Brslen – keř okrasný listem i plody

Neopadavé keře zkrášlují naše zahrady v době, kdy ostatní rostliny ztrácejí listy, tedy na podzim a během zimy. Potěší nás ale nejen listy, ale i zajímavými květy a výraznými plody. Pozor, tato nádherná rostlina je celá jedovatá. Je nenáročná na pěstování a bude jistě ozdobou každé zahrady.

Ozdobte si záhony brslenem, tyto neopadavé keře jsou velmi dekorativní (Zdroj:  Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ozdobte si záhony brslenem, tyto neopadavé keře jsou velmi dekorativní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Neopadavé keře jménem brsleny

Existuje přes 170 typů brslenu, které nalezneme prakticky po celém světě. Ačkoliv patří mezi neopadavé keře, například opadavý brslen evropský (Euonymus europaeus) je výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Tento druh brslenu je naším domácím druhem planě rostoucím v přírodě při okraji lesů a podél cest.

Brslen evropský je sytě zelený, má jedovaté listy a s příchodem chladnějšího počasí se na podzim zbarvuje jasně červeně. Kvete od května do června nenápadnými zelenobílými květy. Všechny brsleny jsou jedovaté, hlavně jejich kůra a plody. Ptáci je konzumují bez problémů, což ale u lidského organismu vyloučeno.

Brslen je nejkrásnější na podzim
Brslen je nejkrásnější na podzim (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen obecně je velice nenáročný na pěstování. Nejlépe roste na slunném nebo mírně přistíněném stanovišti. Na půdu není náročný, pouze nesmí být přemokřená. V našich podmínkách je dostatečně mrazuvzdorný.

Velké oblibě se těší neopadavé brsleny. Nejen proto, že jsou stálezelené, ale také protože mají navíc barevné olistění, jsou menší a s výškou kolem půl metru vhodné pro pěstování v korytech či nádobách. Kvetou od května do července, plodem jsou tobolky karmínové barvy.

Brslen evropský je velice nenáročný na pěstování
Brslen evropský je velice nenáročný na pěstování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brslen má výbornou vlastnost – dokáže za krátkou dobu vytvořit hustý a téměř nepropustný kořenový systém, zabraňující sesuvům půdy. Rychle roste a dorůstá až do 4 m, pokud ho nebudete udržovat sestřihem na požadované výšce. Skromný a nenáročný brslen krásně doplní těžko přístupná místa v zahradě nebo v kopci. Zájem o tyto stálezelené keře je hlavně díky tomu, že jsou neskutečně odolné, a to i vůči mrazům. Hodí se výborně jako živý plot, a protože je hustý, skýtá dobrou ochranu proti větru.  

Brsleny byly dříve trochu opomíjené keře
Brsleny byly dříve trochu opomíjené keře (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Brsleny se sázejí do propustné půdy, těžká půda a trvale mokrá stanoviště jim nevyhovují. Světlo není stěžejní, rostou dobře i ve stínu, ale jejich krásné podzimní vybarvení nebude tak markantní. Neopadavé keře brslenů se budou lépe adaptovat v polostínu. Je potřeba je chránit před přímým sluncem především v zimě. Ačkoliv jsou mrazuvzdorné, mladé rostliny je lepší ochránit chvojím. Mrazem poškozené výhony je lepší ostříhat.

Opadavé i neopadavé keře brslenů se sází brzy zjara nebo později na podzim. Množit brsleny je možné klasicky semeny, která sbíráme počátkem října. Brsleny lze množit i vegetativně řízky během srpna do truhlíků a po zakořenění se přesazují na záhony. Opadavé keře brslenů se řízkují v červnu přímo na záhon.

Zajímavé odrůdy brslenu

  • Nejkrásnějším druhem brslenu, který se vysazuje v posledních letech, je brslen Fortuneův, který má řadu neskutečně krásných kultivarů.
  • Kultivar ‘Red Cascade’ doslova rozsvítí podzimní zahradu, protože barva olistění přechází ze zářivě červených až po fialové odstíny.
  • Brslen křídlatý (E. alatus) je keř asi třímetrové výše a řidšího vzrůstu. Nehodí se příliš na živé ploty, nemusí se ani příliš řezat.
  • Nejnižším křídlatým brslenem je kultivar ‘Compactus’. Dorůstá do cca metrové výšky, ale do trojnásobné šíře.
  • Brslen Fortuneův 'Mickaela' je původem z Číny a vytváří půdopokryvný, kompaktní keř.
Brsleny pravidelný řez nevyžadují
Brsleny pravidelný řez nevyžadují (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V posledních letech bývají tyto neopadavé keře napadány jejich největším škůdcem zavíječem zimostrázovým (Cydalima perspectalis). Housenka rostlinu omotá zámotkem, nevytváří ale celistvý pokryv jako jiní škůdci. Nakousané listy odumírají a schnou, rostlina často působí zcela odumřelým dojmem, po čase ale obrůstá. Při výrazném zamoření mohou housenky způsobit až holožír. Nejčastěji je zavíječem napadán druh brslenu Euonymus japonicus. 

Dříve se brsleny využívaly v lidovém léčitelství, ovšem dělat domácí pokusy bez znalosti složení látek obsažených v keři není nejvhodnější a nevědomky byste si mohli poškodit zdraví. Pestrobarevné výhony brslenů se s oblibou používají do nejrůznějších a různých aranžmá, která krásně oživí.

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz; zahradnictvi-flos.cz; nkz.cz

Publikováno: před 5 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Brsleny-keře do zahrady

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Povídání s panem Zdeňkem Kiesenbauerem o brslenu, podzimním keři s nádhernými barvami

Miniaturní listnaté stromky

Pan Vlastimil Kastner nás seznámí s miniaturními listnatými stromky

Jak na zavíječe zimostrázového?

Zkontrolujte vaše keře, zda nejsou napadeni zavíječem zimostrázovým.

Listárna Václava Větvičky

Botanik Václav Větvička odpovídá na dotazy diváků

Dřeviny do truhlíku

Do truhlíku se hodí sázet rostliny, které jsou méně náročné na vody a živiny, jako je třeba borovice, smrk apod. Zjistíte, jak truhlík připravit pomocí geotextilie, folie a drenážní vrstvy a následně jak sázet podle typu truhlíku.

Pěstitelská poradna: fuchsie, vánoční dekorativní rostliny

Pěstitelská poradna Ludmily Duškové na téma fuchsie v zimě a ukázka dekorativních vánočních rostlin.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!