Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu

Relaxační zóny na zahradě jde lehce vytvořit. Můžete jich zde mít, kolik jen budete chtít. Vytvořte si relaxační zónu čistě odpočinkovou, sportovní nebo společenskou. Můžete si pak sami pro sebe nebo pro rodinu a přátele připravit relaxační odpoledne.

Relaxační zóny na zahradě dotvoří útulná lehátka s polštáři
Relaxační zóny na zahradě dotvoří útulná lehátka s polštáři (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Relaxační zóny na zahradě mohou být různé

Není nad to si vytvořit relaxační zóny na zahradě. Taková soukromá zákoutí, kde budete skryti nejen před zraky sousedů, ale před celým světem, a kde si budete moci odpočinout. Odpočinková nebo ještě lépe relaxační zóna by ostatně neměla chybět na žádné zahradě. Když se řekne odpočinková zóna, která bude sloužit opravdu jen k relaxaci, představte si zákoutí zahrady, kam nedoléhá hluk z okolí, ale zato je zde spousta květin, loubí s popínavými rostlinami, lavička, ticho a klid. Lavičku můžete nahradit pohodlným zahradním nábytkem, tedy jedno či dvě křesílka, malý stoleček, aby bylo kam odložit šálek s kávou a skleničku s limonádou. Nábytek může být dřevěný, kovový, proutěný nebo třeba plastový, ale musí být pohodlný, ideálně doplněný malými polštářky pro měkké posezení.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Místo lavičky nebo křesílek také můžete umístit houpačku nebo houpací síť. I zde nesmí chybět polštářky a podušky. Zastínění před dotěrným sluncem obstará slunečník nebo markýza na houpačce. Případně právě loubí či popínavkami porostlá pergola. K obzvlášť dokonalé atmosféře zahradní relaxační zóny chybí už jen zahradní jezírko s rybičkami a nezbytnými vodními rostlinami. Posadit se do křesílka s šálkem kouřící kávy nebo sklenkou vychlazené limonády, zaposlouchat se do zpěvu ptáků v zahradě, podložit si hlavu polštářkem a dívat se, jak po obloze plují oblaka – to je dokonalý relax pro unavený organismus, který vydá za celý den v lázeňském komplexu.

Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu
Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Relaxační zóny v zahradě pro aktivní jedince

Ne každý je ale příznivcem lenošení a odpočinku v pravém slova smyslu. Relaxační zóna na zahradě může být i ve znamení setkávání se s přáteli nebo rodinou. V takovém případě zde nesmí chybět zahradní gril a venkovní kuchyně, kde vykouzlíte všechny možné pochoutky, které máte rádi. Tato zóna se může nacházet na terase, v zimní zahradě nebo kdekoliv na zahradě, kde bude k dispozici prostor pro vytvoření venkovní kuchyně. Nezbytnou součástí je sezení nedaleko grilu, stolečky pro servírování pokrmů a nápojů, může se sem umístit i houpačka pro zvýšení pohodlí hostů. Relaxační zónu doplní osvětlení (umělé nebo přírodní), a v chladných dnech i ohřívače pro prodloužení příjemného posezení venku.

Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu
Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Od společenského setkání u dobrého jídla a pití už není daleko k rodinným aktivitám. Další relaxační zónou na zahradě tak může být bazén. Je jedno, zda je nadzemní nebo zapuštěný, případně zda to je jen malý nafukovací bazének pro děti nebo naopak zahradní koupací jezírko. Vytvořit příjemnou a relaxační atmosféru pomohou vodní rostliny nasázené na břehu jezírka, nebo rostliny v květináčích poblíž bazénu. I sem patří zahradní křesílka nebo lehátka, slunečníky či přenosná chladící skříňka na nápoje.

A nesmí chybět ani relaxační zóna pro sportovně založené rodiny. Na zahradě si fotbalové hřiště nebo tenisový kurt asi nepostavíte, ale můžete si zde vytvořit koutek pro kuželky, pétanque, obří šachy nebo na vhodné místo umístit terč na šipky. Uspořádejte rodinný turnaj a uvidíte, jak si báječně v takové relaxační zóně odpočinete, a ještě se pobavíte.

Pro malé děti pak může jako relaxační zóna sloužit pískoviště, houpačky a skluzavka, prolézačky nebo dětský zahradní domeček. Dovolte dětem postavit si pravé indiánské teepee nebo zabrat část trávníku na palouk pro víly a princezny. Při hrách, ať už společných nebo individuálních, vám báječně uplyne odpoledne i večer a do postele budete uléhat příjemně unaveni, ale i odpočinuti.

Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu
Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Záhony s květinami i se zeleninou skýtají možnost relaxační zóny na zahradě samy o sobě. Představte si jedno odpoledne, kdy skloněni nad záhony sázíte a vyséváte zeleninu, drobné ovoce, bylinky nebo okrasné rostliny a už dopředu se těšíte na úrodu. Při takové práci, která ostatně zahrnuje i ošetřování okrasných keřů a stromů a péči o trávník a záhony, pak můžete nechat myšlenky volně plynout, plánovat nebo si jen tak dělat „inventuru v hlavě“. Zahrada jako jedna velká relaxační zóna vám dá víc jak několik sezení u svého psychologa. Nepodceňujte sílu relaxace a vytvořte si na své zahradě relaxační zóny podle svého gusta. Vaše tělo a především vaše duše vám budou vděčny.

Publikováno: před 7 měsíci, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: blog.mall.cz

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si i vy na své zahradě svou oázu
Vytvořte si i vy na své zahradě svou oázu

Smyslová zahrada

Tekoucí voda přináší do zahrady život a pohyb. Dnes již vodu můžete mít i bez přičinění přírody. Inspirujte se u nás a vyberte si ten správný vodní prvek.

Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu
Relaxační zóny na zahradě pomohou po těle i na duchu

Smyslová zahrada

Relaxační zóny na zahradě vytvoříte podle potřeby. Báječně si zde odpočinete a ještě přitom třeba uvaříte něco dobrého, nebo zasadíte a sklidíte.

Vypěstujte si vlastní chilli papričky
Vypěstujte si vlastní chilli papričky

Smyslová zahrada

Jen málokteré koření dodá pokrmům takový říz jako mleté chilli papričky. Rozhodně se v jejich případě nemusíme omezovat pouze na v obchodě zakoupené koření, díky pestré nabídce osiva různých odrůd si tyto pálivé pochoutky můžeme vypěstovat sami. Při výběru vhodného kultivaru se zajímejte především o stupeň pálivosti, ten může být značně odlišný. Zatímco některé papričky pálí pouze decentně, jiné jsou doslova životu nebezpečné. Představíme vám populární odrůdy a způsoby jejich pěstování.

Použití rostlin se zajímavou texturou
Použití rostlin se zajímavou texturou

Smyslová zahrada

Při plánování zahrady je zřejmě nejoblíbenější etapou výběr rostlin. Určitě se nezaměřujte pouze na druhy s efektními květy, dokonce i textura bývá přidanou hodnotou. Tu ocení hlavně lidé nevidomí, kteří vnímají rostliny kromě jiného také hmatem. Jaké druhy by neměly chybět v zahradě smyslů a které budou bavit i malé děti?

Feng-šuej ve vaší zahradě
Feng-šuej ve vaší zahradě

Smyslová zahrada

Ne každý rád pracuje na zahradě. Většina z nás si chce po práci sednout do pohodlného zahradního křesla a v klidu relaxovat. Abyste ale načerpali maximum energie, neměli by vás obklopovat negativní prvky. Pokud se zajímáte o Feng-šuej, řekneme vám, jak ho zakomponovat do vaší zahrady.

Voňavé dřeviny k domu i do zahrady – 1. část
Voňavé dřeviny k domu i do zahrady – 1. část

Smyslová zahrada

Není nad posezení zahalené do jemného oparu krásných vůní zahradních dřevin. A pro takovou příležitost jich můžeme do své zahrady vybírat z poměrně rozsáhlého množství. Ať už bude naše volba při výběru zaměřena na typ růstu dřeviny, na barvu jeho květů anebo intenzitu vůní, zcela jistě bychom si ale neměli nechat ujít příležitost tyto vonné dřeviny ve svých zahradách vysadit.