Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony

Vyvýšené záhony na zahradě se hodí nejen na menší pozemky. Nabízejí zajímavý způsob, jak ozvláštnit prostor a zlepšit pěstební výsledky tam, kde není dostatečně dobrá bonita půdy.

Vyvýšené záhony na zahradě plné květin každého okouzlí
Vyvýšené záhony na zahradě plné květin každého okouzlí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vyvýšené záhony na zahradě vždycky překvapí

Vyvýšené záhony na zahradě vám pomohou při pěstování okrasných i užitkových rostlin. Jejich výhody plynou z toho, že jsou umístěné nad terénem, takže nejsou závislé na daném podloží. Také se ke kořenům pěstovaných rostlinek nemohou prakticky dostat škůdci jako krtci nebo hraboši. A ve výčtu plusových položek můžeme směle pokračovat dál.

Vysloveně jsou vyvýšené záhony na zahradě vhodné na menší pozemky, kde bojujete o každý kousek místa. Umístit je ale lze i na terasy a balkony a pochopitelně také na plochy s betonem nebo kamínky. Koho trápí bolavá kolena nebo záda, ocení, že se k nim nemusí tolik ohýbat. Ale jsou výborným řešením nejen pro zahrádkáře, ale i pro rostliny v nich pěstované. Poskytují jim totiž lepší mikroklimatické podmínky, protože se lépe prohřívají a poměrně rychle v nich tlejí i organické složky. Díky tomu rostliny rychleji rostou a dávají větší úrodu. Teplejší půda také dovoluje začít s výsadbou dříve než u klasických záhonů. Zvýšený terén a ohraničení záhonků nejen zabrání přístupu škůdcům z živočišné říše, ale sníží se i celkové zaplevelení.

Jak si postavit vyvýšený záhon?

Vyvýšené záhony na zahradě jsou v neposlední řadě také zajímavým prvkem, který má své místo i na větších pozemcích. Zaujmou zkrátka na první pohled, k čemuž přispívají i materiály, které na ně použijete. Nejčastěji to bývá dřevo, které ladí s přírodním prostředím, ale pěkně vypadají i ty betonové nebo kamenné. Často se používají i nejrůznější plasty, pletiva nebo kovové pláty. Ve venkovských a přírodních zahradách se nebojte použít i zdánlivě netradiční materiál jako proutí, nejlépe ratanové. Každý materiál si nese svoje výhody a nevýhody: například dřevo má pochopitelně kratší životnost než beton nebo kov. Domácí kutilové si vyvýšený záhon vyrobí určitě sami. Ale i v hobby marketech je dostatečný výběr již hotových a pěkných záhonů připravených jen k umístění, naplnění a osázení.

Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony
Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vše začíná plánováním

K zakládání vyvýšených záhonů na zahradě je nejlepším obdobím jaro, ale stihnete to i v pozdním létě nebo na podzim. Někdo dává přednost tradičním obdélníkovým a čtvercovým tvarům, ale zvláště na květiny se hodí i tvary méně obvyklé. Podstatné je, abyste k nim měli dobrý přístup, a mohli je tak dobře zalévat a plít. Pokud budou umístěné u zdi, pak volte ty užší. Výška závisí na tom, co v nich budete pěstovat. Nižší (výška mezi 20 – 30 cm) jsou vhodné na okrasné květiny, do vyšších (maximální výška 70 – 80 cm) vysázejte zeleninu nebo okrasné dřeviny s většími kořeny.

U vyvýšených záhonů určených na terasu nebo balkon dbejte na to, aby nebyly moc těžké, takže volte raději ty menší a nižší, případně variantu na nožičkách. Umístění záhonů ovlivňuje do jisté míry i skladba výsadby – například u těch, které stojí volně v prostoru, dejte vysoké rostliny doprostřed a u těch umístěných u zdí a dalších zábran, dejte vyšší rostliny dozadu.

Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony
Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na vrstvení záleží

Než do vyvýšeného záhonu umístíte hlavní náplň, vyložte ho fólií, v případě, že stojí přímo na zemi, dejte do něj ještě pro jistotu mřížku, aby byla ochrana před hlodavci a krtky účinnější. Na samotné dno patří dřevnatý, chemicky neošetřený materiál, jako jsou větve a kůra. Tuto vrstvu prosypte zeminou a lehce udusejte. Následuje vrstva dřevěné štěpky a pak hnůj nebo rostlinný odpad (opět chemicky neošetřený a zdravý). Pak přidejte vrstvu kompostu a nakonec kvalitní zeminu, která může být promíchána ještě s trochou kompostu. Toto vrstvení mimo jiné zaručí, že se bude v záhonech postupně tvořit prsť bohatá na živiny a vy nebude muset hnojit. Vyvýšené záhony na zahradě nepotřebují každý rok obměňovat náplň, s výjimkou horní vrstvy, kterou je nutné doplňovat a občas obohacovat, ale jednou za pět šest let se novému naplnění nevyhnete.

I když se v tomto typu záhonů lépe drží vlhkost i teplota, průběžně musíte i je zalévat, míra zálivky závisí pochopitelně na tom, co v nich roste. Zaléváním se postupně snižuje horní vrstva, takže se může stát, že i během sezony bude nutné zeminu doplnit.

Co lze na vyvýšených záhonech pěstovat?

Odpověď je jednoduchá – prakticky všechno. Od okrasných květin, menších dřevin i trav, přes bylinky, zeleninu a drobné ovoce, jako jsou třeba jahody. Nicméně užitkové rostliny mají vyšší nároky na živiny, takže na to myslete při vrstvení náplně a připravte jim výživově bohatší koktejl.

Publikováno: 30.05.2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.otevrenazahrada.cz, www.radimejak.cz

Mohlo by vás dále zajímat

Jak vypěstovat cibuli ve vyvýšeném záhonu?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěstujeme cibuli ve vyvýšeném záhonu

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony nahradí běžné záhony pro pěstováni zeleniny.

Lze ve vyvýšených záhonech pěstovat rostliny ekologicky?

Ekologické pěstování ve vyvýšených záhonech

Výhody terasovité zahrady

Jakou výhodu má terasovitá zahrada? Především se dá postavit ve svazích, kde jinak není možné pěstovat nic jiného.

Jarní příprava zahrady

Jarní příprava zahrady na jaře na malé zahradě u rodinného domku nemusí být žádné utrpení, ba naopak zábava.

ČTĚTE DÁLE

Angrešty se vracejí do našich zahrad
Angrešty se vracejí do našich zahrad

Péče o zahradu

Dnes se setkáváme s angrešty mnohem častěji. Nové odrůdy jsou mnohem odolnější a dokážou lépe čelit chorobám, hlavně angreštovému padlí hnědému.

Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod
Vysaďte trvalky do nádob. Má to spoustu výhod

Péče o zahradu

Ať už máte malou zahradu, balkon, nebo terasu, nádoby vám umožní flexibilitu, kontrolu nad růstovými podmínkami a snadnější péči o vaše rostliny.

Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví
Neobyčejně obyčejná luštěnina pro mlsné jazýčky i pro zdraví

Péče o zahradu

Hrášek cukrový je oblíbená luštěnina, která je plná vitaminů a minerálů. Nejzdravější je pochopitelně syrový, ale hodí se i k tepelnému zpracování.

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.