Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky

Máte-li doma kočku, nebo psa, pak jste si jistě mnohokrát kladli otázku, zda pokojové rostliny, které doma máte, nejsou pro vaše mazlíčky nebezpečné. Skutečnost je taková, že velká část oblíbených pokojových rostlin, které doma míváme nejčastěji, je ve skutečnosti pro psy i kočky toxická.

Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky (Zdroj: shutterstock.com)

K nejnebezpečnějším, u nichž hrozí při požití intoxikace (otrava), patří skupina pokojových rostlin zmíněných níže v článku. Kromě těchto uvedených pokojových rostlin je pak další skupina, která může způsobit méně závažné trávicí obtíže, dermatitidu nebo poruchy příjmu potravy.

Kočky i psi v rámci svého přirozeného chování často rostliny okusují. Pokud to je tráva na zahradě nebo ta, kterou jsme speciálně pro ně vyseli do květináče, můžeme být v klidu. Tráva jim pomůže pročistit si organismus a vše bude zase v pořádku. Ostatní rostliny jim žvýkat nedovolme.

Jaké další problémy mohou rostliny způsobit

Nebezpečné nemusí být jen rostliny samotné, ale také jejich květy, plody, případně latex, který při poškození roní. Nebo se z jejich kořenů do podmisky po zálivce mohou vyloučit rostlinné jedy. Pokud by taková rostlina byla umístěna v dosahu vašich domácích mazlíčků, byla by pro ně zdrojem možného ohrožení života.

Pro zvířata může být toxická také celá řada chemických prostředků, které využíváme buďto pro zvýšení lesku listů rostlin, nebo jako formu hnojiva, případně látky, které jsou součástí postřiků na hubení rostlinných škůdců.

Důsledný výcvik nebo raději prevence

Jsme-li schopni svého psa, dokud je ještě štěnětem, naučit, že se pokojovým rostlinám musí vyhýbat a můžeme se na výchovu a disciplinovanost psa spolehnout, je to také v pořádku.

Ale u koček je to větší problém. Jsou velmi mrštné a pohyblivé, takže se dostanou i ke květinám, které jsou například v závěsech, na niti nebo na poličkách vysoko na zdi. Pak už zbývá jen květiny umět rozeznávat, a ty jedovaté z dosahu kočky i psa důsledně odstranit.

Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky
Pokojové rostliny nebezpečné pro psy a kočky (Zdroj: shutterstock.com)

Jak poznat, že se pes nebo kočka intoxikovali

Svého psa i kočku a jejich chování již znáte velmi dobře, a tak byste případné změny jistě poznali velmi rychle. I minuty totiž mohou rozhodnout o tom, zda otrávený domácí mazlíček přežije nebo ne. Obvyklými příznaky otravy jsou zvracení, průjem, nezájem o jídlo a celková apatie. Jakmile je u svých domácích zvířat zaznamenáte, neprodleně kontaktujte veterinárního lékaře a psa nebo kočku k němu ihned převezte.

U zvířat, která nereagují, se nesnažte vyvolat zvracení. Pokud zvířeti otekla dutina ústní zevnitř, podávejte mu led k lízání. K veterináři s sebou raději vezměte část rostliny, která způsobila otravu. Do příjezdu k lékaři psa nezatěžujte pohybem a dejte mu vypít vodu s rozpuštěným aktivním uhlím.

Rozdíly mezi kočkami a psy

Zatímco málokterá kočka spolkne list nebo květy rostliny, u psů je to tak, že listy anebo celou rostlinu často rozžvýkají. Proto u psů bývá častým problémem identifikace pozřené rostliny.

Postižená zvířata obvykle třepou hlavou, škrabou se na čenichu, nadměrně sliní a jde jim z tlamy pěna. Může jim otéci jazyk, patro nebo pysky. Otoky tlamy následně způsobí potíže s dýcháním.

Nejjedovatější pokojové rostliny nebezpečné pro domácí mazlíčky

Nejvíce otrav domácích mazlíčků má na svědomí Dieffenbachie (diefenbachie). Jedovatá je celá rostlina. Způsobit otravu může do 4 hodin po pozření. Podobný průběh otravy můžeme zaznamenat i po pozření monstery, filodendronu, anturie, kaly nebo aglaonemy. Tento typ rostlin je jedovatý i pro drobné domácí ptactvo nebo terarijní zvířata. Všechny rostliny této skupiny dráždí sliznici dutiny ústní a v důsledku toho vyvolají lokální zánět.

Azalka (Rhododendron) je rovněž velmi toxická. Kočce či psovi může vyvolat vážnou otravu již při pozření dvou nebo tří listů. Otrava látkami obsaženými v této rostlině působí velmi silně na srdce zvířete a jeho nervové buňky.

Oleandr (Nerium oleander)je rovněž celý jedovatý včetně kořenů. Pes, který se jím otráví, má změněný pulz, trpí kolikou, průjmem a zvracením.

Hvězdník (Hippeastrum) má stejně jako narcis, lilie, hyacint nebo tulipán nejvíce jedovatou cibuli. Kočky bohužel rády okusují těmto rostlinám listy nebo květy, zatímco psi se spíše dostanou k cibulím někde stranou odloženým, třeba na balkoně. Otravou je u zvířat nejvíce zasažena centrální nervová soustava.

Velmi nebezpečné jsou pro domácí zvířata také hlízy irisů (kosatec). Jed těchto rostlin působí nejsilněji na gastrointestinální trakt zvířat.

Vzhledem k výše uvedeným příznakům otrav, které jedovaté rostliny vyvolávají, nepodceňujte rychlost transportu ohroženého psa k veterináři!

Publikováno: 08.11.2021, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová

Mohlo by vás dále zajímat

Otrava zvířat z domácí stravy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké potraviny jsou pro zvířata toxické.

Jaké rosliny pěstovat, když chováme kočku

Petr Herynek představuje rostliny, které jsou vhodné pro pěstování, pokud chováme v bytě kočku.

Jak pěstovat ostropestřec mariánský a co si z něho vyrobit

Reportáž o pěstování léčivé rostliny ostropestřec mariánský. Jak jí správně pěstovat, jaké léčivé účinky má pro náš organismus, jak jí užívat a jak si z něho připravit mléčný nálev nebo lihový extrakt.

Jedovaté rostliny na zahradě

Jedovaté rostliny na zahradě

Pěstování čemeřice

Václav Větvička představuje rostlinu, která se jmenuje čemeřice.

Ostropeřcec mariánský

Ostropeřcec mariánský

ČTĚTE DÁLE

Přivítejte ve své zahradě ptáky
Přivítejte ve své zahradě ptáky

Zvířata na zahradě

Když se objeví ptáci na zahradě, nemusíte se bát. Nejčastěji jde totiž o druhy, které dokáží zbavit okolí velkého množství hmyzu – toho škodlivého.

Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě
Opeřenci, kteří pomůžou vaší zahradě

Zvířata na zahradě

Ani ptáci v zahradě nesmí chybět. Jde o pomocníky, kteří dokáží pro sebe a svá mláďata nalovit velké množství hmyzu, který škodí. Kteří ptáci sem patří?

Hmyz, který udělá vaší zahradě službu
Hmyz, který udělá vaší zahradě službu

Zvířata na zahradě

Víte, jaký je a co dokáže dobrý hmyz na zahradě? Dokáže vás zbavit velkého množství škodlivého hmyzu. Poznejte, jaké druhy si v zahradě udržet.

Obojživelníci a plazi do zahrady patří
Obojživelníci a plazi do zahrady patří

Zvířata na zahradě

Obojživelníci a plazi v zahradě jsou nedílnou součástí tohoto místa i přírody. Pomůžou vám bojovat se škůdci, kteří si jinak rádi pochutnají na vaší úrodě.

Zahrada se bez hmyzu neobejde
Zahrada se bez hmyzu neobejde

Zvířata na zahradě

Hmyz v přírodní zahradě má svůj smysl, a zvláště ten užitečný. Umí totiž zlikvidovat škůdce, kteří rostliny oslabují a likvidují. Který hmyz podpořit?

Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám
Meduňka a máta pomohou v boji proti vosám

Zvířata na zahradě

Vosy jsou velice obtížný hmyz, který se brání velice bolestivým způsobem. Existuje pár jednoduchých pravidel, jak se zbavit jejich přítomnosti.

Jak si poradit s jezevcem
Jak si poradit s jezevcem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom, pokud ji navštíví jezevec, který ji může pěkně poničit svým hrabáním.

Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal
Jak si poradit s ježkem, aby u vás zůstal

Zvířata na zahradě

Současný trend zahrádkářů se naštěstí začíná pomalu po desetiletích měnit. Takže ježek v zahradě, který je velmi prospěšný, přestává být škůdcem.

Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka
Postrachem zahrádkářů je nenápadná krtonožka

Zvířata na zahradě

Krtonožka patří mezi nenápadné, ale velice nepříjemné škůdce na zahradě. Bojovat proti ní můžeme různě. Jak zlikvidovat nežádoucí hmyz?

Znáte zázrak z úlu? A med to není…
Znáte zázrak z úlu? A med to není…

Zvířata na zahradě

Včelaříte a zároveň hledáte účinný prostředek na léčbu oparů? Vyzkoušejte propolis. Poradíme, jak ho zpracovat do účinné tinktury.

Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob
Včelky si zaslouží péči. Musí mít dostatek zásob

Zvířata na zahradě

Přikrmení včel na zimu je jedna z nejdůležitějších povinností včelaře. Povíme si něco o tom, kdy, jak a čím včelky před zimou přikrmovat.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Zvířata na zahradě

Každý zahrádkář zná určitě každoroční marný boj se škůdci v zahradě. Zvláště potom s hraboši, kteří ničí vaši pečlivě pěstěnou zahradu a nemají nikdy dost.