Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady

Vertikální pěstování je srovnatelné s tím horizontálním. Pod pojmem vertikální zahrádka si můžeme představit třeba i vyvýšené záhony vhodné pro pěstování bylinek nebo okrasných rostlin. Potřebujeme jen vědět, jak bude naše vertikální zahrada vypadat.

Podle čeho vybrat rostliny pro vertikální pěstování?
Podle čeho vybrat rostliny pro vertikální pěstování? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je vertikální pěstování?

Pod pojmem vertikální pěstování nebo vertikální zahrada si můžeme představit rostliny, které jsou zavěšené na nějaké konstrukci kolmo k zemi. Může to být nejčastěji používaná dřevěná konstrukce typu vegetační stěny, systém plastových nástavců nebo kovová mříž.

Takovou vertikální zahradu můžeme mít na zahradě, na balkóně, na terase nebo i doma v bytě. Jejím smyslem je jednak ozvláštnit, a potom také využít „hluchý“ prostor, kde jinak nelze záhony či květináče umístit.

Jak si doma vytvořit vertikální zahradu

Důležitá pro výběr rostlin pro vertikální pěstování je orientace takového prostoru na světové strany. Všechny rostliny mají své nároky a to, zda je budeme vystavovat teplu nebo chladu, je velmi podstatné. Je dobré věnovat pozornost také soužití jednotlivých druhů, ne všechny rostliny vedle sebe mohou existovat, aniž by si navzájem neškodily.

Výběr rostlin pro vertikální pěstování nezáleží pouze na vkusu, ale také na výběru technologie a na osvětlení. Platí, že čím světlejší prostor, tím je i větší výběr rostlin. Rostliny, které budeme pěstovat venku ve vyvýšené poloze, nejsou ve většině případů chráněny před větrem, proto musíme zvolit takové, kterým povětrnostní podmínky neublíží. Při výběru také zohledníme fakt, do jakých rozměrů bude konkrétní rostlina dorůstat a zda nebude potřeba ji pěstovat samostatně.

Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady
Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co pěstovat vertikálně?

Kromě užitečné zeleniny, jako jsou nejrůznější druhy salátů, zde můžeme umístit jahodníky, hrášek, jedlé bylinky nebo rukolu. Dále se nabízí okrasné rostliny uvyklé extrémnějším růstovým podmínkám a tropickému klimatu, nebo dobře kořenící trvalky. Vyhýbat se nemusíme ani drobným květinám, kaktusům a sukulentům, své místo zde najdou i okrasné trávy, drobné ovoce (zejména bobuloviny), pnoucí rostliny i běžná zelenina. A nezapomeneme v domácích podmínkách ani na pokojové rostliny.

Zelenina: Kromě zmíněného hrášku a salátů lze vertikálně pěstovat prakticky jakoukoliv zeleninu, dokonce i brambory. Vše záleží na provedení vertikálních záhonů. Pokud se oprostíme od zažité představy, že zeleninu lze pěstovat pouze na klasickém záhonu, zjistíme, že jak plodové, tak i košťálové nebo kořenové zelenině se může báječně dařit například v „záhonu“ z odpadové roury nebo okapu. V takových pěstebních zařízeních musíme pouze zajistit dostatečný odtok vody a dobře upevněný závěs, aby nám naše vertikální záhony vlivem váhy nespadly na zem.

Bylinky: Bylinky jsou téměř předurčeny k vertikálnímu pěstování. Nejsou nijak náročné na prostor a daří se jim stejně dobře v květináčích jako třeba v truhlíku, který jsme vytvořili z přepravních palet.

Ovoce: Vsadíme na pěstování jahod, borůvek, brusinek, ostružin nebo malin. Ovoce, které roste na stromech, do vertikálního způsobu pěstování asi moc dobře nezakomponujeme, neboť stromy (i zákrsy) potřebují dostatek místa pro rozprostření kořenů a koruny. Můžeme ale takto zkusit pěstovat některé druhy exotického ovoce, které nemá takové nároky na prostor. Zde ale musíme mít na paměti, že většina exotů bude potřebovat na zimu ochranu před mrazem.

Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady
Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud budeme pěstovat květiny vertikálním způsobem doma, budeme potřebovat nějakou pevnou konstrukci (jako vhodný materiál se nabízí dřevo nebo kov), na kterou můžeme zavěsit truhlíky či samostatné květináče. Výběr pokojovek je pak prakticky neomezený, protože těmto rostlinám je vcelku jedno, zda vyrůstají z květináče umístěného na polici nebo jsou zavěšeny na vertikální stěně. Díky rozmanitému výběru si tak můžeme vytvořit vertikální pěstírnu tropických rostlin, sukulentů a kaktusů nebo vsadit na převislé a popínavé rostliny.

Na balkonech pak mohou spokojeně růst ve vertikální zahradě muškáty, petúnie, begónie, milionbells či bakopy.

Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady
Jak vybrat ty nejlepší rostliny do vertikální zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výběr rostlin pro vertikální pěstování je čistě na nás. Záleží na tom, pro jaké účely chceme vertikální zahradu mít, a tím pádem také jaké rostliny zde budeme pěstovat. Můžeme tak vsadit na okrasné závěsné stěny, vyvýšené záhony pro bylinky a zeleninu či vertikálně uzpůsobené truhlíky s drobným ovocem. Ovšem není za závadu ani spojení všech skupin a vytvoření smíšené vertikální zahrady, kde každý najde to své.

Vertikální pěstování – to jsou i zelené stěny a mechové obrazy

Samostatnou kapitolou vertikálního pěstování jsou pak tzv. zelené stěny. Zelené stěny z živých rostlin dodávají interiérům unikátní atmosféru, přirozeně čistí a zvlhčují vzduch a jsou nejlepší možnou dekorací. Tlumí hluk v budovách, snižují náklady na vytápění nebo naopak ochlazují budovy a snižují prašnost v interiéru.

U zelených stěn je nutné vytvořit automatizovaný zavlažovací systém. S řešením, jak vytvořit zelenou stěnu, vám rádi pomůžou floristé a odborníci na tuto problematiku. Nosná stěna musí mít nosnost minimálně 50 kg/m2. Musíme mít na paměti, že zelená stěna je velkoplošná. To proto, aby náležitě vynikla v prostoru a splnila svůj účel. Tyto stěny jsou něco jako hydroponický způsob pěstování, kdy jsou ale rostliny uchyceny ve speciální tkanině v rámu. V horní části je zavlažovací systém, který automaticky dávkuje vodu se živinami. Zelenou stěnu si můžeme zkusit navrhnout a vyrobit sami, ale pokud nemáme žádné zkušenosti, je vhodnější si takovou stěnu přímo na míru nechat vyrobit od zahradních architektů.

Na podobném principu jsou také mechové obrazy, kde ale mech není živým organismem, ale je sušený. Díky speciální konzervační tekutině v mechovém obrazu vypadá mech po dlouhou dobu (až 10 let) jako živý. Skládáním jednotlivých druhů mechů se tak mohou vytvářet strukturované obrazy, které navozují dojem skutečné zalesněné krajiny.

Výběr rostlin pro vertikální pěstování je záležitostí našeho vkusu. Záleží také na umístění vertikální zahrady a našich zkušenostech s takovým způsobem pěstování. Pro začátek můžeme zkusit pečovat o několik pokojovek zavěšených v prostoru a postupně se dopracovat k velké a propracované vertikální zahradě.

Publikováno: před 10 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: ceskestavby.cz, chytre-bydleni.cz, floraurbanica.com, zahradanastenu.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Jak pěstovat květiny na stěně

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pan Martin Matouš ukazuje, jak pěstovat pokojové rostliny jako tzv. vertikální zahradu, tedy na kolmé stěně.

Poradna ohledně okurek

Jan Kopřiva odpovídá na dotazy diváků ohledně okurek

Trvalky podzimních zahrad

Podzimní okrasné zahrady oživí trávy, semeníky,kvetoucí i zelené trvalky

Pěstování rostlin pod umělým osvětlením

Rady, jak lze pěstovat celoročně rosliny v bytech, díky umělému osvětlení.

Vertikální mobilní zahrada

Jak si vyrobit vertikální mobilní zahrádku například pro skalničky v reportáži ukáže paní Hana Hořáková

Okrasné jetele

Pověry o štěstí spojené se čtyřlístkem můžete brát vážně a chodit si jej na louku pracně vyhledat. Nebo si jej doma vypěstujte a zaručeně budete mít štěstí z pěstování.

ČTĚTE DÁLE

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!