Verbena čili sporýš je posvátná starověká rostlina

Mezi oblíbené a velmi často pěstované balkonové květiny patří také verbeny, jinak též nazývané sporýše. Tyto krásné a barevně velmi variabilní rostliny mají mnoho kultivarů. Péče o ně není příliš náročná. Pokud je budeme chtít pěstovat také v záhonu, budeme muset vybrat správnou odrůdu.

Verbeny jsou oblíbené balkonové rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Verbeny jsou oblíbené balkonové rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Verbeny jako balkonové květiny

Sporýš čili verbena (Verbena) patří mezi velmi často pěstované balkonové květiny zejména pro svou barevnou variabilitu a velké množství kultivarů, které lze na našem trhu získat. Rod zahrnuje asi 70 druhů a je rozšířen převážně v oblastech Ameriky, kde roste volně v přírodě. Evropa se pak může pochlubit pouze 3 původními druhy sporýše, z toho v České republice roste pouze jeden, a to sporýš lékařský (Verbena officinalis).

Verbeny se vyznačují opravdu velkým množstvím nejrůznějších barev květů, jejich kultivarů a kříženců je téměř nespočet. U nás se tyto rostliny pěstují převážně jako letničky a jako balkonové květiny. S úspěchem je ale lze pěstovat i jako trvalky a v záhonech. Je pozoruhodné, že verbeny i přes úchvatné barevné květy vůbec nevoní. Přesto jsou ale velmi vyhledávané nejrůznějšími druhy opylovačů, a to nejen včelami, ale i denními a nočními motýli. Do skupiny verben se zahrnují i některé jiné rostliny jako aloisie nebo lipie. 

Verbeny nejsou mrazuvzdorné, proto je musíme zazimovat
Verbeny nejsou mrazuvzdorné, proto je musíme zazimovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ačkoliv jsou verbeny považovány za ryze okrasné balkonové květiny, mají i léčivé vlastnosti. Mohou být využívány při bolestech v krku a nachlazení, stejně jako při nemocech horních cest dýchacích. Bylinka také pomáhá rozpouštět hleny a usnadňuje vykašlávání, působí močopudně, pomáhá zvyšovat odolnost proti stresu a zmírňuje pocity úzkosti, strachu nebo podráždění.

Sporýš lékařský

Kvete během července a srpna, přičemž jednotlivé květy mají slabě fialovou nebo růžovou barvu a objevují se v klasnatém květenství. Z volné přírody tento druh verbeny pozvolna mizí a je proto považován za ohrožený druh s označením C3. Důvodem jeho úbytku je především přeměna teplých lučních stanovišť na hospodářskou půdu, ale také rozšiřování invazivních plevelných druhů.

Oblíbené balkonové květiny lze pěstovat i na záhonech
Oblíbené balkonové květiny lze pěstovat i na záhonech (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování sporýše jako balkonové květiny

Sporýš je součást letničkových i trvalkových záhonů, dá se pěstovat i v nádobách. Jako balkonovka je velmi oblíbený. Dokáže dokonale nahradit pelargonie pěstované v nádobách. Verbena miluje slunce, proto jí v nádobách na balkóně dopřejeme dostatek slunečního svitu a dobrou zálivku. Vyplatí se verbeny vysazovat do samozavlažovacích truhlíků a květináčů. Už dva týdny po výsadbě je potřeba začít přihnojovat. Použijeme hnojivo pro balkonové květiny pravidelně každý týden.

Pro dobré rozvětvení této balkonové květiny je nutné zaštipování. To provádíme na každé rostlině asi v polovině výhonu. Naopak není nezbytně nutné odstraňovat odkvetlé květy, a když, tak pouze z estetického důvodu.

Verbenu lze pěstovat ze semen, i když mnohem snadnější je pěstovat ji řízkováním a hřížením. Můžeme použít právě zaštípnuté výhony o délce 15 centimetrů, které zbavíme spodních listů a dáme je do vody. Hřížením se verbena množí tak, že střed nových výhonů zahrneme zeminou a po osmi týdnech můžeme oddělit výhon i s kořínky.

Mezi množstvím barev a kultivarů si vybere jistě každý
Mezi množstvím barev a kultivarů si vybere jistě každý (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Verbeny nemají žádné zvláštní nároky na půdu, vyhovuje jim neutrální pH. Vysazují se v květnu až červnu do dobře propustné zeminy, která je bohatá na živiny a po zálivce vodu podrží, ale nebude příliš přemokřená, ze semen se vysévají už březnu – dubnu. Oblíbeným trikem zahrádkářů je namáčení semen před výsevem do vlažné vody. U mladých rostlinek je nutné pohlídat jak přemokření substrátu, tak i jeho přesušení. 

Třebaže je jako balkonové květiny známe jako nižší rostliny, ve volné přírodě ale může dorůstat až do výšky 1 metru. Pokud chceme sporýše pěstovat ne jako balkonové květiny, ale v záhonu, musíme zvolit vhodnou odrůdu. Můžeme si vybrat buď poléhavý druh nebo vzpřímené rostliny či polokeře. 

Verbeny jako balkonové květiny i trvalky v záhonu sice bez obtíží zvládají naše léto, nejsou ale mrazuvzdorné. Proto je potřeba je buď pěstovat pouze jako letničky a na zimu likvidovat, nebo je na konci podzimu přenést do vhodných podmínek a pokusit se je přezimovat. Rostliny před zazimováním zkrátíme až o polovinu a umístíme na světlé stanoviště, kde se teplota bude pohybovat kolem 10 °C. I přes zimu je důležité verbenu zalévat.

Na začátku jara pak verbenu zkrátíme radikálně na výšku 5 centimetrů. Pak ji přeneseme na místo, kde se  teplota pohybuje kolem 15 °C a začneme pravidelně zalévat a přihnojovat.

Mezi závažné choroby, které verbeny jako balkonové květiny nejčastěji napadají, patří bezesporu padlí. K nejčastějším projevům patří hnědnutí a zasychání lístků na spodní straně rostlin a postupné vyholování stonků. Je proto velmi praktické používat postřik proti padlí už při koupi nových rostlin jako prevenci.

Zdroj informací: nasezahrada.com; radimejak.cz; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: před 6 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování verben na záhonu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak využít posekanou trávu

Přesazování balkonových květin

Přesazování balkonových květin

Jak omezit škůdce na balkonových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak bojovat proti škůdcům na balkonových rostlinách.

Netradiční balkónové rostliny

Reportáž o pěstování netradičních balkónových rostlin. Popis jednotlivých druhů balkónovek a starostlivost o ně (správná zálivka, umístění rostliny).

Houbová onemocnění rostlin

Na jaře sice vše začíná kvést, ale zároveň se na rostlinách vyskytují i houbová onemocnění. Prozradíme, jaká onemocnění existují, jak je poznáme a jak jim předcházet.

Je čas na osázení balkónů truhlíky a nádobami

Osazujeme balkónové truhlíky a nádoby

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!