skalkách, a pokud se umí pnout po opoře, budou ještě přitažlivější. Například z muehlenbeckie lze udělat i pokojovku.