Více či méně známé dřeviny, které nás mohou potěšit svou vůní, vyvinuly právě vůni nejdříve jako ochranný prostředek vůči škůdcům, kterým nemohly unikat. Na druhou stranu lákají voňavé květy užitečný hmyz, kterým jsou včely, čmeláci, motýli nebo další brouci, kteří vydatným způsobem pomáhají s opylením.
Co se vůně dřevin a dalších rostlin týče, její intenzita je proměnlivá podle denní doby a také podle stanoviště. Různé intenzity mohou dosahovat také jednotlivé dávky vůně. Nejintenzivnější a často nejvýraznější vůni rostlin můžeme zachytit právě v ranních a potom ve večerních hodinách.
Růže obsadily první místo
První místo ve škále, ale i v intenzitě vůní jistě patří růžím. Žádná jiná dřevina nemůže nabídnout takovou paletu odstínů vůní, jako právě růže. Především růže velkokvěté patří k těm nejvoňavějším. K dalším velmi aromatickým rostlinám patří mimo zmíněné dřeviny také lilie, šalvěje, meduňky, šanta kočičí, bohyšky a rozhodně také konvalinky. U těchto rostlin voní často nejen květy, ale také listy, nebo dokonce celé rostliny.
Buddleja neboli komule Davidova
Vůní květů jsou přitahování hlavně motýli k různým kultivarům komule Davidovy. Její vůně je natolik silná, že se dokáže šířit na velké vzdálenosti. Aby keř dostatečně vydatně kvetl, je třeba jej každoročně sestřihávat na jaře přibližně do výšky ke kolenům. Doba květu komulí podle druhu připadá na období červenec až říjen.



Fotergila Gardenova
Fotergily řadíme mezi keře s opadavými listy. Na těchto dřevinách, které ocení zvláště znalci, obdivujeme nejen medovou vůni, ale také nádherné zbarvení podzimních listů ve žluto, až oranžovo-červených tónech.
Vysadíme-li tyto keře dostatečně hluboko, vytvoříme tím dobré podmínky pro růst nových podzemních výhonků. Při výsadbě pamatujte na to, že se jedná o keř rozkladitý, vyčleňte mu tedy v zahradě dostatek prostoru pro další růst.
Ve druhém díle článku o voňavých dřevinách si přiblížíme dalších pět voňavých dřevin vhodných pro pěstování v našich zahradách a v okolí domů.
Text: Zuzana Bohdalová